Petrol ruhsatında şirketler lider

Petrol ruhsatında şirketler lider

Özel şirketlerin içerisinde 303 bin ton üretim ile Perenco ilk sırada yer aldı. Resmi verilerde ilginç ayrıntılar dikkat çekiyor. Türkiye'de petrol ruhsatları...

Özel şirketlerin içerisinde 303 bin ton üretim ile Perenco ilk sırada yer aldı. Resmi verilerde ilginç ayrıntılar dikkat çekiyor. Türkiye'de petrol ruhsatları dağılımında özel şirketler ilk sırada yer almasına rağmen üretim ve ruhsat sahası genişliği bakımından rekor TPAO'nun elinde. 2010 yılına ait petrol arama-üretim rakamları netleşti. Enerji Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre geçen yıl toplam 387 adet petrol ruhsatının 241'ini özel şirketler, 146'sını ise kamu şirketi TPAO aldı. Ancak ruhsat alanların genişliği bakımından TPAO, özel şirketlerin önüne geçti. Toplam petrol ruhsat alanların yüzde 70'i TPAO'ya ait.

Sondaj çalışmalarında ise tablo değişiyor. Türkiye'de petrol ruhsatlarına Enerji Bakanlığı'na bağlı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM) verilerine göre TPAO petrol üretiminde ilk sırada yer alırken sondaj sayısı bakımından özel şirketlerin gerisinde kaldı. 2010'da toplam 205 sondajın 86'sını yabancı şirketler yaparken TPAO'nun sondaj kuyu sayısı 84 oldu. Öte yandan resmi verilerde Türkiye'nin doğalgaz ve petrol rezervlerine de yer veriliyor. Geçen yıl sonu doğalgazda kalan üretilebilir rezerv 5,7 milyar metreküp (2 aylık), petrol rezervi ise 42,1 milyon ton (16 aylık) olarak belirlendi. Bilindiği gibi Türkiye'nin yerli doğalgaz üretimi tüketimin yaklaşık yüzde 10'unu, doğalgaz ise yüzde 2'sini karşılıyor.

ZAMAN

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.