Karsan, MaaS Global’e ortak oldu

Karsan, MaaS Global’e ortak oldu

Karsan, toplu taşıma, e-taksi ve otomobil kiralama hizmetlerini dijital uygulamasıyla bir pakette sunan MaaS Global’e ortak oldu. Bu yıl Avrupa’nın en önemli 3 kentinde devreye alınacak sistemi, Karsan’ın Türkiye’ye taşıması bekleniyor.

Toplu taşıma projelerinde global ve ulusal ihalelerde yer alan Karsan, Finlandiyalı mobilite servis operatörü MaaS Global’e yatırım yaptı. Toplu taşıma ile bireysel ulaşımı entegre eden çözümler geliştiren MaaS Global, otonom sürüş özelliğine sahip araçların da entegre olduğu daha az özel araç kullanımını sağlayan sistemi ile trafikte kaybedilen zamanın bir kısmının geri kazanılması konusunda iddialı. Toplu taşıma projelerine odaklanan Karsan, bu yatırımla kent içi ve kentler arası ulaşım sahasında dünyanın her tarafında ulaşım hizmeti sunma konusunda önemli bir avantaj yakalayacak.

whim-aplikasyon-gorsel-1.jpgKarsan’ın elektrikli araçlardan otonom sürüşe kadar geleceğe yönelik Ar-Ge odaklı vizyon çalışmalarının bulunduğunun altını çizen Karsan CEO’su Okan Baş, “Önemli hissedarlarından olduğumuz MaaS Global, dünyanın bu alanda faaliyet gösteren ilk şirketi. Ulaşım sistemini çok daha etkin hale getirmeyi hedefleyen ve uygulamaya konmasında etkin ana oyunculardan biri olan MaaS Global’e Karsan olarak ilk yatırım yapan otomotiv şirketi olduk.

 MaaS’ın ardında yatan temel fikir, bireylerin günlük mobilite ihtiyaçlarını kullandıkça ödeme veya aylık abonelik çözümü ile bir uygulama üzerinden tesis etmek. Bu minvalde yapılan global araştırmalara baktığımızda 2030 yılına kadar küresel mobilite çözüm pazarının (MaaS) bir trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor. Hızla büyüyen pazara ilk giren Finli şirketin geleceği son derece parlak ve umut vaat ediyor. MaaS Global’e yatırımın karşılığını en iyi biçimde alacağımıza inanıyoruz” dedi.

karsan-ceo-okan-bas.jpg

Yenilikçi bir ulaşım platformu

MaaS Global, farklı ulaşım çözümlerini bir arada sunan yenilikçi bir ulaşım platformu oluşturmak üzere kuruldu. Şirket, ‘Whim’ adı verilen dijital uygulaması üzerinden müşterilerin ulaşım ihtiyaçlarına göre belirlenmiş toplu taşıma, e-taksi çağırma ve otomobil kiralama hizmetlerini kapsayan aylık bir abonelik paketi satın almalarını sağlıyor. Otoparklar, otobüsler, özel araçlar, trenler, ödeme sistemleri yani kısaca bütün ulaşım sistemleri birbirine bağlı bir sistem içinde işliyor ve ulaşım ihtiyacı olan bütün bireylere özel çözümler sunuyor.

Şu an için Helsinki’de faal olan uygulamanın kapsama alanının bu yıl Avrupa’nın en önemli üç kentinde daha devreye alınması planlanıyor. Yatırımı değerlendiren Karsan Genel Müdürü Okan Baş, şirketin Türkiye’de, özellikle de trafik sıkışıklığından bunalan İstanbul’da faaliyet gösterip göstermeyeceği konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak, Karsan’ın bunu hedefl ediği, ilk fırsatta uygulamanın kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.

Mobilite alanında ilk

Helsinki merkezli start-up MaaS Global'in CEO'su ve kurucusu Sampo Hietanen, MaaS'ı servis olarak Mobilite (Mobility as a Service) alanında dünyanın ilk şirketi olarak konumlandırmasıyla dikkat çekiyor. Sistemin zaman kazandırma noktasında tüketiciye çok büyük fayda sağladığını ifade eden Sampo Hietanen, şirketi şöyle anlattı: “MaaS Global’in Whim uygulamasıyla kullanıcılarımıza otobüslerden trenlere, tramvaylara, taksilere ve hatta kiralık otomobillere kadar her türlü ulaşım ihtiyacını çözme yolu sunuyoruz.

Sistemimiz ay içerisinde gerçekleştirilecek her bir seyahati kapıdan-kapıya şeklinde kapsıyor. Bence sistemin en büyük faydalarından biri araba sahipliği ihtiyacını azaltıp mevcut ulaştırma modlarının en etkin ve bireylerin ihtiyacına uygun olarak kullanılması ile trafik sıkışıklığına önemli bir çözüm sunarak bireylere daha fazla zaman kazandırıyor olması. Bugüne kadar mobilite konusuna yanlış bir bakış açısıyla yaklaştık. Sadece A noktasında B noktasına ulaşmak son kullanıcı için yeterli değil, yolculukta deneyim de önemli. Eğer ulaşım hizmetleri gerçekten rahat ve kullanışlı kılmak üzere dijital olarak entegre edilebilirse trafik sıkışıklığı ve kirlilik azaltarak verimlilik önemli oranda arttırılabilir.”

Başka yatırımlar da çekti

Karsan’dan sonra geçtiğimiz günlerde, Avrupa’da merkezi bulunan Toyota’nın finansal ayağı da MaaS Global’e yatırım yaptı. Otomotiv şirketlerinin ardı ardına yatırımlarının MaaS Global'in pazar girişini hızlandırmaya ve uzun vadeli sadık bir müşteri tabanını oluşturmaya yardımcı olması bekleniyor.

Helsinki'de uygulanıyor

MaaS konseptinin kurucusu olan Sampo Hietanen, hizmetin ana hatlarının oluşturulması için küresel çapta öncülük ediyor. Ulaşımın dünyanın büyük ikinci tüketici pazarı olması ve ortalama kullanıcıların ulaşıma için ayda 300 euro harcaması göz önüne alındığında MaaS şaşırtıcı bir potansiyele sahip. Aynı zamanda küresel çapta yeni iş fırsatları da sunuyor.

Maas Global’in dijital uygulaması Whim’in Helsinki uygulamasında toplu taşıma araçlarının sınırsız kullanımı, belli adetlerde taksi yolculuğu ve otomobil kiralama hizmetlerini içeriyor. Yakın gelecekte sisteme çok daha fazla alternatif eklenecek. Whim için ön talepler toplanmaya başladı. Ön siparişlerden 100 adedi aylık ulaşım paketinden 249 euro/ay yerine 100 euro/ay üzerinden yılsonuna kadar yararlanabilecek.

Kaynak: Dünya- Aysel Yücel

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.