Kişi ve nesne takip cihazı

Kişi ve nesne takip cihazı

Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, geliştirdikleri "Kişi ve nesne takip cihazı" sayesinde çocukların kaybolmasını önlemek istediklerini belirterek, "Şayet...

Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, geliştirdikleri "Kişi ve nesne takip cihazı" sayesinde çocukların kaybolmasını önlemek istediklerini belirterek, "Şayet çocuk zor durumdaysa, cihazdaki düğmeye bastığında tanımlı cep telefonuna anında SMS gidiyor. Çocuğunu korumak için ailelerden yaklaşık 100'e yakın talep geldi" dedi. -Birkaç ay önce satışa sundukları bu cihazı, "kıskanç" eşlerin de eşlerini izlemek, aldatılıp aldatılmadıklarını kontrol etmek için sipariş etmeye başladığını belirten Hıncal, cihazın yurt dışında da çalıştığını söyledi.

Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, geliştirdikleri "Kişi ve nesne takip cihazı" sayesinde çocukların kaybolmasını önlemek istediklerini belirterek, "Şayet çocuk zor durumdaysa, cihazdaki düğmeye bastığında tanımlı cep telefonuna anında SMS gidiyor. Çocuğunu korumak için ailelerden yaklaşık 100'e yakın talep geldi" dedi. Hıncal, birkaç ay önce satışa sundukları bu cihazı, "kıskanç" eşlerin de eşlerini izlemek, aldatılıp aldatılmadıklarını kontrol etmek için sipariş etmeye başladığını belirtti. Özer Hıncal, 2005 yılında Ankara'da Bilkent Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde kurulan Arvento'nun, yüzde 100 Türk şirketi olduğunu söyledi. İlk olarak üretim ve yazılımı kendilerine ait olan "araç takip cihazı" ile işe başladıklarını, bu sayede araçların uydu üzerinden takip edildiğini anlatan Hıncal, cihazların şu anda ticari taksi, otel, kamyon, tır, ambulanslar tarafından kullanıldığını, geçen beş yılda 120 bin araca bu cihazın takıldığını açıkladı. Bu araçların sahibi olan 9 bin müşterileri bulunduğu bilgisini veren Hıncal, kuruyemişçiden kuyumcuya, bankalardan nakliye firmalarına her sektörden firmaların bu cihazları kullandığını belirtti.


ÇOCUĞUN CEBİNE KONULABİLİYOR

Cihazı, alzheimer hastalarının yanı sıra, çocuğunun güvenliği için de kullananların bulunduğunu söyleyen Hıncal, kişi ve nesne takip cihazına, özellikle ailelerin yoğun ilgi gösterdiğini kaydederek, şunları söyledi: "Kaçırılan, aylarca bulunamayan çocuklar dolayısı ile ailelerden bu cihaza ilgi var. Çünkü okula giden küçük çocuğunuzu servise emanet ediyorsunuz, tüm gün onların yanında olamıyorsunuz. O nedenle genellikle ilköğretim öğrencileri için ailelerden talep geliyor. İstediğiniz zaman bilgisayar ya da cep telefonundan internete bağlanarak çocuğunuzu gün içinde kontrol edebiliyorsunuz. Çocuğun çantasına, önlüğünün cebine konulabiliyor; hatta çocuk zor durumdaysa, düğmeye bastığında tanımlı cep telefonuna SMS geliyor. Hatta sesli görüşme de yapılabiliyor. 'Çocuğum için istiyorum' diye yaklaşık 100'e yakın talep geldi."

KISKANÇ" EŞLER, EŞLERİNİ YURT DIŞINDA DA KONTROL EDEBİLECEK

Bu cihazı ayrıca "kıskanç" eşlerin de eşlerini takip etmek, nereye gittiğini izlemek, aldatılıp aldatılmadığını kontrol etmek amacı ile istemeye başladığını belirten Hıncal, "Cihaz yurt dışında da çalışıyor. O nedenle özellikle kadınlar, eşlerini takip etmek için talepte bulunuyor. En çok talep İstanbul'dan geliyor" dedi. Hıncal, cihazın maliyetinin 295 TL olduğunu, aylık kullanım bedelinin ise 7 TL olduğunu kaydetti.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, 10 MİLYON TL'YE YAKIN TASARRUF SAĞLADIĞINI AÇIKLADI


