Tankerlere tank dolusu ÖTV'siz yakıt

Tankerlere tank dolusu ÖTV'siz yakıt

 ÖTV’siz yakıt kullanıcıları tarafından yıl içerisinde iletilen talepleri ve karşılaşılan sorunları değerlendiren Denizcilik Müsteşarlığı; ...

 

ÖTV’siz yakıt kullanıcıları tarafından yıl içerisinde iletilen talepleri ve karşılaşılan sorunları değerlendiren Denizcilik Müsteşarlığı;  Akaryakıt taşımacılığı yapan tankerlerin bir defada alabileceği yakıt miktarının, gerek sefer sürelerinin uzunluğu gerekse limandan kalkış sürelerinin kısalığı (genelde azami 24 saat) göz önünde bulundurularak, bu uygulama yılında talep halinde, önümüzdeki yıl ise otomatik olarak tank kapasitesi kadar olmasını kararlaştırdı.

Ayrıca, AB’ye uyumlu yeni gemi ve deniz araçları cinsleri uygulaması kapsamında değerlendirilerek, ÖTV’siz Yakıt Bilgi Sistemine Kaydedilerek Gemi Cinslerine Göre Yakıt Tüketim Kapasitelerinin Tespit Formu ile ÖTV’siz Yakıt Hesabında Değerlendirilecek Makineler Listesi de yenilendi.

Denizcilik Müsteşarlığı ayrıca Yakıt Alım Defterinde DTO ve Vergi Dairesi onayı olmadan yakıt kullanan donatanların bulunduğuna dikkat çekti ve bu donatanların YAD’larının bloke edilerek incelenmek üzere vergi dairelerine sevk edildiğini hatırlattı.

Müsteşarlık, Bu çerçevede, Maliye Bakanlığından alınan 16.02.2011 tarih ve 015563 sayılı yazılarında, vergi dairelerinin, YAD düzenlenmesi aşamasında gerekli hassasiyeti göstermesi hususunda uyarıldığının belirtilerek, aynı hassasiyetin Bölge Müdürlükleri ve bağlısı Liman Başkanlıklarınca da yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

DENİZHABER.COM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.