Mercedes'ten Gebze'ye lojistik merkez

Mercedes'ten Gebze'ye lojistik merkez

Mercedes-Benz Otomotiv’in Gebze’de 210 milyon liralık yatırımla kurduğu yeni lojistik merkezinde 100 kişilik ek istihdam sağlanacak.

Mercedes-Benz Otomotiv, Gebze’de kurduğu ve tüm Türkiye’deki acentelere parça tedariki sağlayacağı parça lojistik merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Mercedes-Benz Otomotiv’in kendi elektriğini üretecek yeni lojistik merkezi sayesinde Türkiye, Mercedes-Benz için özel olarak geliştirilen yüksek teknolojiyle donatılmış ambar yönetim sistemini kullanmaya başlayan dünyada 3’üncü ülke oldu.

15 bin metrekare kapalı depolama alanına ve 7 bin metrekare ekstra büyüme opsiyonuna sahip merkezin 70 bin adet parçaya kadar bir depolama kapasitesi olacak. Sürdürülebilirlik yatırımları ve lojistik verimliliği ile fark yaratmayı hedeflediği belirtilen Mercedes-Benz Otomotiv lojistik merkezi kendi elektriğini kendisi üretecek. Yeni lojistik merkezi sayesinde Türkiye’nin Mercedes-Benz için özel olarak geliştirilen yüksek teknolojiyle donatılmış ambar yönetim sistemini kullanmaya başlayan dünyada 3’üncü ülke olduğu da kaydedildi.

lojistik-merkez-mercedes2.jpg210 milyon TL’lik yatırım

Merkezin açılışında konuşan Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan, “Yeni lojistik merkezimizi, müşterilerimize ve paydaşlarımıza daha iyi hizmet sunma vizyonumuz doğrultusunda şekillendirdik.

Yenilikçi teknolojilerin kullanımıyla fark yaratan lojistik merkezimiz ile markamızın sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdünü de yansıtıyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımımızı operasyonel mükemmeliyetle birleştirerek, sektörde öncü bir konumda olmaya devam ediyoruz. İhtiyaçlarımız doğrultusunda 22 bin metrekareye kadar büyütebileceğimiz tesisimiz ile enerji verimliliği, atık yönetimi ve karbon ayak izinin azaltılması gibi alanlarda öncü uygulamaları benimseyerek çevresel etkiyi en aza indirmeyi amaçlıyoruz.

sukru-bekdikhan.webp210 milyon TL’lik yatırımla kurduğumuz yeni lojistik merkezimiz ile 100 kişilik de ek istihdam sağlıyoruz” dedi. Şükrü Bekdikhan, lojistik merkezinde bulunan parçaların yüzde 10’a yakın bölümünün elektrikli araçlara yönelik olduğu bilgisini verirken, “Merkez stokunda yer alan parçaların yüzde 90’ı yurtdışından gelen ithal parçalardan oluşuyor. Lastikler, yağlar ve hafif ticari araçlara yönelik iç süsleme parçaları ise yurtiçinden temin ediliyor” diye konuştu. Verilen bilgiye göre, faaliyete geçmesi yaklaşık 18 ayı bulan merkez için özel olarak geliştirilen ambar yönetim sistemi dünyada 3’üncü olarak tesiste kullanılıyor.

Bu teknoloji, iş modeline operasyonel verimlilik kazandırıyor ve müşteri odaklı tüm ihtiyaçları karşılıyor. Tamamen elektrikli makina ve ekipmanların kullanıldığı lojistik merkezi, çatısındaki GES (Güneş Enerji Santrali) projesi sayesinde kendi elektriğini üreten bir bina formatına sahip olacak. Etkin atık yönetimi ile azami geri dönüşüm sağlamasının yanı sıra tüm alanlarda enerji tasarrufunu sağlayan aydınlatma sistemi ile sürdürülebilir bir mimari sunuyor.

lojistik-merkez-mercedes.jpgLOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.