Köprüler yıkılırsa tahliye Galataport'tan

Köprüler yıkılırsa tahliye Galataport'tan

25 yıllık imar ve işletme hakkı 702 milyon dolar bedelle Doğuş Grubu tarafından alınan Galataport, muhtemel bir afet anında kentin boşaltılma ve erzak...

Köprüler yıkılırsa tahliye Galataport'tan25 yıllık imar ve işletme hakkı 702 milyon dolar bedelle Doğuş Grubu tarafından alınan Galataport, muhtemel bir afet anında kentin boşaltılma ve erzak ikmal merkezi olacak.

Geçtiğimiz günlerde yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen ve 702 milyon dolar bedelle işletme hakkı 25 yıllığına Doğuş Holding'e verilen Salıpazarı Limanı, çok önemli bir görev daha üstlendi.

Eski proje adı “Galataport” olarak belirlenen ancak ihaleyi yeni alan Doğuş Holding'in “Bu isimle devam etmeyecek” dediği proje alanı, İstanbul'un can kurtaranı olacak. Afet anında İstanbul'un çıkış kapısı olması planlanan Salıpazarı ve Karaköy rıhtımları doğal afetler için hazır hale getirilecek.

Bunun için ihale şartnamesine rıhtımların güçlendirilmesi şartı getirilen limanın, afet anında İstanbul'un Avrupa yakasının çıkış kapısı olarak kullanılması planlanıyor.

Liman, köprülerin kullanılmaz hale gelmesi veya yıkılması ihtimallerini de göz önünde tutarak İstanbul'un Avrupa yakasının çıkış kapısı olacak. Bu çerçevede kentin boşaltılması bu limandan yapılacak, erzak ikmali de yine aynı yerden gerçekleştirilecek. Bu amaca uygun olarak Karaköy ve Salıpazarı rıhtımları, deprem yönetmeliğine uygun hale getirilecek.

Rıhtımlar deniz tarafına en az 10 metre genişletilecek ve düşey yüklere göre güçlendirilecek ve acil durumlarda ilaç ve erzak temini için merkez olacak. Liman sahası ayrıca kruvaziyer limancılık, kültür ve sanat aktiviteleri, alışveriş, konaklama hizmetleri yanına önemli bir görev daha üstlenecek.

Sahanın yüzde 15'i terminal hizmetleri için ayrılırken, bu şartlar, Özelleştirme İdaresi'nin yatırımcılara getirdiği şartnameye de yazıldı.

 LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.