İzmir'in köyleri BMC'leniyor

İzmir'in köyleri BMC'leniyor

Türkiye'de ilk kez İl özel idaresi ve belediyeler tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen çevreci ilk proje olma özelliğini taşıyan köylere çöp kamyonu...

Türkiye'de ilk kez İl özel idaresi ve belediyeler tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen çevreci ilk proje olma özelliğini taşıyan köylere çöp kamyonu ve konteyner desteği projesi hayata geçti. Projenin ilk ayağında 24 ilçe ve 419 köye BMC marka çöp kamyon ve vidanjörleri ile hizmet verilecek. Bu kapsamda 18 adet BMC PRO 522 (4x2), 13+1,5 metreküplük çöp kamyonu, 5 adet BMC PRO 522 (4x2) 7 bin litrelik vidanjör, 5 bin 216 konteynerın il özel idaresine satışı gerçekleştirildi. İzmir Valiliği önünde düzenlenen törenle BMC kamyon ve vidanjörleri ilçe belediyelere dağıtıldı.

Törene İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, CHP İzmir Milletvekilleri, CHP genel Başkan Yardımcısı Alaaddin Yüksel, ilçe belediye başkanları , köy muhtarları, BMC Pazarlama Md.Yrd. Tufan Altuğ ve BMC Kamu Kuruluşları Satış Sorumlusu Emin Enginer  katıldı. Törende konuşan İzmir Valisi Cahit Kıraç, sağlıklı bir çevrede yaşamanın en doğal hak olduğunu, bu hakkın korunması için herkese görevler düştüğünü belirterek, "Sağlıklı bir ortamda yaşamak için çevreyi korumak ilk şarttır" dedi.

İzmir İl Özel İdaresi tarafından köylerin evsel atık suları ve katı atıklarının toplanması için satın alınan toplam 23 adet BMC PRO 522 kamyon  anahtar teslim töreniyle  hak sahiplerine dağıtıldı. Vali Kıraç, Konak Meydanı'ndaki Valilik binası önünde yapılan törende, son iki yılda köylerin atıklarının toplanması amacıyla İl Özel İdaresi bütçesinden 8 milyon lira ayrıldığını belirtti.

Bugün dağıtılan araçlara ilave olarak Nisan ayına kadar Bergama ve Tire belediyelerine 6 kamyon, 5 vidanjör ve bin 822 konteyner daha satın alınacağını bildiren Kıraç, proje tamamlandığında 597 köye 25 çöp kamyonu, 11 vidanjör, 6 bin 400 konteynerin dağıtılmış olacağını kaydetti. Vali Kıraç, şunları söyledi:

"Çevreyi koruyan ülkelerin çevre kirliliğiyle mücadele ederken ne kadar büyük zorluklar çektiğini görüyoruz. En ucuz, en sağlıklı, en bilinçli koruma kirletmemektir. Sağlıklı bir ortamda yaşamak için çevreyi korumak ilk şarttır. Alınan araçlar çevre temizliğine büyük katkı sağlayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi katı atıkların toplanması konusunda büyük çalışmalar yapıyor. İzmir İl Özel İdaresi Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek çöp kamyonları, vidanjör ve konteynerler satın aldı. Belediyelerle işbirliği yapıyor."

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci de kamyon ve vidanjörlerin belediye başkanlarıyla yapılan protokoller kapsamında kullanılacağını söyledi. Araçların yakıt giderlerinin İl Özel İdaresi tarafından karşılanacağını, belediye başkanlarının şoför ve işçi katkısı sağlayacağını belirten Değirmenci, ''Protokol gereği bu araçları belediyelere tahsis edeceğiz. Belediyeler haftada en az bir defa olmak üzere köylerimizin atıklarını kendi çöp depo alanlarına dökecekler. Çöp toplama işini köylere hizmet götürme birlikleri aracılığıyla gerçekleştireceğiz. Yeni satın alınacak araç ve gereçler için de 4 milyon lira ödenek ayırdık" diye konuştu.

İzmir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan İçöz de köylerin en büyük sorunlardan birinin çöp sorunu olduğuna işaret ederek, bu soruna çözüm bulmak için "köylerimizde de temiz ve yaşanabilir bir çevre için Özel İdare ve Belediyeler el ele" sloganıyla yola çıktıklarını ve projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

İçöz, "Köylerde yaşayan vatandaşların da sağlıklı bir ortamda hayatlarını sürdürmeleri gerekiyor. Projenin ilk ayağı 24 ilçe ve 419 köyü kapsıyordu. Önümüzdeki yıl geri kalan ilçeler de projeye dahil edilecek" dedi.

Konuşmaların ardından Vali Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Selçuk Ayhan ve Mehmet Ali Susam, İl Genel Meclisi Başkanı Değirmenci, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İçöz kamyonların anahtarlarını hak sahiplerine teslim etti.

 Profesyonel 522 dağıtım ve hizmet kamyonlarının genel özelikleri

PRO 522 HHX (4x2)

225 PS Euro 4+ motor

yataksız  sürücü kabini

Parabolik ön ve arka makaslar ile mükemmel yük ve kabin konforu

6 ileri şanzıman

Elektrikli Camlar

Isıtmalı Yan Aynalar

Hava Süspansiyonlu Sürücü Koltuğu

ABS/ASR

16 ton azami yüklü ağırlık

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.