Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ihracat ve lojistik çalışmaları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ihracat ve lojistik çalışmaları

İthalatın neredeyse hiç olmadığı ancak karşılığında yoğun ihracat çalışmalarının yapılıyor olması Türk üretici, imalatçı ve lojistik şirketlerimizce yerinde değerlendirilerek bölge hattı ile ilgili önemli yatırımların da yapılmasına vesile olmuştur.

Uluslararası dış ticaret ve lojistik çalışmaları içerisinde olduğumuz ülkelerden biri de yavru vatan olarak adlandırdığımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a yıllık bazda yapılan ihracat oraları son dönem itibarı ile geçmiş yıllara nazaran önemli ölçüde artış göstermiştir. İthalatın neredeyse hiç olmadığı ancak karşılığında yoğun ihracat çalışmalarının yapılıyor olması Türk üretici, imalatçı, dış ticaret firmaları ve lojistik şirketlerimizce yerinde değerlendirilerek bölge hattı ile ilgili önemli yatırımların da yapılmasına vesile olmuştur.

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a yapılmakta olan ihracat ve transit içerikli ürün taşımacılığı diğer ülkelerle olduğu gibi tır ve konteynerler vasıtası ile gerçekleştirilmektedir. Ülkemizin tüm şehirlerinden Kuzey Kıbrıs’ın başta başkent Lefkoşa olmak üzere Girne ve Gazimagosa şehirleri gibi bölgelerin tamamına adrese teslim komple tır ve parsiyel nakliye hizmetleri Kıbrıs nakliye çalışmaları yapan Türk ve Kuzey Kıbrıs lojistik şirketleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Ülkemizin farklı illerinden tırlarla sevk edilmekte olan ticari eşya kapsamında bulunan ürün gruplarının gümrükleme işlemleri yüklemenin yapıldığı şehirlerde yapıldığı gibi karayolu son çıkış bölgesi olan Mersin ilimize bağlı gümrük noktalarından da yapılmaktadır. Tırların Kuzey Kıbrıs’a ulaştırılması işlemleri Mersin ili limanlarından kalkış yapan roro gemileri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Varış limanı olarak Kuzey Kıbrıs Gazi Magosa limanının kullanıldığı roro hattında hava muhalefeti olmaksızın yapılan seferler ortalama 1 gün gibi kısa süreye tekabül ediyor.

İki ülke arasında yapılmakta olan ticarete bağlı ihracat çalışmalarında tırlar kadar olmasa konteyner ile taşıma çalışmaları da gözle görünür oranda artış göstermiştir. Ülkemiz genelinde lojistik ve gümrükleme faaliyetleri içerisinde bulunan Kıbrıs nakliye firmaları komple tır nakliyesi ile birlikte İstanbul ilimizde bulunan parsiyel depolarından çıkışlar yapmak sureti ile parsiyel taşımacılık hizmetleri de sunmaktadırlar.

Standart kuru yük ve konteyner taşımacılığının yanı sıra soğuk zincir ürün nakliyesi ve gabari dışı ağır nakliyat gibi yük gruplarının taşıma işlemlerinin de normal düzeyde yapılmakta olduğu Türkiye Kuzey Kıbrıs lojistik hattında sefer yapan taşıma araçları uluslararası yük taşıma yetki belgesine sahip bulunan lojistik şirketlerine bağlı çalışan araçlardan meydana gelmektedir.

Haber: Mehmet Ali BAL
Haber kaynağı: Mersin nakliye

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.