Mercedes-Benz'in kamyondaki 25. yılı

Mercedes-Benz'in kamyondaki 25. yılı

Türk otomotiv sektörünün köklü şirketlerinden Mercedes-Benz Türk A.Ş., Aksaray Kamyon Fabrikası’nın kuruluşunun 25. yılını kutluyor.Daimler AG Yönetim...

Türk otomotiv sektörünün köklü şirketlerinden Mercedes-Benz Türk A.Ş., Aksaray Kamyon Fabrikası’nın kuruluşunun 25. yılını kutluyor.Daimler AG Yönetim Kurulu Baskani Dr. Dieter Zetsche, Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Renschler, bu nedenle Aksaray’daki kamyon fabrikasını ziyaret ettiler.

Ziyaret sırasında Türkiye ekonomisinin gücüne ve dinamizmine dikkat çeken Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche, Türkiye’yi Güneydoğu Asya ülkelerinden sonra yeni bir ekonomi kaplanı olarak tanımladı. Dr. Zetsche “ bugüne kadar Türkiye’ye 670 Milyon € tutarında yatırım yaptık. Türkiye’deki otobüs ve kamyon üretim tesislerimiz bugün dünyanın en modern tesisleri arasında yer alıyorlar ve Daimler üretim ağında çok önemli bir yere sahipler. Üretim üssümüz olmasının ötesinde Türkiye’nin  önemi tüm ürün gruplarımızda pazar olarak da hızla artıyor” dedi.

Daimler AG Yönetim Kurulu’nda ticari araç faaliyetlerinden sorumlu olan Andreas Renschler ise, Aksaray Kamyon Fabrikasının bugünkü başarısının 25 yıl önce küçük bir şehir olan Aksaray’a yatırım yapmanın ne kadar doğru olduğunu kanıtladığını söyledi. Renschler “Aksaray’daki üretim tesisleri, Almanya’daki Wörth ve Brezilya’daki Sao Bernardo do Campo fabrikalarımızın yanısıra kamyon faaliyetlerimizin üçüncü önemli taşıyıcı sütununu oluşturuyor. Bu nedenle de gelecek yıllarda 130 Milyon € tutarında yatırım yaparak bu tesislerin gücünü koruması için gereken şartları yerine getireceğiz” dedi.

Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz ise “Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon fabrikamızın ve burada ürettiğimiz modellerin gelişimi ile Türkiye otomotiv sektörüne ve Aksaray ilinin gelişimine olan katkılarımızı sürdüreceğiz. Fabrikamızda en büyük sermayemiz, kalifiye ve yüksek motivasyonlu çalışanlarımızdan oluşuyor. Kendilerine, bu zamana kadar gösterdikleri adanmışlık, bağlılık ve üstün performanslarından ötürü Direktörler Kurulumuz adına teşekkürlerimi iletiyorum. Ancak Aksaray ilimizin yerel yönetim desteği olmadan tabii ki bu başarımız mümkün olmazdı. Bu destek için Aksaray Valisi sayın Orhan Alimoğlu ve Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’ya teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin eğitime verdiği büyük önem,  Aksaray Fabrikasının 25. yılı anısına Aksaray iline sunduğu hediyeye de yansıdı. Şirket, Aksaray’lı gençlerin eğitim kalitesine katkıda bulunmak üzere Aksaray Endüstri Meslek Lisesine Motorlu Araçlar Teknolojileri Atölyesi kurulması amacıyla 180.000€ tutarında bir bağış yaptı. Düzenlenen bağış töreninde  Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche? Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu’na sembolik bir çek takdim etti. Törene, Daimler AG ve Mercedes-Benz Türk A.Ş. yetkililerinin yanısıra Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Aksaray Milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, Ruhi Açıkgöz, İlknur İnceöz ve Aksaray Milli Eğitim Müdür Vekili Eren Koçaş da katıldılar.

Yörenin en büyük sanayi kuruluşu olan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına olan katkısını sürdürmeye devam ediyor.

Funda BİNGÖL - AKSARAY/LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.