“Ortaöğretimde yol güvenliği eğitimi zorunlu olsun”

“Ortaöğretimde yol güvenliği eğitimi zorunlu olsun”

Dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, orta dereceli okulların yol güvenliği eğitimi vermesinin, sorumluluklarının bir parçası olması gerektiğini vurguluyor.

Goodyear tarafından yürütülen araştırmanın yeni bulgularına göre Avrupa genelindeki ailelerin yüzde 84’ü çocuklara erken yaşta yol güvenliğinin temel prensiplerinin öğretilmesi gerektiği kabul ederken, Goodyear’ın bu konudaki önerisini destekliyor. Gooodyear her yıl Yol Güvenliği Beyaz Bülten’i aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, toplam 19 ülkede, yaşları 16-25 arasında değişen 6805 acemi şoför ebeveyniyle yaptığı geniş çaplı araştırma sonucunda hazırlıyor.

Araştırmayla ailelerin sürücü olarak oluşturdukları örnek davranışların çocuklarının sürüş öğrenimini nasıl etkilediğini anlamak amaçlanıyor. Ankete katılan ailelerin çoğunluğu (yüzde 62) okulların yol güvenliği konusunda yeterli eğitimi vermekten uzak olduğunu düşünüyor. Goodyear’ın geçtiğimiz yıl anket yaptığı sürüş eğitmenlerinin yüzde 42’si yol güvenliği öğretiminin okullarda zorunlu olarak verilmesi gerektiğini düşünüyor. Türkiye’de bu rakam oldukça yüksek. Ülkemizde ailelerin yüzde 93’ü yol güvenliği prensiplerinin okullarda erken yaşlarda öğretilmesi gerektiği düşünüyor.

Avrupa Aileler Birliği Yetkilisi Eszter Salamon ise genç insanları eğitmenin gençlik dönemlerinde daha zorlu olduğunu belirtiyor. Salamon, “Gençlerin araç sürmeyi öğrenmeleri, onların özgürlüklerini ilan ettikleri zamanla aynı döneme denk geliyor. Bu yüzden yol güvenliğini aşılamak daha erken yaşlarda gerçekleşmeli. Yayalar için yol güvenliğini anlamak çocuğun günlük alışkanlıklarının bir parçası. Ailelerin de çocuklarına bu alışkanlıkları edindirme konusunda bir sorumluluğu var. Fakat 16-20 yaşları arasındaki gençler ailelerinden çok yaşıtlarını dinleme eğilimindeler” diye konuştu.

Goodyear’ın yaptığı ankete göre acemi sürücülerin ailelerinin yüzde 46’sı zorunlu sürüş kurslarını desteklerken, daha iyi bir rol modeli olabilmek için sürüş yeteneklerini tazelemeyi istiyorlar. Bunun yanı sıra aileler çocuklarının profesyonel sürüş eğitiminde de yer almak istiyorlar. Ailelerin %53’ü çocuklarının sürüş eğitmenlerinden düzenli ilerleme raporları almak isterken, yüzde 40’ı çocuklarının gelişimini ilk elden görebilmek için bir derse katılmayı talep ediyor.

UZMANLARA GÖRE GELENEKSEL SÜRÜCÜ EĞİTİMİ GELİŞTİRİLEBİLİR

TPI (Trafik Psikolojisi Enstitüsü) bünyesindeki trafik psikoloğu Margit Herle, Avrupa’daki sürücü eğitiminin tüm ihtiyaç duyulan seviyelerini kapsama konusunda yetersiz kaldığını ifade ederek,
“Bir sürücü hiyerarşik olarak dört seviyede yeteneklerini geliştirmelidir bunlar; araç manevrası, trafikte uzmanlaşma, sürüşün amaç ve bağlamları ve yaşama amaçlarıdır. Bu 4 seviyenin her birinde, bilgi ve yeteneklerde uzmanlaşmalı, riski artıran faktörlerin farkında olmalı ve kendi davranışlarını kendi kendine değerlendirebilmeliler. Ancak, Avrupa’daki geleneksel sürücü eğitimi bu beklentileri henüz karşılamamaktadır” dedi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.