• BIST 106.239
 • Altın 160,342
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 3 °C

TOBB '10 numara yağ'da önlemlerin artmasını istedi

TOBB '10 numara yağ'da önlemlerin artmasını istedi
TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, Ankara'da TOBB Birlik Merkezi Sosyal Tesisler Toplantı Salonunda toplandı.TOBB Türkiye Petrol ve Petrol...

TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, Ankara'da TOBB Birlik Merkezi Sosyal Tesisler Toplantı Salonunda toplandı.

TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclis Başkanı Ekim, toplantıda, 10 numara yağ ile ilgili piyasa faaliyetleri konusunda bir konuşma yaptı.

ÖTV ve tecil terkin mekanizmasındaki değişikliklere değinen Ekim, revize edilen madeni yağ imalatı kapasite kriteri ve üretim yetkinlik puanı uygulamalarının, 10 numara yağ sorununu azaltmak için yeterli olmadığını savundu.

Ekim, geniş kapsamlı ve yaptırımı yoğun saha incelemelerinin ilgili bakanlıklar tarafından yapılması gerektiğini bildirdi.

-EPDK'ya iletilecek-

Toplantıda, Madeni Yağların Ambalajlanması ve Piyasaya Sunumu Hakkındaki Tebliğ'in kurumsal üreticilerin maliyetleri ile bürokrasiyi arttırdığı ve ihracatı engellediği öne sürüldü.

Özellikle ihracata yönelik sınırlayıcı hükümlerin yürürlükten kaldırılmasını isteyen sektör temsilcileri, ''Düzenlemenin 10 numara yağ sorunun çözümünde herhangi bir fayda sağlamadığı''nın EPDK'ya yazılı olarak iletilmesini talep ettiler.

-Sektör eylem planı hazırlanacak-

Toplantıda, piyasada 10 numara yağın kullanımı ile oluşan haksız rekabet ve kayıt dışı akaryakıtın neden olduğu etkileri azaltmak için de TOBB Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi ve TOBB Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi ile sektör eylem planı hazırlanması ve çözüm önerilerinin uygulanmasına karar verildi.

Petrol Piyasası Kanunu'nunda yapılması önerilen değişikliklere yönelik çalışmaların da ele alındığı toplantıda, ulusal marker ve kaçak petrol tanımına ilişkin madde ve kaçakçılık dışındaki cezaların ötelenmesine ilişkin öneri maddelerinde görüş birliğine varıldı.

Öte yandan toplantıda, akaryakıt istasyonlarının kurulumunda yangın ve acil durumlarda uyulması gereken standartları belirleyen, rakamsal değerlerin gözden geçirilerek, ilgili Danıştay kararı da dikkate alınarak, binaların yangından korunması yönetmeliğinde gerekli değişikliklerin yapılmasını teminen ilgili bakanlık nezdinde talepte bulunulmasına karar verildi.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096