"İstanbul trafiği yarın daha iyi olacak"

"İstanbul trafiği yarın daha iyi olacak"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise, bu tür özel günlerde toplu taşıma araçlarının kullanılması gerektiğini söyledi.Yeni eğitim yılının açılış...

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise, bu tür özel günlerde toplu taşıma araçlarının kullanılması gerektiğini söyledi.

Yeni eğitim yılının açılış töreninde bir araya gelen İstanbul Valisi Mutlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, tören sonrası yılın ilk dersini verdi. Sınıfta soruları yanıtlayan Topbaş, İstanbul trafiğinin geçen yıla göre iyi olmadığını belirtti. Bazı servis araçlarının trafiğe geç çıktığını ifade eden Topbaş, "Bazı bölgelerde okul servis araçları geç çıktığı için biraz yoğunlaşma oldu. Geçen yıldan çok daha iyi değildi onu söylemek istiyorum, yarın çok daha iyi olacak, bu hafta iyi olmalı. İstanbul trafiğini kullananların hassasiyet göstermesi lazım. Özellikle bu hafta içinde sürücülerin trafiğe çıkmamalarını ve toplu taşıma araçlarını kullanmalarını öneriyorum." diye konuştu.

Vali Mutlu ise Gaziler Günü sebebiyle trafiğin Gümüşsuyu Caddesi'nde kapatıldığı yönündeki soruya şu yanıtı verdi: "Bu geleneksel gazilerimizin kısa süreli bir yürüyüş programı. O süreye mahsus bir uygulamadır. Dolayısıyla sürekli bir kapanış söz konusu değildir. Amacımız trafiği rahatlatmak. İstanbul'da trafiğe her gün 500-600 civarında araç çıkıyor. burada yapılacak olan şey trafik kurallarına daha çok riayet, karşılıklı olarak sürücülerin birbirlerine daha fazla saygılı hareket etmesi ve birbirimizin işini kolaylaştırmaktır. Tabii ki daha fazla alt yapıya ihtiyacımız var. Bunları Büyükşehir Belediyemiz ve Ulaştırma Bakanlığı'mız çok yoğun bir şekilde sürdürüyor. Ama trafik yükünün bu kadar artmış olduğu şehirde birinci öncelikli görev sürücülerimize düşüyor. Trafiğin çok yoğunlaştığı bu tür özel günlerde toplu taşıma vasıtalarını kullanmak gerekiyor. Bu tür özel günlerde biraz daha özel davranmak gerekiyor. Burada ortak trafik bilinci oluşturmak gerekiyor. İstanbul'da en fazla yatırım trafik ulaşım alt yapısına yapılıyor. İstanbul yatırım noktasında büyük destek alıyor. Sürüler olarak daha fazla destek olmamız lazım."

'İSTANBUL' OKULLARDA DERS OLDU

İstanbul ilköğretim beşinci sınıfa kadar il genelinde ders olarak okutulacak. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alınan karara göre İstanbul seçmeli ders olarak okutulacak. Bu ders sınıfta değil şehri gezerek öğrencilere anlatılacak. Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Vali Mutlu, "İstanbul'da oturanların bütün kılcal damarlarına varıncaya kadar her köşesini iyi tanıması gerekiyor. Çünkü tanıdıkça şehre olan hayranlığı şehre olan sahiplenmesi artacaktır. Yeni bir hemşehricilik gelişecektir. Şehrin değerini kıymetini anlayan sevgili İstanbullular bu şehre daha iyi sahip çıkacaktır. İstiyoruz ki İstanbul'u sevgili yavrularımıza iyi tanıtalım. Bu şehrin martılarından vapurlarına bütün semtlerine camilerine sevgisine, çiçeğine, böceğine insanına sahip çıkacak olan bizleriz. Milli eğitimimiz bu yıl başlatmış olduğumuz eğitim çalışmaları kapsamında bu şehri daha tanınır hale getirecekler. Bu yıl en keyifli geçecek ders bu olacaktır. İlköğretim beşinci sınıfa kadar bu ders gösterilecek. Ders dediğiniz vakit sınıfta işlenen bir ders değil. İstanbul'u gezerek işlenecek olan bir ders bu. Yoğun bir İstanbul öğrenme programı diyebiliriz." şeklinde konuştu.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.