Müşterileri arasında ayrıca Sağlık Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Gümrük Müsteşarlığı'nın da bulunduğunu açıklayan Hıncal, Orman Genel Müdürlüğü'nün 5 bine yakın aracında kendi cihazlarının kullanıldığını belirterek, "Orman Genel Müdürlüğü, 10 milyon TL'ye yakın tasarruf sağladıklarını söylediler" dedi. Sağlık Bakanlığı'nın da ambulansların izlenmesi konusunda cihazları kullandığını dile getiren Özer Hıncal, ambulansların izlenmesinde iyi bir noktaya gelindiğini belirterek, sistemin işleyişini şu şekilde anlattı: "112'yi aradığınızda cep telefonunuzdan bulunduğunuz bölgeyi tespit ediyoruz. Sonra siz adres veriyorsunuz, 'şu kavşakta trafik kazası var' diye. 112'deki operatör o noktayı işaretliyor ve ambulans gönderilmesi talimatı veriyor. Ambulansın gideceği yol çiziliyor. Merkez sistemine ambulansın çıkış saati yazılıyor. Böylece ambulans çıkmadı, gelmedi gibi şeyler tarihe karışıyor, ambulans olay yerine vardığında hastayı alıyor, o sırada 112 merkezi, hastanelerdeki boş yatak durumlarını takip ediyor. Boş yatak durumlarını raporluyorlar. Merkez, o anki duruma göre ambulansı hastanelere yönlendiriyor. Sonra hasta, o hastaneye gidiyor. Aynı ekrandan ambulans, hastayı adığı ve bıraktığı andaki durum raporunu ve formunu doldurup merkeze gönderiyor. Sonra da kendi bölgesine geri dönüyor. Bu sistem, şu anda Türkiye genelinde kullanılmaya başlandı."

GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI'NDA YOĞUN OLARAK KULLANILIYOR

Gümrük Müsteşarlığı'nın da gümrük kapısından giren tırları, çıkıp yapana kadar yine bu sistemle takip ettiğini anlatan Hıncal, "Çünkü kapıdan giren tırın hangi yolu izlemesi gerektiği tanımlı. Bir tır kendi anayolundan çıkıyorsa, sapa veya tali yollara giriyorsa rotasından 100 metre dışarı çıktığnda, Gümrük Müsteşarlığı haberdar ediliyor. Gümrük Müsteşarlığı'nda bir yıldır kullanıyor bu sistem. Geçen yıl, 400 bin dolarlık bir oto yedek parça malzemeleri bu sistemle yakalandı" dedi.
Birkaç ay önce ise kişi ve nesne takip cihazı "treyki"nin satışa sunulduğunu açıklayan Hıncal, bu cihaz ile insanların, hayvanların hatta değerli eşların dahi takip edilebildiğini kaydetti. Antalya Belediyesi'nin bin 50 tane bu cihazlardan aldığını, bu sayede sahada çalışanları kontrol edebildiğini belirten Hıncal, "Bu sistemle bütün ekip tek tek denetlemektense, onun yerine bilgisayarın başında kontrol edilebiliyor. İşçiler de rahatlamış oluyor, böylece başlarında birinin durmasına gerek kalmıyor" dedi.  

KAMUDAN, ARAÇLARIN AMAÇ DIŞI KULLANIMINI ÖNLEMEK İÇİN TALEP GELİYOR

İki cihazın da üretimi ve yazılımlarının tamamen kendilerine ait olduğunu söyleyen Hıncal, yurt dışından da talep gören araç takip sistemleri ve kişi ve nesne takip sistemlerini 18 ülkeye sattıklarını açıkladı. Hıncal, "Moldova, Mısır, Gürcistan gibi ülkelere bu teknolojiyi ilk götüren biziz. Bu cihazları sattığımız 18 ülke sayısını, 30'a çıkartmak için çalışıyoruz" dedi. Hıncal, ayrıca kamu kuruluşlarından, kamu araçlarının amaç dışı kullanımını önlemek için talep geldiğini söylemekle yetindi. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.