Senyücel:Zirveye taşıyoruz

Senyücel:Zirveye taşıyoruz

Türkiye’de Scania çekici ve Krone treyler ağır ticari araçlarının distribütörlüğünü yapan Doğuş Otomotiv Servis ve Tic....

Türkiye’de Scania çekici ve Krone treyler ağır ticari araçlarının distribütörlüğünü yapan Doğuş Otomotiv Servis ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Tolga Senyücel, kuruluş ve lojistik sektörüne ilişkin soruları şöyle yanıtladı

Doğuş Otomotiv Ağır Ticari Araçlar hakkında bilgi verir misiniz?

Doğuş Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü yaptığı ağır vasıtanın lider markası Scania’nın lojistik ve kargo şirketleri için ürettiği bütün yüklere uygun olarak ürettiği R Serisi çekiciler üstün özellikleri ile dikkati çekiyor. Seride bulunan R 420 LA 4X2 MLA ve R 420 LA 4X2 MEB, R 124 GA 4X2 NA 420 , R 420 CA 4X2 HNA Eylül ayının Avrupa’da en çok satılan araçları arasında yer aldı. Scania çekicilerin diğer modelleri ise R 470 LA 4X2 MEB, R 114 GB 8X2 NZ 380, R 580 LA 4X2 MNA, R 380 CB 8X2 HNZ taşımacılık firmalarının tercihleri arasında ilk sırayı koruyorlar.

Scania çekiciler yüksek tork, sürüş kolaylığı, ekonomik, düşük şasi, tekerlek seçenekleri, ferah ve lüks yataklı kabini ile sürücüye büyük kolaylıklar sağlıyor. Scania’nın donanım aracın yeteneklerini artırırken ağırlıktan tasarruf getiriyor. Faydalı yük alanını genişletiyor, performansta, yakıt tasarrufunda ve güvenlikte artışı sağlıyor. Havalı süspansiyon sistemi, fren modülleri ve hafif direksiyon tüm araçların ortak özelliğini oluşturuyor. Yükleme rampasında, hem araç, hem de treyler için seviye ayarları sürücü koltuğundan yönetmeyi sağlayan entegre kumanda ünitesi bulunuyor.

Araçlarda devrilmeye karşı geliştirilmiş koruma ve keskin dönüşler ile ters açılarda dengeyi artıran ESP (Elektronik Denge Programı) bulunuyor. ABS ve EBS’li elektronik fren sistemi güvenli fren sağlıyor. Sürücülerin egzoz freni ile bağlantı kurarak bütün fonksiyonlara pedal ile kumanda edilebiliyor.

Entegre Retarder Hidrolik Fren Sistemi ve TC patinaj kontrol sistemi güven sağlıyor. Yeni R serisi topline kabini, ergonomi ve konforu bir arada sunuyor. Sürücü kabini ısıtmalı ve şok emicili lüks tip deri döşeme koltuklara sahip olarak sunuluyor. R serisinde Euro 4 normlarına sahip motor bulunuyor. EGR sistemi ile ilave katkı maddesine ihtiyaç duymadan çalışan güçlü Euro 4 motoru sayesinde Avrupa’da otobanlarda indirimli geçiş sağlıyor.

Hannover Ticari Araçlar Fuarı IAA’da tanıtılan yeni özellikleri ile Scania’lar 2007 yılında bir kat daha güvenli olarak piyasaya sunulacaklar. Yeni güvenlik özellikleri arasında ACC (adaptif sabit hız kontrolü), LDW (şerit değiştirme uyarısı), TPM (lastik hava basıncı izleme) ve alcolock ile alkol kontrolü yapmadan motorun çalışmaması, Ecocruise ile yakıt ekonomisi gibi özellikler yer alacak.

