İzmir itfaiye aracı üssü olma yolunda

İzmir itfaiye aracı üssü olma yolunda

 25 yılı aşan tecrübesiyle, ülkemizde araç üstü ekipman sektörünün öncü ve lider şirketi Katmerciler ile itfaiye araçları üretiminde dünyanın...

 

25 yılı aşan tecrübesiyle, ülkemizde araç üstü ekipman sektörünün öncü ve lider şirketi Katmerciler ile itfaiye araçları üretiminde dünyanın önde gelen şirketlerinden Fransız Gimaex International arasında bir süredir devam etmekte olan, eşit ortaklıkla yeni bir şirket kuruluşu konusunda anlaşmaya varıldı.

Özellikle itfaiye aracı üretimine odaklanacak ve bu alanda İzmir’i bölgesel bir üretim ve ihracat merkezi haline getirecek yeni şirket için ortaklık sözleşmesi, tarafların katılımıyla 7 Eylül 2011 Çarşamba günü düzenlenen bir törenle imzalandı.

Sektörünün halka açık tek şirketi olan Katmerciler’in (KATMR) İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrika binasında düzenlenen imza töreninde sözleşmeyi taraflar adına Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Katmerci ile Gimaex Group Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Mis imzaladı.

Ø  Katmerci: Yeni şirketle ihracatımızı artıracak, uluslararası konumumuzu güçlendireceğiz

Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Katmerci, imza töreninde yaptığı konuşmada, 1985 yılında kurulan, çeyrek yüzyılı aşkın deneyim ve birikimiyle 2010 yılında halka açılan Katmerciler’in, kendi üretimi olan araçları 40 ülkeye ihraç ettiğine dikkat çekerek, “Gimaex ile ortak kuracağımız şirket sayesinde ihracatımız hızla artacak, uluslararası pazarlardaki konumumuz daha da güçlenecek” dedi.

Üretimden satış sonrası hizmetlere kadar koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle çalışan ve kaliteden ödün vermeyen Katmerciler’in yeni yatırımlarıyla sağlıklı ve güçlü büyümesini devam ettirdiğini vurgulayan Katmerci, itfaiye üretimi konusunda dünya çapında bir şirket olan Gimaex ile gerçekleştirilecek ortaklık sayesinde yeni ve ileri teknolojilerin ülkemizde üretime kazandırılacağını belirtti. Katmerci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yönetim ve üretim merkezi İzmir olacak yeni şirket, itfaiye ekipmanı üretiminde ve ağırlıklı olarak yurtdışına yönelik üretim yapacak. Gimaex’in ileri teknoloji kullanma ve farklı ürün geliştirme yeteneğini ülkemize kazandıracağız. İlerleyen dönemlerde, bugün Türkiye’de üretilmeyen çeşitli itfaiye araçlarını üretir hale gelmeyi hedefliyoruz. Bu tarz ürünler bir yandan şirketimizin ve ülkemizin ihracat gücünü artırırken diğer yandan ithalatı azaltacak. Ülkemizin döviz kaybını azaltıp, daha fazla döviz girdisi sağlayacak. Gimaex ve Katmerciler’in güçbirliği, her iki şirketin mevcut pazarlardaki konumunu güçlendirirken, yeni pazarların da kapısını açacak. İzmir, itfaiye ekipmanı konusunda uluslararası üretim ve ihracat merkezi haline gelecek. İşsizliğin en büyük sorunlardan birisi olarak görüldüğü ülkemizde, 300 kişilik mevcut çalışanlara ek olarak yaklaşık 100 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak olmak da bizim için en büyük mutluluk kaynaklarından birisi. İlerleyen yıllarda üretim ve kapasite artışına paralel olarak istihdam da artacaktır.”

