Ticari araçlara hurda teşviki

Ticari araçlara hurda teşviki

Ekonomik ve teknik ömrünü tamamlamış ticari motorlu karayolu taşıtlarının piyasadan çekilebilmesi için hurda desteği verilecek. Ulaştırma, Denizcilik...

Ekonomik ve teknik ömrünü tamamlamış ticari motorlu karayolu taşıtlarının piyasadan çekilebilmesi için hurda desteği verilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın konuya ilişkin, “Bir Kısım Motorlu Karayolu Taşıtlarının Piyasadan Çekilmesine İlişkin Tebliği”, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ ile karayolu taşımalarının ekonomik, seri, elverişli, güvenli, verimli, kaliteli, çevreye kötü etkisi en az ve kamu yararını gözetecek şekilde düzenlenmesi çerçevesinde, ekonomik ve teknik ömürünü tamamlamış ticari motorlu karayolu taşıtlarının bir kısmının piyasadan çekilerek can ve mal güvenliğinin artırılması ve mevcut atıl kapasitenin azaltılarak sağlıklı bir taşımacılık piyasasının oluşturulabilmesine destek sağlamak amaçlandı. Tebliğ, modeli 1990 ve önceki yıllar olan; yük/eşya taşımak için imal edilmiş bulunan kamyonet, kamyon, tanker ve çekici cinsi motorlu taşıtları, insan taşımak için imal edilmiş bulunan minibüs ve otobüs cinsi motorlu taşıtları kapsıyor. Buna göre, hurda destekleri taşıt ağırlığına göre verilecek. 1973 model ve öncesi taşıtlar için kilogram başına 0.80 lira destek ödenirken, taşıt gençleştikçe verilecek destek tutarı da artacak.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.