Doğuş Otomotiv’in temsilciliğini yaptığı Avrupa’nın güçlü markası Krone treylerin Mega Liner, Profi Liner ve Dry Liner modelleri üstün özellikleri ile taşıma şirketlerinin tercihleri arasında yer alıyor. Son dönemin en çok tercih edilen treyleri Krone Mega Liner modeli, nakliye şirketlerinin bir semi-treylerden bekledikleri tüm işlevleri yerine getiriyor. Mega Liner’in kalkan hidrolik tavanı, parçalı yüklerde bile hızlı yükleme ve boşaltma yapılabilmesini sağlıyor.

Krone Profi Liner Treyler dayanıklılığı, özel korozyon koruması, ekipmanları ile dikkati çekiyor. Profi Liner’da multi-lock ve multi-block sistemi sayesinde 3.000’e yakın yük bağlantı noktası ile yük sabitleniyor.

Krone Dry Liner’in çok katmanlı zemin plakası Alman endüstrisi normlarına uygun (DIN 283) olarak 7.000 kg'ye kadar fork lift yükü taşıma kapasitesine sahip bulunuyor. Fork liftin duvarlara çarparak hasar vermesini önleyen dayanıklı çelik fork lift koruması bulunuyor.

Türkiye pazarında faaliyet gösteren kargo ve lojistik şirketlerine sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Türkiye pazarında taşımacılık yapan kargo ve lojistik şirketlerinin satış sonrası hizmetlerini sağlamak için Doğuş Otomotiv birçok ilde Scania ve Krone bayilikleri açıyor. Yaygın hizmet ve güçlü servis ağı ile her noktaya ulaşabilen ekipler oluşturuyor. Türkiye’de 1984 yılından beri Scania’yı temsil eden Doğuş Otomotiv markayı lider yaparken satışta ve satış sonrası müşterisinin yanında oluyor.

Bayilerimiz, eğitim toplantılarımız ve Road Show’larla müşterimizin yanında olarak ona Doğuş Otomotiv güvencesini veriyoruz. Güvenilir bir iş ortağı Scania’da hizmet anlayışının temellerini oluşturduk. Her koşulda müşterinin yanında olma konsepti ile liderliğimizi koruyoruz.

Ayrıca satış ve satış sonrası hizmet yanında müşterilerin araçlarından daha iyi performans alabilmeleri ve güvenli taşımacılık yapabilmeleri, Scania araçlardaki yenilikleri öğrenmeleri için eğitimler veriliyor. Güvenli ve ekonomik sürüş eğitimleri Türkiye’nin birçok ilinde bulunan lojistik firmalarında Scania uzmanları tarafından eğitimler veriliyor.

Türkiye’de kamyon ve çekici olarak yerli ve ithal araçların pazar payı nedir?

Türkiye’de ithal ağır vasıtada Eylül itibarıyla Scania 1522 araç satışıyla yüzde 24’le liderliğini koruyor. Eylül ayı itibarıyla Türkiye’de faaliyette bulunan 7 firmanın toplam satışı 6.425 adettir.

Öte yandan Eylül ayı itibarıyla Türkiye’de ithal ve yerli üretim ağır ticari araç satış sayısı 23 bin 819 adet olarak gerçekleşti.

Lojistik ve kargo sektörünün büyümesi pazar payınızı etkiledi mi?

Türkiye’de taşımacılık sektörü büyüdükçe ve geliştikçe firmalar daha çok üstün teknoloji bekliyorlar. Bu sektör geliştikçe az yakıt tüketen ve operasyonel maliyetleri düşük araçları tercih ediyorlar. Bunun sonucunda ileri teknoloji ürün olan Scania araçlar daha çok tercih ediliyor ve Scania’nın Pazar payı giderek büyüyor.

Lojistik ve kargo sektörünün gelişimi ve geleceği hakkındaki görüşünüz nedir?

Türkiye Asya ve Avrupa arasında köprü görevi gören bir ülkedir. Türkiye’de bulunduğu stratejik nokta nedeniyle sürekli değişim yapıyor. Yatırımlar yapılıyor. Avrupa ile Asya arasındaki taşımacılıkta Türk firmaları büyük atılımlar yapıyorlar. Bu nedenle Türkiye’de lojistik ve kargo sektörü büyüyor ve ilerde daha büyüyecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.