Yeni şirketin, 6 milyon dolarlık yatırımla, inşası tamamlanmak üzere olan Katmerciler’in yeni fabrikasında üretim yapacağını ifade eden Mehmet Katmerci, “Yüzde 50’şer eşit pay ile kurulacak yeni şirket, bir anlamda Katmerciler’in kiracısı gibi olacak. Katmerciler’in mevcut fabrikasının bitişiğindeki fabrika, özellikle itfaiye ekipmanı üretimi dikkate alınarak, ileri teknolojik imkanlarla hazırlanıyor. Kendi sektörümüzde ülkemizin gurur duyacağı yeni fabrikanın açılışını ekim ayında yapmayı ve üretime geçmeyi planlıyoruz” seklinde konuştu.

Mehmet Katmerci, yeni ortaklığın Katmerciler’in kardeş kuruluşu olacağını, bununla birlikte, sermaye payı hariç olmak üzere Katmerciler’den herhangi bir nakit kaynak aktarımının kesinlikle söz konusu olmayacağına dikkat çekerek, “Ülkemize, İzmir’imize, sektörümüze, şirketimize ve yatırımcılarımıza hayırlı olsun” dedi.

Ø  Philippe Mis: Katmerciler’in üretim, pazarlama ve satış gücünden etkilendik

Daha sonra söz alan Gimaex Group Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Mis de “Katmerciler gibi, ürettiği araçlar dünyanın 40 ülkesinde dolaşan, sektörünün öncüsü ve lideri olan, kaliteden ödün vermeyen, güvenilir, halka açık ve şeffaf bir şirketle ortak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını” belirtti.

Uluslararası bir marka olma yolunda ilerleyen Katmerciler’in çalışan ve yönetim kalitesi, uzun yıllara dayanan uzmanlık ve deneyimleri, tek çatı altında anahtar teslim üretim yeteneği, satış sonrası hizmetleri, ulusal ve uluslararası ölçekte pazarlama ve satış gücünden çok etkilendiklerini kaydeden Mis, Afrika, Ortadoğu, Kafkasya, Ön Asya ve Balkanların ortasında bulunan Türkiye’nin uluslararası pazarlarda daha etkin olma noktasında stratejik bir ülke olduğuna dikkat çekti. Mis, şunları söyledi:

“Katmerciler, geniş ürün gamıyla uluslararası pazarlarda zaten oldukça etkin bir şirket. Ortak şirketimiz ise tamamen itfaiye ekipmanı üretimine odaklanacak ve ağırlıklı olarak Türkiye dışı pazarlara yönelik üretim yapacak. Gimaex’in teknolojik alandaki gücü, Katmerciler’in ise üretim alanındaki üstün yetenek ve kapasitesinin sağlayacağı güçlü sinerji sayesinde, itfaiye ekipmanı konusunda uluslararası pazarlarda çok güçlü bir konuma geleceğiz.”

Kuruluş yılı olan 2003’te yıllık 10 milyon Euro’luk gelire sahip Gimaex’in, sağlıklı ve hızlı bir büyümeyle sekiz yılda yıllık gelirini 110 milyon Euro seviyesine çıkardığını, halen 370 çalışanıyla sektörünün önde gelen şirketlerinden birisi olduğunu belirten Philippe Mis, “Ortak yeni şirket, her iki şirketin kazanacağı önemli bir adım olacak. Hem Gimaex, hem Katmerciler kazanacak. Ekim ayında üretime başlayacak olmanın heyecanı içerisindeyiz” dedi.

Gimaex Hakkında:

Gimaex International Avrupa'nın en büyük itfaiye ekipmanı üreticilerinden birisi. Şirket 2003 yılında iki Fransız şirketinin birleşmesiyle kuruldu; kurtarma ekipmanı üreticisi Bemaex ile itfaiye ekipmanı üreticisi Gicar. İsmini de bu iki firmanın isimlerini birleştirerek oluşturdu. 2004 yılında itfaiye merdiveni üreticisi Riffaud ve Almanya’da özel ekipman üreticisi Schmitz'i grubuna kattı. Bugün Gimaex, 370 çalışanı ve 110 milyon Euro'luk cirosuyla faaliyetlerini sürdürüyor. Fransa'da sektörünün lideri olmakla birlikte Gimaex, dünyanın her yerine ekipmanlarını ihraç ediyor. Satışlarının yüzde 60'lık kısmı Fransa dışına gerçekleştiriliyor.

BUS&TRUCK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.