Marinaları Türk yatçılar taşıyor

Marinaları Türk yatçılar taşıyor

GEÇMİŞTE İngiliz ve Alman yatçıların çoğunlukta olduğu Türkiye’deki marinalarda, artık Türk yatçılar dümene geçti. Belgeli olan 42 marinada doluluk...

GEÇMİŞTE İngiliz ve Alman yatçıların çoğunlukta olduğu Türkiye’deki marinalarda, artık Türk yatçılar dümene geçti. Belgeli olan 42 marinada doluluk oranları yüzde 90’ı geçti.

DOKSANLI yılların ortalarında Türk marinalarında İngiliz ve Alman gemilerinin hakimiyeti hüküm sürerken, son dönemde Türk yatçıları marinalarda ön plana çıkmaya başladı. 8 bin kilometreden fazla kıyı şeridine sahip Türkiye’de 42 belgeli marina bulunurken, doluluk oranları da yüzde 90’ları aşmış durumda. Türk halkının yüzünü denize dönmesiyle birlikte marinacılık sektörüne olan ilginin bir hayli arttığını ifade eden IC Holding Çeşme Marina Genel Müdürü Kemal Saatçıoğlu, “1990’lı yıllarda Türkiye’deki marinalarda neredeyse hiç Türk yatı olmazdı. Bir Alman ya da bir İngiliz yatı gelsin diye marina sahipleri kapıda beklerdi.  Devir değişti. Artık Türk yatçıları çoğunluğu ele geçirdi. Artık marinaları Türk yatları domine ediyor” dedi.

15 BİN ZİYARETÇİ

Akdeniz’de bulunan en iyi ve en modern marinaların Türkiye’de olduğuna dikkat çeken Saatçıoğlu, “Sektör çok üstlere çıktı. Marinalar yaşam merkezi oldu” dedi. IC Çeşme Marina hakkında da bilgiler veren Saatçıoğlu, marinayı sezonda günlük ortalama 15 bin kişinin ziyaret ettiğini, 50’den fazla ticari işletme olduğunu söyledi. Saatçıoğlu, 300 kişinin istihdam edildiğini belirtti. Yaklaşık 13 milyon Euro bedelle inşa edilen marinada toplam 400 yat bağlama kapasitesi olduğunu dile getiren Saatçıoğlu, “Yabancı yatçı oranı yüzde 20 iken, Türk yatların oranı yüzde 80. Doluluk oranlarımız da yüzde 98’e ulaştı” diye konuştu.

8333 km

Türkiye’nin kıyı şeridi uzunluğu

42

Türkiye’deki belgeli marina sayısı

14.314

Türkiye’de marinaların denizde yat bağlama kapasitesi

5.537

Türkiye’de marinaların karada yat bağlama kapasitesi

19 bin

Dünyada bulunan marina ve yat limanı sayısı

5 bin

Avrupa’da bulunan marina ve yat limanı sayısı

IC Çeşme’ye ‘en iyi’ ödülü

IC İÇTAŞ İnşaat tarafından inşa edilen ve Doğu Akdeniz’in en önemli yat limanlarının arasında yer alan Çeşme Marina’nın Dünya Denizyolu Taşımacılığı Altyapısı Birliği’ne (PIANC) bağlı Rekreasyonal Denizcilik Komisyonu’nun oybirliğiyle en iyi marina seçildiğini ifade eden Kemal Saatçıoğlu, “Daha önce ‘En İyi Mimarlık Projesi’, ‘En İyi Marina’, ‘En İyi Turizm Yatırımı’ gibi ödülleri almıştık. Ödüllü Jachthaven Bruinisse (Hollanda), Marstrand (İsveç) Porto Montenegro (Karadağ) marinalarını geride bıraktık” dedi.

HÜRRİYET

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.