Karsan, Renault için üretecek

Karsan, Renault için üretecek

Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, üretim hattının açılışı dolayısıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada, dünyanın içinde bulunduğu...

Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, üretim hattının açılışı dolayısıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada, dünyanın içinde bulunduğu kriz döneminde, otomotiv sanayi hakkında iyi haberler vermeye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Karsan'ın 2000 yılında tesislerini yenilediğini ve yeni bir misyon üstlendiğini anlatan Kıraç, Karsan'ın bütün markalara hizmet veren bir yapıya dönüştüğünü, fabrikanın en küçük vasıtadan en büyük vasıtayı yapabilecek durumda olduğunu söyledi.

Açılış öncesi bir gazetecinin kendisine, “Renault Trucks'ın neden Türkiye'ye tercih ettiğine” ilişkin bir soru sorduğunu anlatan Kıraç, şunları söyledi:

“Cevabım çok kısa oldu. Sebebi Karsan'dır dedim. Karsan olarak bu yapıyı onların emrine sunabildik. En sıkışık, zor bir devrede dostlarımız Renault Trucks 'ben Türkiye'de olacağım' dedi ve oldu. Onlara Türk müteşebbisi olarak teşekkür borçluyuz. Dünyada otomotiv değişik nedenlerle sorunlar yaşayacak. Bu sorunları en kısa sürede aşacak ülkelerden biri Türkiye'dir, Türk otomotiv sanayidir. Buna güvenmenizi ve inanmanızı istiyorum. Bu sanayi doğru şekilde kurulmuştur, doğru büyüklükte ve en üst teknolojiyle üretim yapmaktadır. Bugün Türk otomotiv sanayi kendi mühendisliğini yapabilecek seviyededir. Dolasıyla göreceğimiz şudur: Dünya üzerinde yılda 70 milyon adet otomobil üretilmektedir. Bu rakam krizle birlikte düşecektir. Ama bu dönemde kendilerini yaşatabilen, teknolojisi yeni olan, her modeli yapabilen tesisler ayakta kalacaktır. Türk otomotiv sanayi bu yapı içindedir. Bütün fabrikaları kendini yeni teknolojiye adapte etmiştir. Türk işçisi doğru noktaya gelmiştir. Tek kaybetmememiz gereken yan sanayidir. Yan sanayiyi desteklediğimiz takdirde bu sanayiyi yürütmek, en kısa zamanda harakete geçirmek mümkün olacaktır.”

“RENAULT BAYRAĞI ZOR ŞARTLARDA TÜRK SANAYİNİN YANINDA OLMUŞTUR”

Renault'un Türkiye'de sevilen bir isim olduğunu ifade eden Kıraç, “Yıllarca zor şartlar altında Renault bayrağı Türk sanayinin yanında olmuştur. Renault Trucks da Renault'un kardeşi olarak bu pazarda başarılı olacaktır. Renault Trucks'a teşekkür ediyorum. Başarılı olacağımıza inanmalarını istiyorum. Elimizdeki imkanları sonuna kadar kullanacağız” diye konuştu.

Renault Trucks Başkanı Stefano Chmielewski ise yeni montaj hattının kendisini çok mutlu ettiğini ifade ederek, “Bunlar mükemmel çalışmanın sonucudur. Biz bir işbirliği başlatıyoruz. Bu bizi daha da ileriye götürecektir” dedi.

Karsan'ın Renault Turcks'a 5 bin birimlik kapasite artışı sağlayacağını bildiren Chmielewski, şunları söyledi:

“Karsan Renault Trucks'ın bütün beklentilerini yerine getirebilecek durumdadır. Bu bizim için değerli bir destek olmuştur. Karsan ile doğru partneri bulduk. Karsan'ın kalitesi Fransa'dan daha aşağı olmayacaktır. Servis düzeyi de aynı olacaktır. Kriz kelimesini kullanmak istemiyorum, zor zamanlar yaşıyoruz. Kalite ve yakınlık kilit kelimelerdir. Taşımacılık her zaman olacaktır, bize güvenenler her zaman başarılı olacaktır. Er ya da geç pazarlar tekrar canlanacaktır. Bundan dolayı bizim başlangıç yerinde bulunmamız gerekiyor. Karsan, taahhüdüyle, bizimle birlikte olacak ve Renault Trucks'ın geleceğini hazırlayacaktır. “

KARSAN, PREMIUM UZUNYOL, PREMIUM LANDER VE KERAX ÜRETECEK

Verilen bilgiye göre Karsan ile yapılan ortaklık kapsamında Renault Trucks için Bursa Fabrikası'nda kamyon üretimi gerçekleştirilecek.

Temmuz 2007 tarihinde onaylanan toplam 25 milyon avroluk yatırımla kurulan ortaklık, iki şirket için geleceğe yönelik olarak yapılmış bir yatırım özelliğini taşıyor.

Renault Trucks'ın Fransa'nın dışında entegre üretim için yatırım yapma kararı almasında, Türk otomotiv sanayinin ve işçiliğinin kalitesiyle birlikte Karsan'ın sahip olduğu uzmanlık ve deneyim, kaliteli ve yüksek teknolojili üretim imkanlarının önemli rol oynadığı, hedefin yılda 5 bin araç üretmek olduğu bildirildi.

Renault Trucks için Premium Uzunyol, Premium Lander ve Kerax üretimi gerçekleştirecek olan Karsan'ın, böylece Renault Trucks üretim sistemine tam olarak entegre edilmiş bir fabrika haline geldiği ifade edildi.

Üretimin Türkiye iç pazarının yanı sıra bazı civar ülkelere de ihraç edileceği bildirildi.

Eylül 2008'de başlayan deneme üretimi aşamasının tamamında Renault Trucks uzmanlarının, Karsan üretim ekiplerine destek olduğu ve toplamda 600 günün üzerinde eğitim gerçekleştirildiği, böylelikle Karsan tesisinin kalite hedefleri ve yönetimsel kalite izleme süreçlerinin Fransa'da bulunan üretim tesislerinde uygulananlarla aynı kaliteye ulaştığı belirtildi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.