Otonun hızını kur zammı kesecek

Otonun hızını kur zammı kesecek

Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahaettin Tatoğlu, 2011 yılı sonunda 2010 yılına göre toplam pazarda yüzde 5'e yakın bir daralma beklediğini söyledi....

Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahaettin Tatoğlu, 2011 yılı sonunda 2010 yılına göre toplam pazarda yüzde 5'e yakın bir daralma beklediğini söyledi. Tatoğlu, dövize bağlı fiyat artışının bu yılın ikinci yarısında yaşanacağını ifade etti.

Otomotivde geçen yılki satış rekorunun aşılacağı yönündeki beklentiler değişiyor. Kredilere getirilen sınırlayıcı tedbirler ve döviz kurlarındaki değişim sektörün hedefleri aşağı yönlü revize etmesine yol açtı. Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahaettin Tatoğlu, ocak ve şubat aylarında pazarda yaşanan hareketliliğin yanıltıcı olabileceğini belirterek, "Merkez Bankası'nın kredilere yönelik aldığı bazı kararlar ve kurların yükselişinin satışlara etkisi yeni yeni ortaya çıkacak. Trendde bir kırılma yaşanacak. Yılın ilk 6-7 ayında gerçekleşecek pazar geride kalan döneme göre daha büyük olacak. Toplamda 2011 sonunda yüzde 5'e yakın bir daralma bekliyorum" dedi.

Geçen yılı rekorla kapattıktan sonra bu yılın ocak ayında tüm zamanların en yüksek satış rakamına ulaşan otomotiv sektörünün, şubat ayını da 42-43 bin adetlik satış rakamıyla kapatması bekleniyor. 2011'de pazarın daha da büyüyeceği yönünde beklentilerin ortaya çıktığını kaydeden Tatoğlu, kurların yükselişinin satışları etkileyeceğini söyledi. Tatoğlu, "Ocak ve şubatta kura bağlı olarak ortaya çıkacak zam beklentisi, talepleri öne çekti. Yani kur farkı ilk fiyatlara tam yansımadığı için pazar iyi çıktı. Ancak devam eden aylar için bu eğilimi görmek zor. Şirketler de kur farklarını araçlara yansıtmak zorunda kalacak. Yeni siparişler bunu dikkate alarak yapılıyor" şeklinde konuştu. Krediler açısından bakıldığında da otomobil sahibi olmanın maliyetinin artacağını belirten Tatoğlu, "Toplam pazar bu yıl 730 bin adetlerde kalacak. Bu rakam da çok iyi. Yani bu olumsuz bir yaklaşım değil temkinli bir değerlendirme. Çünkü geçen yılki pazar zaten beklenenin çok üzerine çıkmıştı" dedi.

Türkiye'deki pazar payını yüzde 2,4'ten geçen yıl yüzde 3,8'e çıkaran şirket, böylece Citroen'in dünyadaki 50 distribütörü arasında en hızlı büyüyen dağıtımcısı oldu. Markanın merkezi Fransa ve Çin'le birlikte ilk 3 arasına giren Türkiye, dünyadaki Citroen satışlarında da 9. sıraya yükseldi. Citroen'in iki yıl önce global ölçekte başlattığı bayi değişim programında Türkiye, yine Fransa ve Çin ile birlikte en hızlı yol alan üç ülke arasına girdi. Bahaettin Tatoğlu, mevcut 46 bayinin yüzde 40'ının yaklaşık 100'er bin dolar yatırımla yeni vizyona kavuştuğunu, kalan bayilerin değişiminin ise bu yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Citroen bu yıl ağırlıklı olarak 4 büyük şehirdeki bayi ağına odaklanıp, bayi sayısını 50'ye taşıyacak. Markanın 2013 hedefi 55 bayi ve yüzde 5 pazar payına ulaşmak olacak.

Bu yıl 30.500 adetlik satış hedefiyle geçen yıla göre 2 bine yakın daha çok araç satacaklarını kaydeden Tatoğlu, böylece yüzde 4,2 pazar payına ulaşacaklarını ifade etti. 2005 yılından bugüne 21 bin adet satış rakamı yakalayan C4'ün yeni versiyonu Türkiye'de yola çıktı. Tatoğlu, bu yıl 6 bin adet C4 satarak kendi sınıfında yüzde 7,5 pazar payı hedeflediklerini söyledi. 408 litrelik bagaj alanı ile C4, sınıfında lider. Motor gereksiz durumlarda stop ederek yakıt tüketimini ortalama 4,2 litreye kadar düşürüyor.
ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.