Nakliyeci "önce yeni site, sonra yıkım" diyor

Nakliyeci "önce yeni site, sonra yıkım" diyor

Bir bildiri yayınlayan nakliyeci sendikaları, site ve karşılıklarında çalışan ambarlarda 2500 işçinin çalıştığını, kamyoncu esnafını da katınca aileleriyle birlikte yaklaşık on binin üzerinde insanın ekmeğiyle oynandığının altını çizdi.

BASIN BİLDİRİSİ

Sevgili Konya Halkı, basın emekçileri ve çok kıymetli mücadele arkadaşlarım, yiğit, cefakar ambar işçileri;

Saygıdeğer Halkımız ve Esnafımız bir çoğumuzun bildiği üzere , Zeytinburnu Topkapı Ambarlar sitesi yarım asırın üzerinde bir zamandır faaliyet gösteren ve taşımacılık sektörünün kalbi durumundaki  bir sitedir. Türkiye’nin 81 iline buradan malzeme dağıtımı yapılmaktadır. Bu malzemeler ilaçtan tutalım da gıda ya boya  ya kadar insanlarımızın her günkü kullandığı günlük yaşam malzemeleridir. Bu çapta bir taşımacılığın merkezi konumundaki bu site devlete de ciddi bir katma değer sağlamaktadır.

İşimizi ekmeğimizi ranta kurban etmeyeceğiz

Topkapı Ambarları ve Konya , Kocaeli, Gebze ,Adapazarı ,Erzurum  illerinde çalışan ambar işçileri sendikamız Nakliyat İş te örgütlüdür. Dünyanın en ağır işlerinden birini yapan insanlardır. Alınterlerini ve yarım aşırı aşkın emeklerini ranta kurban etmeyeceklerdir.

Topkapı ambarlar sitesi 05.01.2018 gecesi bir oldu bitti yaratılarak yıkılmaya başlamıştır. Bu sitenin yıkılması bir yönüyle sosyal anlamıyla da büyük sorunlar yaratabilecek çaptadır. Çünkü sadece site ve karşılıklarında çalışan ambarlarda 2500 işçi çalışmakta, kamyoncu esnafını da katınca aileleriyle birlikte yaklaşık onbinin üzerinde  insanın  ekmeğiyle oynanmaktadır.

Topkapı ambarlarının yıkılması ile ilgili süreç kısaca şöyle özetlersek; 2008 yılında İstanbul Hadım koy/Delik likaya da 265 dönüm arsa yeni bir Nakliyeciler sitesi yapımı için İSNAK kooparatifi adına kamulaştırılmış ve Topkapı sitesinin bulunduğu yer 2014 yılında Akzirve Gayrımenkul ve Yatırıma satılmıştır. Ak Zirve Gayrimenkul ve Yatırım Nakliyeciler sitesi için yeni bir yer yapılmadan sitenin taşınmayacağı taahhüdünü vermiştir. Ancak 2008 yılından bu yana Hadımköy/Deliklikaya da Nakliyeciler sitesi yapımı ile ilgili hiçbir somut adım atılmamıştır.

Aslında bir an önce Hadım koy/ Delik likaya mevkiinde yeni bir Nakliyeciler sitesi yapılmalıdır. Fakat sorunun çözümsüzlüğü üzerinden hesap yapanlar rant sağlama amacındadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi binlerce işçinin işi ve ekmeğiyle oynanmaktadır.

Bizler Ambar işçileri olarak hiçbir tebligat ve yasal uyarı yapılmaksızın bir oldu bitti yaratılarak ve kanunsuz bir şekilde sanki terör operasyonu yapılıyormuş gibi binlerce Çevik kuvvet polisi, özel tim, toma  ve zırhlı dozerlerle yapılan bu gece yıkımını protesto ediyoruz. DİSK / Nakliyat İş sendikasında örgütlü ambar işçileri olarak ekmeğimizi, çocuklarımızın geleceğini  ranta kurban ettirmemeye kararlıyız ve her türlü mücadeleyi vereceğiz. Ekmeğimize kan doğrayanlardan bunun hesabını soracağız.

Hadımköy/Deliklikayada Yeni Nakliyeciler Sitesi Yapılsın

Topkapı Ambarları O Zaman Taşınsın

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.