Motor yağı efsanelerine aldanmayın!

Motor yağı efsanelerine aldanmayın!

Bunlardan en çarpıcı ve yaygın olan dört yanlış bilgiyi ve asıl gerçekleri, üstün Shell Helix?i geliştiren bilim insanları arasında yer alan Mark Southby...

Bunlardan en çarpıcı ve yaygın olan dört yanlış bilgiyi ve asıl gerçekleri, üstün Shell Helix?i geliştiren bilim insanları arasında yer alan Mark Southby açıkladı. İşte en popüler 4 yanlış bilgi ve sürücülerin asıl bilmesi gereken gerçekler:

Yanlış: ?Motorunuzda bugüne kadar hep mineral yağ kullandıysanız sentetik yağ kullanamazsınız.?

Doğru: ?Sürücülerin bir kısmı, daha önce kullanmadıkları için sentetik yağ denemeye çekinirler. Arabanızın kullanma kılavuzundaki viskozite gereksinimlerini ve şartını karşıladığı sürece mineral yağ veya sentetik yağ kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.?

Yanlış: ?Mineral yağ doğaldır, bu nedenle sentetik yağlara göre arabam için daha iyidir.?

Doğru: ?Çok yaygın olan bu inanışın aksine, sentetik yağ, arabanın motoru için, mineral bazlı yağlara göre daha iyi sonuç verir. Mineral yağlar, topraktan çıkartılan doğal rafine petrolden yapılıyor. Sentetik yağ ise uzman bilim insanları tarafından kimyasal olarak değiştirilerek mineral yağa göre çok daha geniş bir sıcaklık aralığında motoru koruyor.?

Yanlış: ?Rengi siyaha dönen motor yağı iyi değildir.?

Doğru: ?Tam tersine, siyah renge dönmeyen yağ, yağın iş görmediğine dair bir işarettir. Yağdaki katkı maddesi, kir ve tortunun çıkarılmasına ve süspansiyonda zarar vermeden tutulmasına yardımcı olur.  Motor bu şekilde temiz kalır. Daha sağlıklı bir motor için, kirin motor yerine yağ değiştirildiğinde boşaltılabilen yağ içinde bulunması daha iyidir.

Yanlış: ?Kısa seyahatler motorum için daha iyidir.?

Doğru: ?Sık sık kısa seyahat yapan sürücüler, arabalarının yaşı ne olursa olsun motora zarar verebilirler. Motorlar, kısa mesafelerde optimum çalışma sıcaklıklarına ulaşmazlar ve böylece tortu oluşumu daha mümkün hale gelir. Bu durumda en iyi motor korumasını elde etmek için sürücülerin bir sonraki motor yağı seviyesine geçmeleri daha iyidir.? 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.