Treyler pazarı % 66 daraldı

Treyler pazarı % 66 daraldı

COMVEX’te sektör basınıyla buluşan Treyler Üreticileri Derneği (TREDER), verdiği bilgilerle treyler pazarının geldiği noktayı gözler önüne serdi....

COMVEX’te sektör basınıyla buluşan Treyler Üreticileri Derneği (TREDER), verdiği bilgilerle treyler pazarının geldiği noktayı gözler önüne serdi. Nakliye sektöründeki düşüş nedeniyle treyler satışlarının da düştüğünü dile getiren TREDER Başkanı Murat Tokatlı, “İç ve dış piyasa toplamında yılın ilk 9 ayında 2 bin 922 adet treyler satıldı. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 daralmayı gösteriyor” dedi.

Piyasada son aylarda satışın arttığını belirten Tokatlı, ihracatın da artış eğiliminde olduğuna dikkat çekti. Tokatlı, sektördeki daralma uluslararası nakliye sektörünün işlerinin düşüşü ile bağlantılı. Yılı 4 bin 400 adetlik satış ile kapatmayı hedefliyoruz.  Bu rakam geçen sene 11 bin, 2007’de de 13 bin adetti. Satışlarda aslan payını ise damperli ve tenteli treyler almış durumda. Toplam 637 damperli ve tenteli treyler satılırken pazarın yükselen yıldızı 215 satış adedi ile frigofirik araçlar oldu” diye konuştu.

“Bu yılı 100 milyon dolarlık ihracatla kapatırız”

“Treyler pazarındaki ihracatta da yüzde 60 oranında azalma yaşanmış durumda” diyen Murat Tokatlı, ”İlk 9 ayda treyler pazarında 75 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Geçen yıl bu dönemde yapılan ihracat 190 milyon dolardı. 2009’u 100 milyon dolar ihracatla kapatırız diye düşünüyoruz. Bu da geçen seneye göre yüzde 60 ihracat düşüşü olacağını gösterir. Ancak biz treyler üreticileri ihracatta sadece Avrupa Pazarı ile sınırlı kalsaydık bu rakam daha da yüksek olurdu. Çünkü Avrupa’da kriz nedeniyle stoklar eritilmeye çalışıldı. Bu nedenle Avrupa pazarına ihracatta büyük düşüş yaşandı. Bu dönemde Afrika, başta Suriye olmak üzere Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerine yönelerek ihracatın devam etmesini sağladık. Bu hamle ihracat düşüşünün yüzde 60’lar seviyesinde kalmasını sağladı “ dedi. Tokatlı İç piyasada ise  satış rakamlarının arttığını belirterek, “İç piyasada yüzde 70’lere dayanmış durumdayız. Geçen sene bu yüzde 65 civarıydı. 5 puanlık bir artış var” dedi.

“2010’da derneğin temsil oranı yüzde 80 olacak”

TREDER Başkanı Murat Tokatlı geçtiğimiz aylarda Efe Endüstri’nin üye olduğu derneğe son katılımın Seyit Usta Treyler ile olduğunu da sözlerine ekledi. Tokatlı, dernek olarak üye alımında seçici davrandıklarını belirterek, “Mevcut üyelerimiz sektörün yüzde 65’ini temsil ediyor. 2010 yılında derneğe üye olacak firmalarla derneğin sektörü temsil oranı yüzde 80’e ulaşacak” şeklinde konuştu.

BUS&TRUCK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.