'İthal vergisi' Alman otomotiv üreticilerini düşündürüyor

'İthal vergisi' Alman otomotiv üreticilerini düşündürüyor

ABD’ye 34,1 milyar avroluk ihracat yapan Alman otomotiv firmaları, ABD yeni Başkanı Trump'ın otomotiv sektörüne ithalat vergisi uygulama planı ile sarsıldı.

ABD yeni Başkanı Donald Trump'ın göreve geldiği tarihten kısa bir süre önce yaptığı röportajda, ABD'ye ithalat yapan Alman otomobil üreticilerinden yüzde 35'lik vergi alınacağını söylemiş ve iki ülke arasında bir takım tartışmalar doğmasına sebep olmuştu.

 

ABD Almanya'nın önemli otomotiv müşterilerinden

Almanya'nın en sağlam müşteri dayanağı olan ABD, vergi açıklaması sebebiyle otomobil üreticilerinden iyi notlar alamadı. Trump'ın röportajı sonrasında BMW, Daimler ve Volkswagen'in hisselerinde düşüşler yaşandı. Almanya'nın üç önemli otomobil üreticisi de ABD’ye ihracat yapmak amacıyla üretim maliyetlerinin daha düşük olduğu Meksika'daki fabrikalara milyarlarca avro tutarında yatırım yapmıştı.

ABD, Almanya’nın en önemli ticaret ortağı

Almanya Federal İstatistik Ofisinden (Destatis) derlenen verilere göre, Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya, son verinin mevcut olduğu 2015 yılında 1 trilyon 193,5 milyar avroluk ihracat, 949,2 milyar avroluk ithalat ile rekor kırdı. 2015’te en fazla ihracatın yapıldığı ABD, Almanya’nın en büyük ticaret ortağı haline geldi. Almanya bu dönemde ABD'ye 113,7 milyar avroluk ihracat, bu ülkeden ise 60,2 milyar avroluk ithalat yaptı. Böylece Almanya ile ABD'nin ticaret hacmi geçen yıl yaklaşık 174 milyar avroya ulaştı. ABD’ye yapılan ihracatın ana kalemlerini 34,1 milyar avroyla motorlu taşıtlar, römorklar ve yarı römorklar oluşturdu. 2015 yılında Almanya, dünya genelinde 226,7 milyar avroluk motorlu taşıt, römork ve yarı römork ihraç etti. ABD, yalnızca genel ihracat için değil aynı zamanda söz konusu ürün grubunda yüzde 15'le büyük satın alım yapan ülkeler listesinde birinci sırada yer aldı. Bunu yüzde 13'le Birleşik Krallık ve yüzde 8'le de Çin izledi.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.