Mersin Limanı'nda eylem 50. gününde

Mersin Limanı'nda eylem 50. gününde

 İşten çıkarılan işçiler ile hâlâ çalışmakta olan Liman-İş üyesi işçiler, A kapısı önünde bir gösteri düzenleyerek hem MİP yetkililerini,...

 

İşten çıkarılan işçiler ile hâlâ çalışmakta olan Liman-İş üyesi işçiler, A kapısı önünde bir gösteri düzenleyerek hem MİP yetkililerini, hem de Mersin Valiliği’ni duyarlı olmaya çağırdılar.

 

İşçiler adına açıklama yapan Zeki Aytiç, liman içerisinde taşeron çalıştırmayla başlayan kölelik düzenine karşı çıktıkları için sendikalı olduklarını, Liman-İş’in toplu sözleşme yetkisi almasına rağmen işverenin görüşme çağrılarına yanıt vermediğini ve grev kararının uygulanmasına 1 hafta kala işten çıkarıldıklarını söyledi.

 

Aytiç, “Liman içerisinde çalışma koşulları Türkiye Cumhuriyeti iş kanununun getirdiği düzende değil, adeta limanı alan Singapur firmasının biz işçilere dayattığı Singapur kanunları çerçevesinde yürütülüyor” dedi.

 

İşten çıkarılan işçilerle çalışmaya devam eden işçiler arasındaki dayanışmanın sendikal örgütlülüğü perçinlediğini söyleyen Aytiç, “İşverenlere, taşeronlar burada olduğu sürece rahat bir çalışma ortamının kurulamayacağını bildirmek isteriz. Ya bu limandan taşeron gidecek ya da iş barışı olmayacak” diye konuştu.

 

Liman işçilerinin iş sağlığı ve güvenliği olmadan çalıştırıldığını, 8 saat olan vardiyaların kimi zaman aralıksız 48 saate çıkarıldığını belirten Aytiç, “Buradan Sayın Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na da sesleniyoruz. Lütfen bu ilkel çalışma düzenine el koyun. Bizler köle değil, işçiyiz. Limanın üretimden gelen başarısı varsa bu bizlerin de katkısıyla olmaktadır. Bunu inkar eden işverene bir kez daha haykırıyoruz. Sendika hakkımız ve bunu alırız” dedi.

 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum