İstanbul'un iki yakasına iki yeni şehir

İstanbul'un iki yakasına iki yeni şehir

Başbakan Tayyip Erdoğan, iki hafta önce açıkladığı "Çılgın Proje: Kanal İstanbul"un ardından İstanbul'a 2 yeni şehir projesini de kamuoyuyla paylaştı....

Başbakan Tayyip Erdoğan, iki hafta önce açıkladığı "Çılgın Proje: Kanal İstanbul"un ardından İstanbul'a 2 yeni şehir projesini de kamuoyuyla paylaştı. İstanbul'a kurulacak 2 yeni şehir projesinin bir dünya projesi olduğunu belirten Erdoğan "12 Haziran seçimlerinin ardından İstanbul için iki yeni şehrin inşasına başlıyoruz. Bu zamana kadar yaptıklarımız nihai bir proje çalışması değil, yapılmış 1/100.000'lik planlar üzerine bir plan, bir proje çalışmasıdır. Bu şehirlerden birini İstanbul'un Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında eski taşocaklarının bulunduğu bölgede, diğerini Anadolu yakasında kuruyoruz." dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul ve Türkiye için İki Yeni Proje tanıtımında İstanbul'da kurulacak 2 yeni şehri açıkladı. Yeni kurulacak iki şehirle İstanbul'un nüfusunu artırmayı düşünmediklerini kaydeden Erdoğan "Bunu birileri speküle ediyor, bu konuda benim düşüncelerim bellidir. İstanbul'un kendi içinde nüfusunun artması başka bir olay, göçle artması başka bir olay. Birinci derecede İstanbul'un deprem tehdidi altında olduğunu unutmayınız, depreme hazırlık ve kentsel değişim, dönüşüm amacıyla bu iki yeni şehri inşa ediyoruz." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın Avrupa yakasında "40 bin hektarlık alan üzerine, maden ocaklarının olduğu bölgede inşa edilecek." diyerek işaret ettiği bölge Uskumruköy ve Yalıköy'e kadar uzanan kıyı şeridini kapsıyor. Anadolu yakasında kurulacak ikinci şehrin ise 3. köprü güzergâhında bir çıkışı bulunan Sancaktepe Paşaköy üzerinden Kurtköy ve Pendik'le birleşeceği öğrenildi.

12 Haziran seçimlerinin hemen ardından plan ve proje çalışmalarına yoğunlaşacaklarını ifade eden Erdoğan şunları söyledi: "Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız'dan yardım alacağız, vatandaşlarımızla görüşeceğiz ve bu modern yapıları inşa ederken bu gayet cazip olan yerlere de biz vatandaşlarımızı taşımayı hedefliyoruz. Bu iki şehirde yaklaşık 1 ila 1,5 milyon gibi bir nüfusu buralarda iskân edebileceğiz. Bizim ideal olarak 1 milyon bir tarafta, 1 milyon diğer tarafta olmasını planlıyoruz." Kurulacak iki yeni şehrin uydukentler olarak değil ticarî, sportif merkezlerle birlikte yükselecek önemli bölgeler olacağını hatırlatan Başbakan Erdoğan "Bu şehirlerde havaalanı var, hedefimiz 60 milyonluk gidiş geliş olacak bir havaalanı. Sağlam konutların yanında bu bölge geçmişi itibarıyla hep buralar taşocakları, kömür ocaklarının olduğu bölgeydi. Adeta savaş görmüş bir ülke gibiydi. İşte biz buralardan modern İstanbul'a geçeceğiz. Yani sosyal, ekonomik ve ticarî merkezlerin olduğu, yeşil alanların olduğu yerlere geçeceğiz.Kuracağımız iki yeni şehirle İstanbul'un küresel bir şehir olma özelliğini yükseltiyoruz. Bunlar iki ayrı şehir olmayacak tabii ki İstanbul'un içindeki bölgeler ama biz anlaşılır olsun diye iki ayrı şehir diyoruz." diye konuştu.

İstanbul'da yapılacak 3. köprüden dikey bağlantılarla E-5, TEM birbirine bağlanarak kısa sürede de ulaşma imkânı sağlanacağını ifade eden Erdoğan "İstanbul'un finans merkezi olma hedefi bu adımla güçlenmiş olacak. Bu iki şehir İstanbul'un ruhuna, fizikî yapısına zarar vermeyecek, tam tersine burada bu unsurları güçlendiren, rahatlatan, nefes aldıran bir anlayışla inşa edilecek. Maden ocaklarının artık faaliyetlerini durdurduğu bu 40 bin hektarlık alan tekrar hayat bulacak, yeşile kavuşacaktır. Hatta İstanbulluların denize, kültür ve spora ulaşım noktaları bu şehir olacak, İstanbul'a yıllık kapasitesi 60 milyon yolcu olan havaalanı inşa edeceğiz, bu şehrimizi bir ticaret merkezi olarak kurgulayacağız. Yeni spor tesisleri yaparak İstanbul'a çok önemli bir kompleksi ayrıca kazandıracağız. Tıpkı Kanal İstanbul'da olduğu gibi özellikle bu iki şehir projemiz de ayrıntılı ve hassas bir etüt, plan aşamasından sonra yükselmeye başlayacak." açıklamasında bulundu. Başbakan Erdoğan iki yeni şehir projesi konusunda seçimlerden sonra uygulamaya geçileceğini ve 1 yıl içinde bölgede makinelerin çalışmaya başlayacağını vurguladı.

Ağaoğlu, belki de bu işe girersin

Kuracakları iki yeni şehrin, her şeyden önce, İstanbul'un depreme hazırlıklı bir metropol olma vasfını güçlendireceğini belirten Erdoğan, "Muhtemel bir İstanbul depreminin, Türkiye geneline, asgari 100 milyar lira hasar ortaya çıkaracağı düşünüldüğünde, kuracağımız iki şehrin maliyeti ülkemize hiçbir yük getirmeyecek." dedi. Başbakan Erdoğan, toplantıya katılan işadamı Ali Ağaoğlu'na yönelik, "Ağaoğlu, belki de bu işe girersin." dedi.

Yasin KILIÇ-ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.