ODEK'e Fas'ta yoğun ilgi

ODEK'e Fas'ta yoğun ilgi

Türk denizciliğini uluslararası alanda söz sahibi yapma misyonuyla bir yıl önce yola çıkan ODEK (Oruç Reis Denizciler Kulübü) hedeflerini gerçekleştirme...

Türk denizciliğini uluslararası alanda söz sahibi yapma misyonuyla bir yıl önce yola çıkan ODEK (Oruç Reis Denizciler Kulübü) hedeflerini gerçekleştirme yolunda tarihi ve dev bir adım attı.

Başlıca hedeflerini kurumsal bir çatı altında buluşturduğu ulusal denizcilik sektörünün değişik kesimlerinden üyeleri arasında iletişim kanallarını güçlendirmek ve Türk denizcilik sanayisinin küresel pazardaki payının yanı sıra marka bilinirliğini arttırmak olarak duyurmuş olan ODEK, ilk kez sadece denizci işadamlarından oluşan bir heyetle 19-21 Mayıs tarihleri arasında Fas'a çıkarma yaptı. Türk firmalarının rekabet gücü açısından avantajlı durumları ve Fas'ın Afrika kıtasına açılımda kilit bir noktada olması ilk büyük çaplı gezi için tercih edilmesinde önemli rol oynadı.

Sektörün farklı alanlarından birçok işadamının katılımıyla oluşan 15 kişilik heyet Türk denizciliğini  bütün yönleriyle etkili bir şekilde temsil etti. ODEK ve Solar Kurtarma A.Ş. Başkanı Murat Dalyan;  ODEK Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri, Gisan Tersanesi Ticaret Müdürü ve ortaklarından Vedat Parlar; ODEK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gürdesan Denizcilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Gürsoy'la ODEK en üst düzeyde temsil edildi. Heyetin ODEK üyesi diğer katılımcıları ise Orimar Gemi Tamir Bakım firması ortağı Süleyman Kazan, Marinsu Grup Başkanı Cihat Turgut, Dadaylılar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Metin Şener, Kopuzlar Emiroğlu Denizcilik Genel Müdürü Abdülkadir Kopuz, Güven Kepçe ve Makina Genel Müdürü Engin Demir, Meryem Ana Deniz Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Turan, Horizon Denizcilik'ten Finansman Müdürü Recai Çalışkan, Burç Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yeler, Dentur Avrasya Grup'tan Mustafa Yüksel ve Batuhan Çilli, Bromarine Denizcilik ortaklarından Ali Cihan Ömeroğlu  ve ODEK Genel Koordinatörü Malik Ayhan'dı.

19 Mayıs perşembe günü Casablanca'da Fas Armatörler Birliği Başkanı Münir Karia'yı makamında ziyaret eden heyet, Fas'ta armatörlüğün tarihsel gelişimi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra ülkede denizciliğin güncel sorunlarını tartıştı. Toplantı sonunda Karia'ya ODEK Başkanı Murat Dalyan, teşekkür amaçlı hazırlanan plaketi takdim etti.

20 Mayıs cuma günü sabah Casablanca'da heyet 'Fas Şirketleri Birliği Federasyonu' (CGEM) Genel Müdürü Munir Ferram'dan denizcilik hakkında genel bilgiler aldı. Fas'taki bölge yatırım ajanslarını bünyesinde toplayan 'Fas Yatırımları Geliştirme Ajansı' ise başkent Rabat'a geçen heyetin bir sonraki durağı oldu. İşbirliğini Geliştirme Direktörü Salae Siilmassi İdrisi, Yurtdışındaki Şirketlerinden Sorumlu Müdür  Necma El Hüda Buamama ve Başkan Fethullah Sicilmasi'yle görüşüldü. ODEK üyeleri Fas'a gelecekteki yatırım planlarını için koşulları en yetkili ağızlardan öğrenme fırsatını elde ettiler.

Fas Balıkçılık Odaları Federasyonu Başkanı Hibato Malaininne El Abadila tarafından son derece sıcak ve özenli bir şekilde karşılanan üyelerimiz Fas'ta balıkçılık sektörüne tüm ayrıntılarıyla vakıf oldu.  Karşılıklı işbirliğinin ele alındığı toplantının ardından ODEK Başkanı Murat Dalyan teşekkür plaketini Türkiye'ye özel bir ilgi duyduğunu vurgulayan Sayın Abadila'ya takdim etti. Akdeniz'e ve Atlantik Okyanusu'na kıyısı bulunan Fas'taki birçok limanın işletmesinden sorumlu MarsaMaroc Başkanı Muhammed Abdelcelil ve Tanger projesi sorumlusu El Mahcub Bayri de ODEK heyetini kabul etti. Başkan Murat Dalyan'ın teşekkür plaketini takdim etmesinin ardından  heyet Casablanca'daki özel Türk okulu Muhammed El Fatih'i ziyaret etti. Özel bir programla karşılanan heyet adına teşekkür plaketini okul müdürü Tayyar Koçak'a Metin Dadaylı takdim etti.

ODEK heyetine yoğun program boyunca eşlik eden Türk-Fas İşadamları Derneği (TÜFİAD) Genel Sekreteri Gökmen Ertaş, ODEK'in gelecekteki faaliyetlerinde denizcilik alanında partneri olarak sağlam bir işbirliğinin de temellerini attı. Gökmen Ertaş'a plaketini teşekkür plaketini Süleyman Kazan takdim etti.

ODEK olarak ziyaret ettiğimiz bütün kuruluşlara; çalışmalarımıza gösterdikleri alaka ve heyetimizi kabul ederek ayırdıkları değerli zaman için teşekkür ederiz. Fas'taki denizcilik sektörünün genel bir resmini çizen ODEK heyeti, gelecekte karşılıklı ziyaretlerle temelleri atılmış ilişkileri kuvvetlendirmeyi hedefliyor. ODEK misyonu doğrultusunda farklı ülkelere ziyaretlerle de bu yolu izleyecek. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.