Muğla mavi bayrakta zirveye oturdu

Muğla mavi bayrakta zirveye oturdu

Muğla, 84 plaj ve 7 marinayla en fazla mavi bayrak ödülü alan turizm bölgemiz oldu. Güney Ege'nin gözde turizm merkezleri, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı...

Muğla mavi bayrakta zirveye oturduMuğla, 84 plaj ve 7 marinayla en fazla mavi bayrak ödülü alan turizm bölgemiz oldu.

Güney Ege'nin gözde turizm merkezleri, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından layık görülen 91 mavi bayrakla güzelliğini taçlandırdı.

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen "Mavi Bayrak 2013" çalışma programı sonunda, Türkiye genelinde 383 plaj ve 21 marinaya mavi bayrak verilmesi kararlaştırıldı. Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi tanınmış turistik beldeleri sınırları içinde bulunduran Muğla, 84 plaj ve 7 marinayla en fazla mavi bayrak ödülü alan turizm bölgelerinden oldu.

Bodrum'da 47 plaj, 3 marina; Marmaris'te 19 plaj, 2 marina; Fethiye'de ise 8 plaj, 2 marina mavi bayrak ödülüne layık görüldü. Bu ilçeleri Datça 7, Ortaca 2 ve Ula bir mavi bayrakla takip etti. Öte yandan Muğla'da sahiplerinin yaptığı başvuru üzerine 6 yata da mavi bayrak verildi.

En fazla mavi bayrak almaya hak kazanan turizm merkezleri arasında yer alan Bodrum ve Marmaris'te, bu ödüle sahip plajlar ve marinalarda mavi bayraklar dalgalanmaya başladı. Mavi bayrak bulunan plajların sahip olması gereken kriterlerin yazılı olduğu panolar da plajlara yerleştirildi. Her yıl 3 milyondan fazla turistin tatil için tercih ettiği Bodrum ve Marmaris'te plajlar ile marinaların büyük çoğunluğu mavi bayrak kazandı.

Mavi bayrak bir güvence

Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın birçok ülkesinde uygulanan Uluslararası Mavi Bayrak Programı'nın özellikle turizm sektöründe aranan önemli kriterlerden olduğunu söyledi.

Mavi bayrağın deniz suyu kalitesi, çevre eğitimi, bilgilendirme, çevre yönetimi, güvenlik konularında daha önceden belirlenmiş uluslararası standartlara uyan plajlara verilen bir "eko-etiket" olduğuna dikkati çeken Ersan, bu ödülün güvenli bir plaj ve temiz deniz suyunu simgelediğini kaydetti.

Turistlerin özellikle mavi bayrak bulunan tatil yörelerini tercih ettiğini dile getiren Ersan, "Turistler mavi bayrağı güvence olarak kabul ediyor. Tatile çıkmadan önce mavi bayrak haritalarına bakıp, ona göre tatil yerlerini belirliyor" dedi.

Marinalara mavi bayrak verilmesini ise çevreciler olarak şüpheyle karşıladıklarını anlatan Ersan, çok tekne bulunan yerde mutlaka kirlilik yaşanacağını, buralardaki ölçümlerin dikkatli yapılması gerektiğini ifade etti.

Bu arada bu yıl mavi bayrakta Antalya 197 plajla ilk sırada yer alırken, Muğla 84 plajla ikinci, İzmir 36 plajla üçüncü, Aydın 25 plajla dördüncü oldu. Balıkesir'de 19, Mersin'de 9, Çanakkale'de 6, İstanbul'da 3, Kocaeli'nde 2 ve Tekirdağ ile Düzce'de birer plaj mavi bayrak ödülüne layık görüldü.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.