Mersin'e VTS sistemi kuruluyor

Mersin'e VTS sistemi kuruluyor

Deniz Ulaştırma Genel Müdürü Özkan Poyraz, Mersin'e gemi trafik hizmetleri açısından çok değişik bir mimariye sahip yepyeni bir bina kazandıracaklarını...

Deniz Ulaştırma Genel Müdürü Özkan Poyraz, Mersin'e gemi trafik hizmetleri açısından çok değişik bir mimariye sahip yepyeni bir bina kazandıracaklarını belirterek, burada sadece gemi trafiğinin kontrol edilmeyeceğini, aslında bir liman yönetim bilgi sisteminin kurulacağını söyledi.

Bir dizi incelemede bulunmak üzere Mersin'e gelen Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırma Genel Müdürü Özkan Poyraz, Mersin Deniz Ticaret Odası'nın Mayıs ayı meclis toplantısına katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Poyraz, meclis üyelerine deniz ulaştırma politikaları konusunda Doğu Akdeniz ile ilgili görüşlerini ve Mersin Deniz Ticaret Odası'nın (MDTO) çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerini aktardı.

MDTO'nun çalışmalarını ilgiyle izlediklerini belirten Poyraz, özellikle eğitime yaptığı katkıların önemli olduğunu vurguladı. Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi ile Mersin Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu'nu ziyaret ettiğini anlatan Poyraz, özellikle okulun simülatörünün temininde MDTO'nun büyük katkısının olduğunu kaydetti. Mersin bölgesinin İzmit, Ambarlı ver Nemrut gibi alanlarla birlikte Türkiye'nin önemli bir 'hub port' alanı (transit ve aktarma limanı) olduğunu ifade eden Poyraz, İskenderun körfezinin kıyı yapıları açısından demir çelik ve enerjinin yoğunlaştığı, ayrıldığı bir bölge olduğunu, ancak Mersin'in konteyner hareketlerinin gitgide arttığı, liman ergonomisinin geliştirildiği bir ihracat limanı olarak öne çıktığını söyledi.

Mersin bölgesini lojistik, deniz turizmi, ro-ro taşımacılığı açısından değerlendiren ve bölgenin bu alanlardaki potansiyeline vurgu yapan Poyraz, konuşmasında denizcilik sektörüne ilişkin gelişmelere de yer verdi. Poyraz, 2007 yılından sonra Türkiye'nin 'beyaz bayrak' ülkesi olunduğunu, limanlardaki denetim oranlarının düştüğünü ve bunun da gemi işletmeciliği kalitesini arttırdığını belirtti. İdare olarak Mersin'e yapacakları yatırımlara da değinen Poyraz, 'Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi'nin kurulacağını bildirdi.

Erdemli'de kule inşaatının bittiğini, bina inşaatının ise yakında başlayacağını kaydeden Poyraz, Mersin'e gemi trafik hizmetleri açısından çok değişik bir mimariye sahip yepyeni bir bina kazandıracaklarını belirterek, burada sadece geminin trafiğinin kontrol edilmeyeceğini aslında bir liman yönetim bilgi sisteminin kurulacağını anlattı. Poyraz, ?Liman Bilgi Yönetim Sistemi, Bremen Limanı'ndan çıkan bir yükün konşimento veya manifestosunun otomatik olarak sisteme aktarılacağı, bu bilgilerin gümrük idaresine, kılavuz kaptana ve acentelere aktarılacağı bir havuz sistemidir. Bu sistemle Rotterdam, Hamburg, Barselona limanlarında olduğu gibi Mersin'e bir 'port authority-liman otoritesi' kavramı getiriyoruz" dedi.

Üstünde çok değişik, top şeklinde bir kulesi olan yeni bir bina yapacaklarını ifade eden Poyraz, buradan bütün körfezin, oluşturulan radar ve sensörler vasıtası ile bin mile kadar takip edileceğini belirtti. Poyraz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

?Fabrika testleri bitmek üzere. Daha sonra yazılımlar tamamlanacak. Bu yazılımlar konusunda sizlerin en fazla tecrübeye sahip Oda olduğunuzu düşünüyorum. Çünkü gümrüğü, bir devlet kurumu olmamıza rağmen bizden daha iyi tanıyorsunuz. Liman bilgi sisteminin algoritmasının oluşturulmasında MDTO'nun büyük katkısı olacağını tahmin ediyorum.?

Mersin'e bir de gemi adamları sınav merkezi kazandırmak gerektiğini dile getiren Poyraz, Mersin'de gemi adamlarının 'online' sınavlara giremediğini belirterek, 10 istasyonlu bir sınav merkezinin kurulması için çalışmalara başlanacağını bildirdi.

Poyraz'a, MDTO Meclis Başkan Yardımcısı Levent Dipçin tarafından bir plaket takdim edildi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.