LASDER tarihi rekora koşuyor

LASDER tarihi rekora koşuyor

2009 yılında 21.000 ton, 2010 yılında ise 63.172 ton Ömrünü Tamamlamış Lastik toplayarak mevzuata uygun bir şekilde geri kazandıran LASDER, 2011 yılında...

2009 yılında 21.000 ton, 2010 yılında ise 63.172 ton Ömrünü Tamamlamış Lastik toplayarak mevzuata uygun bir şekilde geri kazandıran LASDER, 2011 yılında ?ÖTL Yönetmeliği?nde belirtilen kota oranı olan %50 lik toplama hedefi karşılığı olan 87.000 ton ÖTL?nin deneme toplanması faaliyetine yıl başı itibariyle başladı. Bu hedefe ulaşılması amacıyla yapılan çalışmalar sonrasında 2011 Mayıs ayı sonu itibariyle toplanan ÖTL miktarı 30.381 ton?a ulaştı. Bu miktarın %48?i olan 14.635 ton ÖTL Malzeme Geri kazanımı için kullanılırken, %52?si olan 15.746 ton ise Enerji geri Dönüşümü amacıyla Çimento Fabrikalarına alternatif enerji kaynağı olarak teslim edildi. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından kabul edilen ve 2010 yılı başından itibaren geçerli olan ?Yetkili Kuruluş? olma sorumluluğunu başarılı bir şekilde sürdüren LASDER, Ömrünü Tamamlamış Lastik pazarına belli bir ciddiyet getirirken bu alanda iş yapmak isteyen girişimciler için de güvenilir bir iş ortağı olma özelliğini sürdürüyor.

2011 yılının ilk 5 ayındaki faaliyetleri hakkında bilgi veren Lasder Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, kurulduğu günden bu yana ÖTL ile ilgili mevzuata ve genel anlamda Atıklar ile ilgili tüm yasal mevzuata uyma konusunda büyük titizlik gösterdiklerini belirterek ?Çevre ve Orman Bakanlığından Lisans almamış hiç bir Malzeme Geri kazanım firmasına ya da yakma izni olmayan hiçbir Çimento fabrikasına ÖTL teslimatı yapmama temel ilkemizdir, bugünden sonra da bu konudaki tavrımızı sürdürmeye kararlıyız. Gerek ÖTL toplama ve gerekse Geri kazanma konusunda ortaya konmuş ve konması gereken ek mevzuat konusunda Bakanlık ile görüşlerimizi paylaşmaya devam etmekteyiz. Ayrıca, LASDER olarak, kimyasal yöntemlerle ÖTL? lerin değerlendirilmesi metodu olan Piroliz yönteminin yasal mevzuata uygun ve kontrollü bir şekilde yürütülmesi konusunun önemini dikkate alarak, Bakanlıkla birlikte mevzuat oluşturma ve geliştirme çalışmalarına da destek vermekteyiz ? dedi. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.