Samsun tesislerinde kaçak yakıt

Samsun tesislerinde kaçak yakıt

Türkiye'nin önde gelen akaryakıt dağıtım şirketlerinden Petrol Ofisi AŞ'de (POAŞ), markersız akaryakıt (İşaret) tespit edildi. Bir tür 'işaretleyici-renklendirici'...

Türkiye'nin önde gelen akaryakıt dağıtım şirketlerinden Petrol Ofisi AŞ'de (POAŞ), markersız akaryakıt (İşaret) tespit edildi. Bir tür 'işaretleyici-renklendirici' kimyasal madde olan ulusal marker, yıllık 3 milyar doları bulan kaçak akaryakıtın önüne geçmek için uygulanıyor. Denetim elemanları POAŞ'ın tanklarını mühürlerken yakıt kontrol altına alındı ve olayla ilgili yasal süreç başlatıldı. Mevzuata göre markersız akaryakıtın adli ve idari süreç sonunda kesin tespiti halinde hapis, idari para ve lisans iptali cezaları uygulanabiliyor. POAŞ ise satışa sunulan bütün akaryakıt ürünlerinin markerlı olduğunu ve yasalara uygun faaliyet yaptıklarını açıkladı. Doğan Grubu şirketlerinden olan Petrol Ofisi'ni Avusturyalı enerji devi OMV satın almıştı. Satıştan sonra POAŞ yabancı sermayeli şirket olarak akaryakıt pazarında faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. POAŞ halen akaryakıt pazarının lideri konumunda bulunuyor.

Akaryakıt sektörü, Samsun'da yapılan marker denetimleriyle sarsıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) denetim elemanları Samsun POAŞ tesislerindeki kontrollerde markersız akaryakıt tespit etti. Görevliler markersız yakıt tanklarını mühürlerken şirketin tesislerindeki diğer tanklarda markerlı akaryakıt sevkiyatı devam ediyor. Petrol Piyasası Kanunu ve diğer mevzuata göre markersız akaryakıt 'kaçak' sayılıyor. Bu ürünün ticaretini yapan kişi veya kurumlarla ilgili hem adli hem de idari işlem başlatılıyor. Suçun kesinleşmesi halinde 5 yıla kadar hapis cezası yanında idari olarak da ağır para cezası ve lisans iptali söz konusu.

Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre Samsun'daki POAŞ tesislerinde markersız akaryakıt tespitiyle ilgili adli süreç başlatıldı. Numune tutanaklarının EPDK'ya ulaşması sonucunda idari süreç başlatılacak. Bundan sonraki aşama ise şöyle: Adli süreç sonunda POAŞ'ın, markersız (kaçak akaryakıt) sattığı sonucuna varılırsa şirket sahiplerine 5 yıla kadar hapis cezası uygulanabilecek. İdari olarak da para cezası yanında lisans iptali gündeme gelebilecek.

PETROL OFİSİ AŞ: Yasal sürece destek veriyoruz

Samsun'daki depolama tesislerinde markersız akaryakıt bulunan Petrol Ofisi AŞ (POAŞ), olayın bütün boyutlarıyla açıklığa kavuşması için her türlü işbirliğini yaptıkları bilgisini verdi. POAŞ, Zaman'a konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Petrol Ofisi tüm operasyonlarını yasal çerçeve ve etik kurallar doğrultusunda sürdürmektedir. Şirketimiz, ilgili yasal düzenlemelere uygun olarak tüm tesislerinde ulusal marker kullanımı ve ölçümü gerçekleştirmektedir. Söz konusu olayla ilgili yasal süreç şu anda devam etmektedir. Petrol Ofisi bu sürece katkı sağlayacak ve konuyu açıklığa kavuşturacak her türlü işbirliğini göstermektedir."

Ulusal Marker nedir?

Bir tür 'işaretleyici-renklendirici' olan ulusal marker uygulaması kapsamında, Türkiye piyasasında dolaşıma giren benzin, motorin türleri ve biyodizele, yüksek teknoloji ürünü, çıplak gözle görülmeyen, taklit edilemeyen, formülü gizli nitelikte ve yakıtın niteliğini bozmayacak bir kimyasal madde (marker) enjekte ediliyor. Yapılan denetimlerde, akaryakıtta ulusal marker bulunmaması halinde, kanunda belirtilen ağır cezalar uygulanıyor. Böylece ülke sathında yasadışı yollardan akaryakıt satışı engellenerek, yıllık 3 milyar dolara yakın vergi kaybına yol açan akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi amaçlanıyor.

İsmail ALTUNSOY-ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.