Noter satışı yapmadan araç satmayın

Noter satışı yapmadan araç satmayın

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ankara'da patlamanın yaşandığı Laguna marka aracın noter devrinin yapılmadığını, aracın 13 Eylül'de devri alınmadan,...

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ankara'da patlamanın yaşandığı Laguna marka aracın noter devrinin yapılmadığını, aracın 13 Eylül'de devri alınmadan, parası verilerek satın alındığını açıklamıştı.

Vatandaşların, bu tür olaylarda mağdur olmaması için satışların mutlaka noter üzerinden yapılması gerektiğini belirten Bursa Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, aracı noterden satılmaması halinde resmi satışın gerçekleşmediğini söyledi. Yanık, şu tavsiyelerde bulundu:

"Kafanızın ağrımasını ve büyük mağduriyetler yaşamak istemiyorsanız, aracınızı notere uğramadan satmayın. Noter onayıyla aracı üzerine almayan şahsın, hukuken aracın sahibi sayılmayacağını unutmamak gerekir. Otomobilin ilk sahibi, aracını satarken noterden satış yapmıyor. Araç muhtemel bir suçta kullanılınca büyük mağduriyetler yaşanıyor. Ayrıca, işin bir de maddi boyutu var. Genellikle eski model aracı satın alan kişi, trafik ekiplerine yakalanınca veya araç trafikten men edilince aracı otoparktan almak için uğraşmıyor. Binlerce lirayı bulan otopark parası tahsil etmek için işletmeciler icra yoluna müracaat ediyor. O zaman da araç sahiplerini sürpriz icra takibi süreci karşılıyor. Otomobil satan kişinin, noter sözleşmesi yapmaması halinde oto ile ilgili her türlü suç ve cezanın muhatabı olacağını unutmaması lazım.

Otoyu fiilen alan kişi, aslında otomobili hukuken almış sayılmaz. Böyle durumlarda otomobili satan kişinin borcundan dolayı araç haczedilebilir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için oto alım satımlarını mutlaka noter sözleşmesiyle yapmalı, yasal süre olan 1 ay içerisinde aracın yeni sahibi, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri de tamamlamalı."

Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğü de bir açıklama yaptı. Araç hırsızlıklarına karşı dikkatli olunması uyarısı yapan emniyetin açıklamasında, "Aracınızı satın almak isteyen tanımadığınız kişilerin deneme sürüşü yapmalarına izin vermeyiniz. Tanımadığınız kişiler tarafından piyasa değerinin altında satılan araçları almayınız. Araç çenç ya da çalıntı olabilir. Aracınızı satarken paranızın tamamını almadan kesinlikle vekalet veya noter satışını vermeyiniz. Alıcısı olduğunuz aracın ruhsatını, vekaletini görmeden, hacizli olup olmadığını tescil kayıtlarından kontrol etmeden para ödemeyiniz. Araç almak istediğinizde ruhsat sahibi ile yüz yüze görüşünüz. Araç üzerinde yazılı olan motor şasi numarası ile ruhsatta yazılı olan motor şasi numarasının aynı olmasına dikkat ediniz." ifadeleri yeraldı.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum