Netlog'da hedef, The Abraaj ile 3 yılda 3 kat büyümek

Netlog'da hedef, The Abraaj ile 3 yılda 3 kat büyümek

Netlog büyümesini, daha da hızlandırmak için küresel yatırım şirketi The Abraaj Group’a hisse sattı. Abraaj, Netlog’un uluslararası büyümesi kadar, mevcut pazar pozisyonunun daha da güçlenmesine destek olacak.

Türkiye’nin en büyük entegre lojistik şirketlerinden ve soğuk zincir lojistiği lideri Netlog, büyümesini hızlandırıyor. Bu amaçla, gelişen pazarlarda faaliyet gösteren öncü bir özel sermaye şirketi olan The Abraaj Group’a (“Abraaj”) azınlık hissesi satan Netlog; üç yılda üç kat büyümeyi hedefliyor. Taraflar, ortaklık için imzaları attı.

sahap-cak-006.jpgBugün (27 Temmuz Perşembe) Netlog Dolapdere merkezinde düzenlenen imza törenine Netlog Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Çak, Netlog Genel Başkan Yardımcısı Gökalp Çak, The Abraaj Group Ortağı, Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu ve The Abraaj Group Ortaklarından Omar Syed katıldı.

İmzaların atılmasının ardından ‘Biz üç kuşaktır taşımacılık ve lojistiğe gönül vermiş bireyleriz. Lojistikte Türkiye’den bir dünya markası çıkarmak hedefiyle bu adımları atıyoruz’ şeklinde konuşan Şahap Çak, “Kurulduğu 2003 yılından bu yana sürekli büyüyerek bugün Türkiye’nin ilk 100 şirketi arasına giren Netlog, Abraaj ile beraber yeni ve heyecanlı bir yolculuğa başlıyor” dedi. Çak, şunları söyledi: “Abraaj, Netlog yönetim ekibinin şirkete kattığı değeri takdir ediyor ve büyüme vizyonumuza tamamen katılıyor. Abraaj’ın ekspertizinden istifade ederek, hedef piyasalarımızdaki önde gelen lojistik oyuncusu olma vizyonumuzu yerine getirmek istiyoruz.”

gokalp-cak-009.jpgNetlog Grubu Başkan Yardımcısı Gökalp Çak da hisse devriyle ilgili olarak; “2003’ten bu yana gösterdiği büyüme trendi ile Netlog; hem Türkiye’nin önde gelen lojistik şirketlerinden birisi oldu hem de sunduğu katma değerli hizmetler ile en geniş hizmet yelpazesi sunan lojistik şirketi haline geldi” dedi.

Önlerinde agresif bir yatırım ve yapılanma süreci olduğunun altını çizen Gökalp Çak, şunları söyledi: “Abraaj ile Netlog’u Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da e-ticaret, soğuk zincir lojistiği ve entegre tedarik zinciri yönetimi gibi katma değeri yüksek alanlarda genişletmek ve büyümesini ivmelendirmek için aynı kararlılığı paylaşan bir ortaklık kurduk. Altyapımızı daha da güçlendirmeye, çalışanlarımıza, onların eğitimine ve lojistik sektörüne yönelik teknolojilere yatırım yapmaya, yüksek katma değerli şirketler satın almaya devam edeceğiz. Abraaj ise şirketin kurumsal yönetiminin gelişmesine, çevre ve sosyal standartların hayata geçirilmesine destek verecek. Attığımız bu adımların sonuçları ülkemiz ekonomisine ve vizyonuna da büyük katkılar sağlayacaktır.”

selcuk-yorgancioglu-002.jpgThe Abraaj Group Ortağı, Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu ise; ‘Netlog ile ortaklığımız Abraaj’ın Türkiye’deki 10’uncu yatırımı olacak’ diyerek sözlerini şöyle tamamladı; “Bu yatırım, Türkiye ekonomisinin uzun vadede cazip temellere sahip olduğuna inancımızın göstergesidir. Netlog ile olan ortaklığımız, sağlam temellere oturmuş, büyüme trendine sahip ve daha da başarılı olmaya açık olan bu sektörde güçlü şirketler ile ortaklık yapma stratejimiz ile örtüşüyor. Türkiye’nin jeostratejik konumu, ülkenin dinamik şirketlerinin uluslararası arenada da büyümesi için fırsatlar ortaya çıkmasını sağlıyor.”

omer-syed-005.jpgSon olarak konuşan The Abraaj Group Ortaklarından Omar Syed ise özetle şunları söyledi: “Abraaj olarak tüketici odaklı, güçlü büyüme göstermiş sektörlerde ortaklıklar kuruyoruz. Netlog, Türkiye’de en büyük olmasının yanında en çeşitli çözüm yelpazesi olan lojistik şirketi. Başarısı kanıtlanmış bir iş modeline ve çok güçlü bir yönetim ekibine sahip. Şirket’in pazardaki konumunu ilerleterek küresel seviyede lider oyunculardan biri olmak için doğru konumlandığına güvenimiz tam.”

