Krone yatırımı referans oldu

Krone yatırımı referans oldu

Avrupa'nın en büyük ikinci treyler üreticisi Krone'nin İzmir'de yatırım kararı alması, kentin yabancı sermayeye tanıtımı için yapılan çalışmalarda...

Avrupa'nın en büyük ikinci treyler üreticisi Krone'nin İzmir'de yatırım kararı alması, kentin yabancı sermayeye tanıtımı için yapılan çalışmalarda kullanılmaya başlandı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, İzmir'in yatırım ortamı olarak tanıtımını yapmak amacıyla bir süredir özellikle Avrupa ülkeleri ve Çin'de yoğun tanıtım çalışması yaptıklarını belirtti.

Çalışmaların yavaş yavaş sonuçlarını vermeye başladığını belirten Taşkın, Alman treyler üreticisi Krone ile 1 yıldır sürdürdükleri görüşmeler sonucu, grubu Türkiye'de ve İzmir'de yatırım yapmaya ikna ettiklerini söyledi.

Krone'nin treyler fabrikasının ardından tarım makineleri üretimi için de yatırım planladığına dikkat çeken Taşkın, şunları kaydetti:

''Tire Organize Sanayi Bölgesi'ne yatırım yapacak şirket, beraberinde yan sanayi firmalarını da getirecek. Treyler dışında tarım makineleri de üreten şirketin tarım konusunda da yatırımları olacak. Şirket treyler yatırımıyla bölgeyi tanıyıp alıştıktan sonra ikinci fabrikası gelecek.

Krone, bu bölgeye gelmekle arkasından gelecekler için bir referans oldu. Bu yatırım, bir domino etkisi yaratacak. Yan sanayisiyle birlikte bölgeye yapılacak yatırım Türkiye'ye geleceği belirtilen yeni otomotiv sanayileri için de örnek olacak. Biz de bu yatırımcılara yaptığımız tanıtımlarda Krone örneğini sık sık kullanacağız.''

''KARAMSAR OLUNMAMALI''

Taşkın, İstanbul'dan sonra en büyük sanayi bölgesi olan İzmir'in gelecekte yabancı yatırım çekme şansını artırdığını savundu.

İzmir'deki tüm organize sanayi bölgelerinin limana en fazla 45 dakika uzaklıkta olduğunu, kentte kalifiye eleman sıkıntısının bulunmadığını ve kentin yumuşak iklim koşullarına sahip olduğunu ifade eden Taşkın, yabancı yatırımcıların bu avantajlardan etkilendiklerini kaydetti.

Yatırımlar konusunda karamsar olunmaması gerektiğine işaret eden Taşkın, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Tanıtım toplantılarında hitap ettiğimiz yüzlerce kişinin, Türkiye'nin avantajlarını ve potansiyelini bizden daha iyi saptadığını görüyoruz. Bizler gündem içinde karamsarlığa sürükleniyoruz. Yurt dışında insanlar bizim güncel konularımızla ilgilenmiyor. Türkiye'nin fırsatlarını, içinde yaşayanlardan daha iyi görüyorlar. İşe odaklı oldukları için fırsatlara bakıyorlar. Yabancılarla yaptığım tüm sohbetlerde, Türkiye'nin gücünün bizim gördüğümüzden daha fazla olduğunu anlıyorum.

Çok yakın bir zamanda İzmir'in kabuk değiştireceğini, müthiş yabancı sermaye kararları alınacağını tahmin ediyorum. Türkiye'de yatırım kararı almış bir çok grup var. Onlar için en akılcı yer İzmir'dir.

Gelecek dönemde özellikle Alman yatırımcıların etkinliğine şahit olacağız. Yaşamak için maliyetlerini düşürmek ve Almanya'nın dışına çıkmak zorunda olan bu firmaları İzmir ve çevresine çekmek için özel çaba sarfediyoruz.''

Taşkın, gelecek dönemde özellikle savunma, yazılım, tersanecilik, kimya, otomotiv yan sanayi, makine, imalat, kağıt ve mobilya sanayisinde bölgede yeni yatırımlar beklediklerini sözlerine ekledi.

BUS&TRUCK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.