İsveç'ten Türkiye'ye Scania övgüsü

İsveç'ten Türkiye'ye Scania övgüsü

Scania Başkan Yardımcısı Martin Lundstedt, İsveç'te gerçekleştirilen Scania değerlendirme toplantısında firmanın dünya satışları hakkında bilgi...

Scania Başkan Yardımcısı Martin Lundstedt, İsveç'te gerçekleştirilen Scania değerlendirme toplantısında firmanın dünya satışları hakkında bilgi verirken, Türkiye pazarını da değerlendirdi. Lundstedt, Türkiye’nin geçen yıl dünyada en çok Scania satılan ülkeler arasında, 2 bin 500 araçla 5. olduğunu hatırlatarak ''isveç, Türkiye'nin arkasından geliyor. Scania, Türkiye'de kendi evinden daha fazla satış yaptı. Bunun için Türkiye pazarı bizim için çok önemli'' açıklamasında bulundu. Lundstedt dünya çapında iş yaptıklarına dikkat çekerken, temel değerlerinin müşteri odaklı olduğunu, her zaman müşterinin önde geldiğini belirtti. Lundstedt, müşterinin ödediği para karşılığında en büyük beklentilerini aracın ömrü, çevreye etkilerinin minimum olması, aracın kullanımında yaratacağı maliyetin az olması, tamir ve bakım zamanlarının az olması şeklinde sıralarken, firmalarının dünyaca ünlü modüler sistemiyle bunları sağladığını belirtti. Lundstedt, 1946'dan beri sürekli büyüdüklerini ve bunu başka firmaları satın alarak değil kendi başına gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Lundstedt, 2009 yılında 43 bin 443 olan araç satışlarını 2010'da 63 bin 712'ye çıkardıklarını söylerken “Hedefimiz 150 bin araca ulaşmak. Hedeflediğimiz bu rakamı 2016-17-18 gibi bir süreçte görebilmek için özellikle iki önemli üretim merkezimiz olan Brezilya ve İsveç'teki tesislerde kapasite artırımına gideceğiz.“ dedi. Lundstedt, dünyada geçen yıl en çok Scania satılan ilk 10 ülkeyi 15 bin 408 araçla Brezilya, 4 bin 183 araçla Almanya, 3 bin 576 araçla İngiltere, 2 bin 553 araçla Fransa, 2 bin 500 araçla Türkiye, bin 701 araçla İsveç, bin 522 araçla İtalya, bin 488 araçla Polonya, bin 477 araçla Arjantin, bin 325 araçla Hollanda olarak sıraladı.

Tolga Senyücel ''Geçen yılın toplam satışının yarısını ilk 3 ayda gerçekleştirdik”

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü Tolga Senyücel ise Türkiye'de bu yıl Ocak-Mart döneminde 9 bin 286 adetlik ağır ticari araç pazarı oluştuğunu belirterek, ''Scania, bu yılın ilk çeyreğinde toplam bin 126 adetlik satış gerçekleştirdi. Geçen senenin toplam satışının neredeyse yarısını ilk 3 ayda gerçekleştirirken, ithal pazar payı yüzde 33 oldu'' dedi.

Senyücel, geçen yıl 2 bin 500 adetlik araç satışıyla toplam pazardan yüzde 10 pay alarak en çok satılan 3. marka olan Scania'nın, 2003 yılından günümüze ithal ağır ticari araç pazarında en çok satılan araç markası olma başarısını 2010 yılında da yüzde 27 pazar payı ile devam ettirdiğini anlattı.

2010 yılı toplam ağır ticari araç pazarı 25 bin 542 adetlik satışla kapandı. 16 ton ve üzeri ağır ticari araç pazarında bir önceki yıla göre yüzde 116 oranında büyüme yaşanırken, Scania yüzde 212 oranında büyüdü. Bu büyüme ile Scania, 16 ton ve üzeri ağır ticari araç pazarı büyümesinin 2 katına yakın bir büyüme gerçekleştirerek Türkiye'de üretim yapan iki yerli üreticinin ardından 3. sıraya yükseldi.


LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.