Türkiye’nin lider lojistik şirketi Netlog, hızlı tüketim malları, perakende, yiyecek-içecek ve moda sektörlerini de kapsayan geniş bir sektör yelpazesine nitelikli hizmetler sunuyor.

Netlog’un müşterilerine sunduğu hizmetler arasında yüksek katma değerli özelleşmiş çözümler de yer alıyor. Geniş dağıtım ve depo ağı ile soğuk zincir lojistiği konusunda Türkiye’nın öncü ve en büyük şirketi olan PolarXP Şirket’in iştirakleri arasında. Netlog aynı zamanda, dünyanın en talepkar lojistik pazarı olan Batı Avrupa’da da, ortağı olduğu Bleckmann ile moda sektörü için özelleşmiş e-ticaret lojistiği ve omni-chanel dağıtım hizmeti veriyor. Bleckmann, son dönemde pazar lideri olduğu Belçika ve Hollanda dışında ABD ve İngiltere’ye de açılarak hızlı yapılanmasına devam ediyor.

Jeostratejik konumu, tüketici trendleri ve mevzuat değişiklikleri dünya ticaretindeki artış ile birleşince, Türkiye lojistik alanında cazip bir yatırım alanı haline geliyor. Hükümetin 2023 yılına kadar gerçekleştirmeyi planladığı altyapı yatırımlarıyla birlikte lojistiğin, Türkiye’nin uzun vadeli stratejik gelişiminde önemli bir rol oynamaya devam etmesi bekleniyor. Türkiye’nin en önemli lojistik oyuncularından biri olan Netlog da bu büyüme trendinden faydalanmaya uygun son derece rekabetçi bir pozisyona sahip.

the-abraaj-group.jpgTHE ABRAAJ GROUP Hakkında

The Abraaj Group (“Abraaj” veya “Grup”) Afrika, Latin Amerika, Orta Doğu, Türkiye ve Asya’nın büyüyen pazarlarında faaliyet gösteren bir özel sermaye şirketidir. 300’ün üzerinde çalışanıyla Abraaj; İstanbul, Dubai, Mexico City, Nairobi ve Singapur’daki merkezleriyle 17’den fazla ofisi ile faaliyet göstermektedir. Grup, bölge, sektör ve ülke odaklı fonlarında şu anda yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırımı yönetmektedir.

Abraaj, gerçekleştirdiği 100’den fazla tam satış işlemi ile yatırımcılarına 6,7 milyar dolardan fazla getiri sağlamıştır. Abraaj Group tarafından yönetilen fonlar tüketici, enerji, finans, sağlık ve kamu hizmetlerinin de yer aldığı birçok sektöre yayılan 190’den fazla şirkete yatırım yapmıştır. Grup en yüksek çevre, paydaş katılımı ve kurumsal yönetişim standartlarına bağlı olup Birleşmiş Milletler Sorumlu Yatırım İlkeleri ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler sözleşmelerine taraftır. Abraaj’ın kurucusu Arif Naqvi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından 2012 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Kurulu’na ve 2014 yılında ise Interpol Vakfı Kurulu’na atanmıştır.

Bu bildiri bir Abraaj Group üyesi olan ve Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi (“DFSA”) izin ve denetimine tabii olan Abraaj Capital Limited (“ACLD”) tarafından yayınlanmıştır. Grup’un çeşitli üyeleri, ACLD’nin işbu yayınını denetleyen DFSA da dâhil olmak üzere, bir dizi uluslararası denetleme kuruluşunun denetimine tabiidir.

netlog-logistics.pngNETLOG Hakkında

Netlog Lojistik Grubu, Türkiye merkezli, küresel olarak taşımacılık ve lojistik hizmetleri veren bir şirkettir. 2003 yılında İstanbul’da Netlog Lojistik ismiyle faaliyete geçen şirket, 6 ülkede 23 iştirakiyle tam entegre lojistik hizmeti veriyor. 70’ten fazla ülkede 250 partner ofisi, 8 bin 500 çalışanı ve 3 bin 200 adetlik özmal filosu bulunan şirket, farklı ülkelerde kendisinin kontrol ettiği 1,1 milyon metrekare kapasiteli 68 depoya sahip.

Netlog Lojistik Grubu çatısı altında Polar Express, ICL Intercombi, Netlog Global Forwarding, Bleckmann, GreenBridge, Anele, gibi her biri alanında dev şirketler bulunuyor.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.