Mercedes, Euro'dan TL'ye geçti

Mercedes, Euro'dan TL'ye geçti

Şirketin Satış ve Pazarlama Direktörü Süer Sülün, alınan kararın çok önemli olduğunu belirterek, bunun TL'nin güçlü bir para birimi olarak Almanya'da...

Şirketin Satış ve Pazarlama Direktörü Süer Sülün, alınan kararın çok önemli olduğunu belirterek, bunun TL'nin güçlü bir para birimi olarak Almanya'da kabul görmesi anlamına geldiğini söyledi.

Türk ekonomisinin istikrarı ve liraya olan güven Alman Mercedes'in fiyat listesini TL'ye çevirdi. Nisan ayı itibarıyla fiyat listesini tamamen TL üzerinden açıklamaya başlayan Mercedes-Benz Türk, daha da önemli bir konu olarak Almanya'dan yaptığı ithalatını da Türk Lirası olarak gerçekleştirecek. Son yıllarda alınan kararlarla Türkiye'nin dış ticaretinde Irak ve benzeri bazı komşu ülkelerle Türk Lirası üzerinden alışveriş başlamasına rağmen bu oran toplam dış ticarette yüzde 2 düzeyinde idi. Mercedes'in kararı ile ilk kez bu düzeyde büyük uluslararası bir şirket ve aynı zamanda Avrupa Birliği'nin dinamosu olan Almanya ile TL bazlı ticaret başlamış oldu.

Mercedes, Benz Türk Satış ve Pazarlama Direktörü Süer Sülün, alınan kararın altında TL'nin güçlü bir para birimi olarak görülmesinin yattığını söyledi. Almanya merkezle aralık ayından beri bu konuda görüşmeler yaptıklarını belirten Sülün, "Bu alanda önemli bir adım attık. Artık TL ile işlem yapan bir Daimler dünyası var. Daimler'in para birimi olarak TL'yi içine alması çok önemli bir karar. Bir süredir devam eden istikrarın geleceği olduğunu gösteren bir karar. Çünkü bu adımdan geri dönüş olmayacak. Cari açık açısından da etkisi olacak. Almanya'ya TL olarak ödeme yapabileceğiz. Bu, Türk Lirası'nın geçerli bir para birimi olarak değerlendirilmesi anlamına geliyor. Mercedes-Benz Türk iki fabrika ile birlikte 2,5 milyar Euro ciro yapıyor. 250 milyon Euro'luk da Almanya ithalatı var. Şimdi bu rakamı TL karşılığı ne ise o şekilde ödeyeceğiz. Mercedes son iki yıl içinde dünyanın büyüyen ekonomileri olan Rusya'nın rublesi ve Meksika'nın pesosu için de bu şekilde karar aldı" dedi.

Alınan kararın çok fazla değer taşıdığını kaydeden Sülün, fiyat listesinin Euro kurundan bağımsız olarak belirlenmesini tüketici açısından önemsediklerini kaydetti. Böylece günlük değişen kurlardan bağımsız olarak pazarın kendi dinamiklerine göre fiyat belirlemenin mümkün olacağını anlatan Sülün, Türk Lirası geliri olan insanların sürekli değişen bir kur üzerinden karar almasının zorluğuna işaret ederek, üç lüks Alman üretici arasında bu kararı ilk alan şirket olmanın da avantajlı olacağını dile getirdi. Türk Lirası fiyat listesi belirlenmesinde Mercedes'in orta sınıflara yönelmesinin de etkili olduğunu belirten Sülün, şunları dile getirdi: "Satışlarımızda C ve alt sınıf araçların payı artacak. Pazara yeni sunduğumuz B serisi ve ekim ayında satışa sunacağımız yeni A serisi C ile birlikte satışların yüzde 65'ine hitap edecek. Bu sınıftaki müşteri de TL'ye göre düşünmeyi tercih eden bir kitle. 2015 yılında 20 bin otomobil satışı hedefliyoruz. Ağırlık, C ve altı sınıfta olacak. Üstelik alt sınıflarda yeni yeni ürünler geliştiriyor Mercedes, önümüzdeki yıllarda göreceğiz."

ÖTV artışı bizi yüzde 40 etkiledi

Mercedes-Benz Türk olarak bu yılı otomobilde yine geçen yıla yakın yani 13 bin adetlik satışla kapatacaklarını ifade eden Sülün, ekim ayında gelen ÖTV artışı nedeniyle 2 litrenin üzerindeki motor hacmine sahip modellerde yüzde 40 düşüş yaşadıklarını belirterek, "Ancak müşteri alternatif küçük hacimli motorlara yöneldi. Biz de o alanda takviye yoluna gittik. Yoksa 2012 hedefimiz yüzde 40 daha düşük olacaktı. Tabii ki Mercedes, büyük sedan, spor modeller konusunda da birçok yeniliğe devam ediyor" diye konuştu.

Mart ayında Cenevre'de sergilenen yeni A serisinin şimdiden Avrupa'da 100 bin sipariş topladığını kaydeden Mercedes Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan, ekim ayında satışa sunulacak A serisine Türkiye'den de yoğun ilgi olduğunu, Facebook sayfasındaki 250 bin takipçi içinden her gün 800-850 kişinin A serisi hakkında bilgi istediğini belirten Bekdikhan, "Bu ilginin yıllık 5 bin satışa dönüşeceğini planlıyoruz. Zaten yıllık 140 binlik kapasite, gelen talebi zor karşılayacak gibi görünüyor. A serisine tamamen Mercedes dışından yeni bir müşteri kitlesi gelecek" diye konuştu.

BUS TRUCK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.