“Kruvaziyer turizminde yolumuz açık”

“Kruvaziyer turizminde yolumuz açık”

Dünya kruvaziyer sektörünün en büyük buluşmalarından olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Miami Kruvaziyer Fuarı’na (Miami Cruise Shipping) katılan...

Dünya kruvaziyer sektörünün en büyük buluşmalarından olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Miami Kruvaziyer Fuarı’na (Miami Cruise Shipping) katılan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Ege Bölgesi’ndeki limanları, dünya kruvaziyer sektörüne tanıttı.  16-19 Mart tarihlerinde düzenlenen fuarda İMEAK DTO İzmir Şubesi’nin Cruise Türkiye İzmir standı büyük ilgi görürken, fuara ilk defa katılan Ayvalık ile birlikte önemli bir tanıtım çalışması gerçekleştirildi.

İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, dünya kruvaziyer sektörünün Miami buluşmasında ülkelerin ve şehirlerin rekabet ettiğini belirterek, Türkiye’deki kruvaziyer limanlarının ve şehirlerin en iyi tanıtımı gerçekleştirdiğini belirtti. Dünya kruvaziyer sektörünün küresel ekonomik durgunluğa rağmen büyümeye devam edeceğini dile getiren Öztürk, Türkiye’nin bu pazardan daha fazla pay alması için tanıtım çalışmalarını artarak sürdüreceklerini söyledi. Öztürk, “Katılım ve rekabet açısından yoğun geçen Miami’deki buluşmada tüm limanlarımızın yanında olduk. Onların tanıtımına destek verdik. Fuar boyunca kruvaziyer sektörüne hizmet veren şirketlerle görüşmeler gerçekleştirdik. Bu çabalarımızın sonucunda ülkemizin önümüzdeki dönemde daha çok yolcu çekeceğine ve kruvaziyer sektöründen daha fazla pay alacağına inanıyoruz” dedi.

“Kruvaziyer turizminde yolumuz açık”“ÜLKE POLİTİKASI ŞART”

İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Ercan da, fuar boyunca tüm limanların yanında durarak, kruvaziyer firmaları ve limanların buluşmasına destek olduklarını söyledi. Cruise Türkiye İzmir standının büyük ilgi gördüğünü belirten Ercan, “Fuar süresince pek çok liman yetkilisi, oda organizasyonları ile kruvaziyer sektörüne hizmet veren şirketlerle görüşmeler yaptı. Fuarda bölgemiz limanları Kuşadası ve Çeşme de liman yetkililerince en iyi şekilde tanıtıldı. Ayvalık, fuara ilk defa katılarak, iyi bir tanıtım yaptı. Antalya, Bodrum, Marmaris, İstanbul, Trabzon, Sinop ve Mersin Limanları da geniş çaplı bir çıkartma yaparak fuarda yerini aldı. İMEAK DTO İzmir Şubesi Başkanımız Yusuf Öztürk, İMEAK DTO Meclis Üyemiz Ahmet Subay ve ben Odamızı ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ettik. Ülkemiz kruvaziyer ve tur acenteleri de yeni seferleri ülkemiz limanlarına getirmek için ciddi çalışmalar gerçekleştirdi. Her zaman söylediğimiz gibi, kruvaziyer turizminde ülke politikasının oluşturulması konusunda ne kadar haklı olduğumuzu, diğer ülkelerin çalışmalarında da gördük. Bu tanıtım çalışmalarının sonucu kısa sürede alınacaktır” dedi.

“YENİ MALİYETLER OLUŞTURULMASIN”

Fuarda en çok Türkiye’deki liman maliyetleri ve İstanbul Limanı’nın kruvaziyer sektörü açısından geleceğinin konuşulduğunu ifade eden Ercan, yeni maliyetlerin sıkıntı yaratacağını söyledi. Ercan, “Bundan sonraki süreçte rekabet daha sıkı olacak. Bu ortamda özellikle ‘Gemi Trafik Hizmeti’ adı altında yeni bir maliyetin üretilmesi sonucunda İzmir’in geleceği maalesef pek parlak görünmüyor. Bu süreçte Odamız, yerel otoritelerimiz ve sektör temsilcileri ile birlikte ve tabii ki Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın anlayışlı yaklaşımıyla bu süreci hasarsız atlatacağımız inancındayız. Şimdi yol alma zamanı. Pruvamız neta olsun” diye konuştu.

“Kruvaziyer turizminde yolumuz açık”LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.