Toyota efsane aracını kutluyor

Toyota efsane aracını kutluyor

 1951 yılının Ağustos ayında BJ adıyla pazara sunulan ve zamanla bir fenomene dönüşen bu araç 4x4’lerin gelişimine ivme kazandırırken, güvenilirliği...

 

1951 yılının Ağustos ayında BJ adıyla pazara sunulan ve zamanla bir fenomene dönüşen bu araç 4x4’lerin gelişimine ivme kazandırırken, güvenilirliği ile, kuzey ve güney kutuplarını fetheden, çölleri ve yağmur ormanlarını geçen, madenlerde çalışan, ücra bölgelerdeki hayatları kurtarmak için dünyayı dolaşıp yardımcı olanların en iyi arkadaşı oldu. Başlangıçta askeri amaçlar için üretilen Land Cruiser, zaman içinde üstün kabiliyetleri ile durdurulamaz bir dört çeker olarak hayatımızdaki yerini aldı.

Land Cruiser’a duyulan güven “Hiçbir engel ve sınır onu durduramaz” cümlesinde hayat buluyor. Lanse edildiği ilk günden bu yana kadar dünyanın gördüğü en dayanıklı dört çekerli araçların başında gelen ve benzersiz sürüş keyfini üstün off-road yetenekleri ile birleştiren Toyota Land Cruiser’ın 60 yıla yayılan başarı hikayesi, SB tipi kamyon şasisi baz alınarak üretilmesinden başlayarak Fuji Dağındaki  2500 rakımlı istasyona ilk çıkan araç olma özelliğini taşıyan BJ modeline kadar uzanıyor. 1955 yılında BJ’nin son versiyonuna verilen isim olan “Land Cruiser”, güvenilir ve sağlam bir 4x4’ün en yüksek  kalite ve konforla buluşmasını temsil ediyor. Land Cruiser’ı 1950’ler ve 1960’larda ihracat stratejisinin kuvvetli bir parçası olarak Ortadoğu ve Güney Amerika pazarlarında görüyoruz. Land Cruiser başarısıyla Toyota’nın gelişimi ve itibarında önde gelen modeller arasında yer alırken,  bugün dünyanın 190’dan fazla ülkesinde 6 milyon kişi tarafından tercih ediliyor.

Başta ağır vasıta olarak tasarlanan Land Cruiser’ın müşteri talepleri dikkate alınarak iki ek kasa tipi de pazara sunuldu. Toyota 1966’da, mevcut Land Cruiser V8 modelinin de atası olan ilk station wagon modeli FJ55’i, artan insan ve yük taşıma talebine cevap vermek üzere pazara sundu.  1984’te ise, hafif tip araç ihtiyacını dikkate alarak,  kolay manevra kabiliyeti, üstün off-road yetenekleri ile daha fazla mükemmellik ve konfor getiren bir versiyon olan, kısa şasili 70 serisinin üretimine başladı.  Böylece Land Cruiser’ı daha yüksek kalite, sağlamlık ve mükemmellik  alanlarında dünya çapında saygınlığa ulaştırdı.

Bugün Toyota, her amaca uygun olarak üretilen Land Cruiser modelinin 60’ncı yılını kutluyor ve gelecekte daha da benzersiz yenilikler sunacağının müjdesini veriyor.


LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.