Otobüslere promosyon hakkı

Otobüslere promosyon hakkı

Ulaştırma Bakanlığı, uluslararası ve yurt içi ticari yolcu taşımacılığıyla ilgili kurallarda yeni düzenlemeler yaptı. Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde...

Ulaştırma Bakanlığı, uluslararası ve yurt içi ticari yolcu taşımacılığıyla ilgili kurallarda yeni düzenlemeler yaptı. Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bazı hükümleri daha sonraki tarihlerde uygulanmak üzere Resmi Gazete'nin 19 Kasım Pazar sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ÇOCUK VE ENGELLİYE YÜZDE 50 İNDİRİM ZORUNLU

Yönetmeliğin yolcu biletleri ile ilgili bölümüne yeni hükümler konuldu. Buna göre, 6 yaşın altındaki çocuklar, yolcu bileti düzenlenmeksizin kucakta seyahat edebilecekler. Bu çocuklar için ayrı koltuk talep edilmesi halinde bilet ücretine yüzde 50 indirim uygulanacak. 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltuklarda seyahat etmesi zorunlu olacak. 6-12 yaş arasındaki çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın engelliler için de yüzde 50 ücret indirimi yapılacak. Bu kurallara uymayanlara “5 ihtar” ceza verilecek.

YOLCU TERMİNALLERİ

Terminal işletmecileri, terminallerde ve çevresinde “yolcuları rahatsız edecek şekilde yolcuları yönlendirmek için personel istihdam edilmesine, çalıştırılmasına ve bunlardan yararlanılmasına” izin vermeyecek. Terminal işletmecileri ayrıca yetki belgesiz taşımacılık ve acentelik faaliyetinde bulunulmasını ve taşıt kartı olmayan araçların terminale giriş-çıkışlarını önlemekle yükümlü olacak.

Yolcu taşımalarında Ulaştırma Bakanlığınca onaylanmış zaman tarifesinde yer almayan bir saat için yolcu bileti düzenlenemeyecek. Zaman tarifesinde yer alan her sefere araç tahsis edilecek.

İNTERNET SİTESİ ZORUNLU

Şehirler arası ve uluslararası düzenli yolcu taşımacılığı yapmak üzere D1 ve/veya B1 yetki belgesi alanlar, yetki belgesi verildiği tarihten itibaren 60 gün içinde firmalarına ait bir internet sitesi kurarak, bunu Ulaştırma Bakanlığına bildirecekler. Kurulacak sitede hat, güzergah, ücret ve zaman tarifeleri, şube ve acente ile yetki belgesi sahiplerinin her türlü iletişim ve benzeri bilgiler yer alacak.

UÇAKLA REKABETİN YOLU AÇILDI..

Düzenli yolcu, eşya ve kargo taşıması konusunda yetki belgesi sahipleri, tespit edilmiş ücret tarifelerinin üzerinde ücret alamayacaklar ve yüzde 30'dan fazla indirim uygulayamayacaklar. Ancak, yönetmeliğin 38'inci maddesinde değiklik yapan düzenlemeye göre; önceden Ulaştırma Bakanlığı'ndan izin alarak; belirli bir süre için, kullanılan taşıtın toplam koltuk sayısının yüzde 10'unu aşmayacak sayıda koltuk için herhangi bir orana tabi olmaksızın özel indirim uygulanabilecek. Böylece çok yakında “kış döneminde, erken rezervasyonda 1 liradan başlayan fiyatlar” ya da “Bayram dolayısıyla 2 bin koltuğumuz 1 lira” gibi kampanyalar görebileceğiz.

İLK BAŞVURU KAMİL KOÇ'TAN

Yönetmelik değişikliği yapılmadan bir hafta kadar önce, indirimli satış kampanyası başvurusunu ilk yapan firma Kamil Koç olmuştu. Geçen hafta TurizmdeBuSabah'da da yer alan habere göre, Kamil Koç firması Ulaştırma Bakanlığı'na başvurarak, 1 YTL'ye yolcu taşımak için izin istemişti. Yeni düzenlemeyle Kamil Koç'un belli sayıda koltuğunu 1 YTL'ye pazarlamasının önü açıldı.

YETKİ BELGESİ VE TEMİNAT MEKTUPLARI

Yönetmelikte, yetki belgesi, yetki belgesi için gerekli sermaye miktarları ve teminat mektubu konularında da düzenlemeler yapıldı.

Ulaştırma Bakanlığı, yetki belgesi almak isteyenlerin vermesi gereken belgeler arasında yer alan “mesleki yeterlilik belgesi”nin verilme süresini, 31 Aralık 2006 tarihine kadar uzattı.

Yönetmeliğin 54. maddesindeki “Herhangi bir yetki belgesi sahibinin taşıt belgesine kayıt edilmeden ve/veya taşıt kartı olmadan taşıma yapan taşıtlar, faaliyetten men edilerek 15 gün süreyle parka çekilir” hükmü, 31 Aralık 2007 tarihine kadar uygulanmayacak.

F1 yetkisi alanlar, 31 Aralık 2006 tarihine kadar ücret farkını ödeyerek F1 yetki belgelerini F2 yetki belgeleriyle değiştirebilecekler. Öte yandan F2 yetki belgesinin ücreti, 4 bin YTL'den 6 bin YTL'ye yükseltildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.