Nakliyecilerin ÖTV'siz mazot sevinci

Nakliyecilerin ÖTV'siz mazot sevinci

UND Başkanı Nuhoğlu, “Artık sınırda alacağımız yakıt bizi Almanya’ya kadar götürebilecek. Yurtdışında yüksek akaryakıt ücreti ödeyen ve birçok ülkede aldığı yakıt için vergi iadesi alamayan sektörümüz bu destekle bir nefes alacaktır” dedi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) YKB Çetin Nuhoğlu, ihraç malı taşıyan araçlara yurtdışına çıkışta verilen 550 litre ÖTV’siz mazot miktarının yapılan tebliğ değişikliği ile 900 litreye yükseltilmesini değerlendirdi. ÖTV’den muaf yakıt miktarının arttırılmış olmasının, hem sektör hem de ihracat için çok önemli bir katkı anlamına geldiğini belirten Nuhoğlu, “Sektörümüz ihracatla kalkınan ülkemiz için stratejik öncelikli bir sektördür. Bizim güçlü olmamız, ihracatımızın ve ekonomimizin güçlü olması demektir. Bu doğrultuda kararlar alan Hükümetimize teşekkür ederiz. Yapılan değişiklik, çok önemli bir destektir. Bu destekle kamu maliyesine ilave bir yük gelmezken yurtdışına gidecek döviz de ülkemizde kalmış olacak” dedi.Nuhoğlu, bu değişiklikle, rekabet gücü artacak olan mal ihracatı yanında, hizmet ihracatına turizmden sonra ikinci en büyük katkıyı yaklaşık 15 milyar dolarla sağlayan lojistik sektörünün, Türkiye'nin kalkınmasındaki payının da önemli ölçüde artacağını ifade etti.

ÖTV muafiyeti tüm gümrüklere yayılmalı

ÖTV’den muaf akaryakıt satışının en kısa sürede bütün sınır gümrüklerinde yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayan Nuhoğlu, şunları kaydetti: "Bütün kapılarımıza yaygınlaşması ile toplam 500 milyon Euro tutarı üzerinde motorin satışı yapılmış olacaktır. Böyle bir meblağ yurt dışına ödenmezken aynı zamanda yurt dışından ithal edilen bu yakıtın sınır kapılarında çıkan araçlara satışı, 'yurt dışında kullanılma amaçlı' olması sebebiyle bir tür ihracat da yapılmış olacaktır. Sektörümüz ve ihracatımız için çok önemli olan bu karara destek olan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’a, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’ye, Gümrük Bakanımız Bülent Tüfenkci’ye ve Maliye Bakanımız Naci Ağbal’a, karara imza atan tüm bakanlar kurulu üyeleri ve özellikle Başbakanımız Binali Yıldırım’a şükranlarımızı sunuyoruz. Bu karar ile ihracatımız kazanacak, dış ticaret hedeflerimize ulaşma yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır. Sektörümüze ve ihracatçılarımıza hayırlı olsun."

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.