LTLZone.com’a üye olan gereksiz kilometre yapmaktan kurtulacak

LTLZone.com’a üye olan gereksiz kilometre yapmaktan kurtulacak

Firma temsilcisi, yüklerinin teslim edileceği ülke ve şehir bilgisini sisteme kaydediyor. Ardından da sistem, saniyeler içinde yakın lokasyonları da belirleyerek kaç TIR ya da kamyona, hangi yüklerin yerleşmesi gerektiğini otomatik belirliyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgür Özpeynirci, dünyanın farklı noktalarına taşımacılık yapan lojistik firmaları için özel bir yazılım geliştirerek ‘LTLZone’ adlı ‘akıllı destek sistemi’ kurdu. TÜBİTAK’tan alınan 500 bin liralık destekle hayata geçirilen proje, lojistik firmalarına daha az maliyetle güvenli ve kısa sürede hizmet verme fırsatı sunuyor.

‘LTLZone.com’ web sitesine üye olan firma temsilcisi, yüklerinin teslim edileceği ülke ve şehir bilgisini sisteme kaydediyor. Ardından da sistem, saniyeler içinde yakın lokasyonları da belirleyerek kaç tane tır ya da kamyona, hangi yüklerin yerleşmesi gerektiğini otomatik olarak belirliyor. Taşınan ürünlerin cinsine yönelik eleme de yapan ‘LTLZone’ sayesinde firmalar, gereksiz yere kilometre yapmaktan ve araçlarının düşük kapasite ile sefere çıkması derdinden kurtuluyor.

İHTİYACI KARŞILAYACAK

İEÜ İşletme Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgür Özpeynirci, projenin 3 yılda tamamlandığını söyledi. ‘LTLZone.com’ sitesinin bazı lojistik şirketleri tarafından kullanılmaya başlandığını belirten Doç. Dr. Özpeynirci, “Lojistik firmaları için oluşturduğumuz karar destek sistemi, sektörün temel ihtiyaçları arasında yer alıyordu. Örneğin, Avrupa’daki farklı noktalara taşımanız gereken 100 parça yükünüz var. Ancak bu noktada mesafe, karayolu veya Ro-Ro tercihleri, aracın taşıma kapasitesi ve yükü ara depolara aktarmak gibi birçok kriter devreye giriyor. Oluşturduğumuz sisteme sahip olunmadığında, tüm bu hesaplamalar genellikle bilgisayar desteği olmadan, deneyim ile yapılıyor. Böyle olunca firmalar verimlilik, maliyet ve işgücü açısından zarar edebiliyor. Sadece bir tırın sefere az çıkması bile, firma açısından binlerce liralık tasarruf demek” ifadelerini kullandı.

PROJE HER ŞEYİYLE HAZIR

Doç. Dr. Özpeynirci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Projenin gerçekleşmesi için yoğun bir çalışma dönemi geçti. Sadece planlama noktasında değil, yazılım noktasında da çok emek verdim. Sektörde parsiyel, grupaj, dispatch veya dispo hazırlama gibi isimlerle anılan parsiyel yüklerin planlaması problemini, özel algoritmalar ile çözüyoruz. Proje, TÜBİTAK’tan 3 ayrı aşamada, yaklaşık 500 bin lira destek aldı. Şu anda program, ‘LTLZone.com’ sitesi üzerinden erişilebilir ve her şeyiyle hazır durumda. Firmalardan da teklifler gelmeye başladı. Sektörün ilgisi, doğru bir hamle yapıldığının kanıtı. Lojistik sektörüne yönelik yeni bir proje için de hazırlık yapıyorum.”

ozgur-ozpeynirci-atlas-odulu.jpg

LTLZone Projesi, Atlas Lojistik jürisinin ödülüne layık görüldü

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgür Özpeynirci ve Dr. Öğretim Üyesi Sinem Tokçaer, lojistik firmaları için geliştirdikleri 'LTLZone' adlı 'akıllı destek sistemi' ile ödüle layık görüldü. Lojistik firmalarına daha az maliyetle güvenli ve kısa sürede hizmet verme fırsatı sunan sistem, İstanbul'daki Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı kapsamında düzenlenen 'Atlas Lojistik Ödülleri' adlı yarışmada jüri özel ödülü aldı.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.