İzmir-İstanbul otoyoluna ilk harç

İzmir-İstanbul otoyoluna ilk harç

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir-İstanbul Otoyolu Projesi'ni '''Yüzyılın Projesi'' diye niteleyerek, yolun tamamlanmasıyla İzmir'in geleceğinin...

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir-İstanbul Otoyolu Projesi'ni '''Yüzyılın Projesi'' diye niteleyerek, yolun tamamlanmasıyla İzmir'in geleceğinin aydınlanacağını söyledi.

Bakan Yıldırım, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen İzmir-İstanbul Otoyolu İzmir ayağının temel atma töreninde, 28 Ekim 2010 tarihinde Gebze'de temeli atılan projenin, İzmir ayağının temelinin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bugün atıldığını belirtti.

Türkiye'nin geçmişinin, ülke ticaretinin, ülke kültürünün önemli iki temsilcisi İzmir ile İstanbul'u, bu iki önemli merkezi bir an önce kavuşturup, bir an önce birleştirmenin boyunlarının borcu olduğunu dile getiren Yıldırım, 30 senedir gündemde bulunan proje için defalarca yapılan ihalelerin iptal edildiğini anlattı.

Bakan Yıldırım, AK Parti iktidarı yönetime gelince, bekleyen büyük projelerin teker teker hayata geçtiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Sirkeci'den denizin 60 metre altından yürüyerek Üsküdar'a geçtiğini ve Avrupa'dan Asya'yı denizin altından bağlayan tünelin açılışını gerçekleştirdiğini bildirdi.

Avrasya tünelinin de temelini atıldığını dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

''Bu tüneller, Türkiye'nin aydınlık yarınlarının tünelleridir. Bazıları tünellere girdiler, tünellerin içinden çıkamadılar. Bolu Tüneli'ne girdiler içinde kaldılar. Ayaş Tüneli'ne girdiler, içinde kaldılar. O tünelleri de açmak, Türkiye'nin yolunu da açmak, istikbalini de hazırlamak sizin iktidarınıza nasip oldu. Çünkü bu ülke sevdalısı, Türkiye sevdalısı, gece gündüz demeden bu ülkenin geleceği için çalışan, gayret eden bir Başbakanımız var.''

-377 KİLOMETRELİK YOL 3 SAAT SÜRECEK-

İzmir-İstanbul otoyolunun 377 kilometre olacağını, hız sınırlarına uyulması halinde İzmir'den İstanbul'a 3 saatte gidileceğini ifade eden Bakan Yıldırım, ''Bu yüzyılın projesi. İzmir'in geleceğini aydınlatıyoruz. İzmir'i İstanbul'a komşu kapısı yapıyoruz'' dedi.

İzmit'e dünyanın en büyük ikinci asma köprüsünün inşa edileceğini ve 1,5 saatlik bu geçişin 6 dakikada sağlanacağını anlatan Bakan Yıldırım, şöyle devam etti:

''İşte medeniyet bu, işte hizmet bu. İşte İzmir, işte hizmet. Proje 11 katrilyon. Şu anda Avrupa'da bundan daha büyük bir proje yok. Avrupa'nın en büyük projesi. Dünyanın 4. büyük projesini İzmir için yapıyoruz. Sizler için yapıyoruz. Milletimiz için yapıyoruz. Çünkü siz buna layıksınız. Bu 11 katrilyonluk projenin bir özelliği var. Bu projeyi devletin kasasından para harcamadan yapıyoruz. 6 tane firmamız var. Türk firmaları. Bir tane İtalyan ortakları var. Bunlar yapıyorlar.

Bu nedir biliyor musunuz? Türkiye'nin nereden nereye geldiğini gösteriyor. Daha dün 70 sente muhtaç olan bu ülke beş kuruş harcamadan şirketleri vasıtasıyla 11 katrilyonluk yatırımı yapar hal geldiyse bu Türkiye'nin gücüdür. Türk milletinin gücüdür.''

-''53 ÜLKENİN MİLLİ GELİRİNDEN BÜYÜK''-

Bakan Yıldırım, herkesin bu projeyle gurur duyması gerektiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''11 katrilyon... Türkiye Cumhuriyeti'nin 1950 yılındaki milli geliri 9 katrilyondu. Bu proje tek başına Türkiye Cumhuriyeti'nin 1950 yılındaki milli gelirinden daha fazla. Tek bir proje. Türkiye nereden nereye geldi. 53 tane ülkenin de milli gelirinden büyük bir projeyi 5 tane Türk firması yapıyor. İşte Türkiye bu hale geldi.''

Adnan Menderes Havalimanının 2003 yılında 2,5 milyon yolcuya hizmet verdiğini, doğrudan seferlerin çok kısıtlı olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, şimdi Türkiye'nin 20 şehrine ve yurt dışına haftada 192 sefer yapıldığını, Türkiye'nin en uzun şehir içi raylı sistemini İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Bakan Yıldırım, bu açılışın da 6 Martta Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla yapılacağını dile getirerek, ''İşte görüyorsunuz hizmet denince siyaset yok oluyor. Bizim anlayışımız budur'' dedi.

Yıllardır el atılmayan Aydın-İzmir demiryolunu tamamen yenilediklerini, buraya yeni tren setleri koyduklarını, artık çok konforlu bir şekilde iki il arasında demiryolu yolculuğunun yapıldığını kaydeden Bakan Yıldırım törene katılan vatandaşların Ödemiş ve Tire'ye de bölünmüş yol istemeleri üzerine, ''Canınız sağolsun, istediğiniz bölünmüş yol olsun. Tire'nin de yollarını yaparız'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, İzmir için son 8 yılda ''4,5 katrilyonluk'' yatırım yaptıklarını, bunun ''2,5 katrilyonunun'' ulaştırma yatırımları olduğunu ifade etti.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.