Savunma fuarında yerli gemiler

Savunma fuarında yerli gemiler

Bugüne kadar gerçekleştirilen İDEF savunma fuarlarında tank, top, helikopter, uçak gibi kara ve hava platformlarına yer veriliyordu. Fuara böylece bu sene...

Bugüne kadar gerçekleştirilen İDEF savunma fuarlarında tank, top, helikopter, uçak gibi kara ve hava platformlarına yer veriliyordu. Fuara böylece bu sene ilk kez deniz araçlarına da yer verilmiş olacak.

 

TÜYAP Fuarcılık tarafından düzenlenen İDEF 2011, 10-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek. Fuarın geçmiş yıllarda Ankara'da yapılması sebebiyle, sektör olarak denizle ilgili araç ve ürünlere yeterince yer verilemiyordu. Fuar Ankara'dan taşınarak 2009'da İstanbul'da düzenlendi. Fuara en yakın yerin Büyükçekmece sahilleri olması sebebiyle deniz platformlarının bu bölgede sergilenmesi planlanıyor. Bu yılki fuarda Milgem (Milli Gemi) Projesi çerçevesinde İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nca 3 yılda tamamlanan ve Türk savunma sanayii açısından bir ilk olan Heybeliada Korveti ile Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa edilen Sahil Güvenlik arama ve kurtarma gemilerinden 'TCGS Dost' ve 'TCSG Güven'in misafirlerin ilgisine sunulması bekleniyor. Büyükçekmece'ye demir atacak gemileri, fuara gelen yerli ve yabancı heyetler gezme fırsatı bulacak.

 

RMK Marine tarafından inşa edilen 'TCGS Dost'un ilk seyir testi geçen ay yapıldı. Türk mühendisleri tarafından üretilen geminin, bu yılın eylül ayında Sahil Güvenlik Komutanlığı'na teslim edilmesi bekleniyor. Türkiye'nin ilk milli üretim savaş gemisi olan Heybeliada (F-511) Korveti ise geçen yıl kasım ayında ilk seyrine çıkmıştı. Milgem Projesi'yle, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir savaş gemisinin savaş sistemleri de dahil olmak üzere tüm tasarım, entegrasyon ve analiz aşamaları tamamen milli olarak gerçekleştirildi. İlk Türk muharebe platformu tasarımı olarak tarihe geçen Heybeliada Korveti, Türk denizcilik sanayii açısından bir ilk olarak görülüyor. Korvetin inşasına, İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda 2007'de başlandı ve 27 Eylül 2008'de denize indirildi. Projenin ikinci gemisi olan Büyükada'nın (F-512) tekne inşası da İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda devam ediyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.