Kaddafi, dizel satışlarını uçurdu

Kaddafi, dizel satışlarını uçurdu

Libya'da yaşanan isyan sonrasında petrolün 100 doların üstüne çıkması, Türkiye'de dizel otomobil satışlarının patlamasına neden oldu. Önceki hafta...

Libya'da yaşanan isyan sonrasında petrolün 100 doların üstüne çıkması, Türkiye'de dizel otomobil satışlarının patlamasına neden oldu. Önceki hafta benzin fiyatına yapılan 5 kuruşluk zammın ardından geçen hafta da 8 kuruş daha zam yapıldı. Yılbaşından bu yana benzin fiyatlarındaki yüzde 7'lik artış, benzine göre daha ucuz ve tüketimde daha ekonomik olan dizel otomobil satışlarına yansıdı. 2010 Ocak-Şubat döneminde dizel otomobil satışları geçen yıla göre 152 gibi yüksek oranda arttı.

 

100 OTODAN 61'İ DİZEL

2011 yılı Ocak-Şubat döneminde 68 bin 872 adet olan toplam otomobil satışının 42 bin 138 adedini dizel araçlar oluşturdu. Dizel otoların payı yüzde 50'den 61'e yükseldi. Yani satılan her 100 otodan 61'i dizel oldu. Şubat sonu itibarıyla lüks otomobillerde dizelin payı yüzde 93'e, üst sınıf lüks otolardaki dizelin payı ise yüzde 84 gibi yüksek bir orana yükseldi. Küçük ve orta sınıf otolardaki dizel payı ise yüzde 50 ile 61 arasında gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde lüks otolardaki dizel payı yüzde 85, üst sınıf lüks otoların payı ise yüzde 76 oranında gerçekleşmişti.

 

Yüzde 30 daha ekonomik

Dizel talebinin artışındaki en büyük neden dizel araçların benzinlilere göre ortalama yüzde 25-30 tasarruf sağlaması. Her ne kadar son dönemde motorin fiyatları da zamlansa da, benzine göre daha ucuz olması da talebi artırıyor. Dizel araç teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, dizel araçlar motor gücü ve tork değerleriyle yüksek performans ve keyifli bir sürüş sunuyor. Ayrıca, ikinci elde daha fazla prim yapması da dizele olan talebi artırıyor.

SABAH

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.