İnşaatta Türkiye’nin Yeni Gücü: Tünelcilik

İnşaatta Türkiye’nin Yeni Gücü: Tünelcilik

Son yıllarda ulaşım ağına büyük önem veren ülkemizde adından en çok söz ettiren sektörlerin başında Tünelcilik geliyor.

Son yıllarda ulaşım ağına büyük önem veren ülkemizde adından en çok söz ettiren sektörlerin başında Tünelcilik geliyor. Karayolu ve demiryolu projelerinin yapılan yatırımlarla hız kazanmasının ardından ulaşılamaz noktaları kısaltan ve güvenli geçiş sağlayan tüneller, hızla projelendirilip halka açılıyor. Türkiye’de 5 yıldır bu önemli sektöre öncülük eden TÜNELDER (Tünelcilik Derneği), dünyaya örnek olan Türkiye’deki tünel projelerinin önemini ve son teknik gelişmeleri anlatmak amacıyla 2 – 3 Aralık 2017 tarihlerinde Wyndham Grand Levent Hotel İstanbul’da Uluslararası Tünelcilik Sempozyumu düzenliyor. 

"Tünelcilikte Türkiye’yi Dünyada Temsil Ediyoruz"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın özellikle Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla da İstanbul’da planlanan, yapımı devam eden ve tamamlanan onlarca tünel projesi, ekonomik büyüme için oldukça önem arz ediyor. Gelişen teknolojilerle birlikte özellikle tünellerle ilgili yapılan yatırım hamleleri sayesinde, projeleri üstlenen firmaların da ağırlıklı Türk olması, yerli sermayeye katkıyı artırıyor.
Tünelcilik Derneği Başkanı Prof. Dr. Nuh Bilgin; düzenleyecekleri etkinlik ve Türkiye’deki tünelcilik yapımının geldiği noktaya dikkati çekmek için şunları söyledi: “Her yıl gerek düzenlediğimiz gerekse de katıldığımız uluslararası etkinliklerde Türkiye’nin tanıtımına ve de sektöre katkıda bulunuyoruz. Son olarak da “Tünelciliğin Zorlukları” olarak belirlediğimiz ana temayla, mekanik ve klasik tünelcilik uygulamaları ve çalışmaları ile uluslararası bilgi platformu olacak Uluslararası Tünelcilik Sempozyumu’nu İstanbul’da 2 – 3 Aralık tarihlerinde düzenleyeceğiz.” dedi.


"Uluslararası İlişkiler Öncelikli Amaç"

Eğitim faaliyetlerine önem verdiklerini söyleyen Prof. Dr. Nuh Bilgin: “Ulusal ve uluslararası eğitimcilerin katkıları ile kısa kurs ve sempozyumlar düzenliyoruz. Başlıca konulardan biri ise; sektörün bu kadar ilerlemesini sağlayan TBM (Tünel Açma Makineleri)’lerin kullanımı. TBM’lerin zor şartlarda kullanımı ile ilgili ilk uluslararası sempozyum 2015’te Singapur’da, ikincisi ise 2016 yılında tarafımızca İstanbul’da gerçekleşti. Üçüncüsü ise geçen hafta davetli olarak katıldığımız Çin’de yapılan TBM DIGS 2017’ydi. Tünelcilik sektörü ile ilgili uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi derneğimizin öncelikli amaçlarındandır” dedi.

“Sektöre Yapılan Yatırımların Karşılığını Alacağız”


Tünelcilik Derneği Başkanı Sayın Prof. Dr. Nuh Bilgin; konuyla ilgili olarak sektöre ait rakamsal bilgiler verdi. Bilgin; 2019 yılına kadar sadece İstanbul’da açılacak Metro Tüneli uzunluğunun 400 km’yi aşacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte şu an gerçekleştirilmekte olan ve planlanan hidroelektrik projelerinin sayısı yaklaşık 1700’dür ve bunların en az yarısında tünel bulunmaktadır, tüm bunlara otoyol tünelleri, altyapı tünelleri ve demiryolu tünelleri de ilave edildiğinde önümüzdeki bir kaç sene içerisinde Türkiye’de tünelcilik faaliyetlerine ayrılacak bütçenin önemi ortaya çıkmaktadır. İstanbul’da yeni ihale edilen Metro tünel projeleri işin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir, bunları şöyle sıralıyabiliriz. 1.Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, 2.Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı 3.Kirazlı-Halkalı Metro Hattı, 4.Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı,
5. Sancaktepe-Sultanbeyli-Çekmeköy Metro Hattı, 6. Gayrettepe-Üçüncü Hava Limanı Metro Hattı. Buna İstanbul Boğazında planlanan üç katlı karayolu ve raylı sistem tünelini de ilave edersek, işin büyüklüğü ortaya çıkmaktadır.
Karayolu tünelleri de tünelcilik faaliyetleri arasında önemli yer tutmaktadır. Rize-Erzurum karayolu güzergahındaki 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı süren Ovit Tüneli'nin çok önemli bir bölümü başarı ile tamamlandı. Bu tünel, 14 bin 300 metre uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun tünellerinden biridir. Tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında kış aylarında aşırı kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli hale gelecek. İnşaasına yeni başlanan Zigana Tüneli diğer önemli Karayolu tünellerinden,  Doğu Karadeniz'i Ortadoğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun da geçtiği güzergahta yapımı süren proje kapsamında, Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyü mevkisiyle Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Başarköy köyü arasında, her biri 14,5 kilometre ve toplam 29 kilometre uzunluğunda çift tünelin inşaasına bu sene başlandı.
Tüm tüektörünü düşündüğümüz zaman, yeni projelede istihtamdam edilecek eleman sayısının 10 binleri geçeceğini düşünüyoruz. 2023 yılına kadar yukarıda verdiğim rakkamların en az yüzde elli artacağını düşünüyoruz.


Türkiye Tünelciler Günü Kutlanacak
Türkiye Tünelciler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, bu yıl Uluslararası Tünelcilik Sempozyumu “Tunnel Turkey 2017” organizasyonu çerçevesinde kutlanacak. Etkinliğin ikinci günü akşamı, tüm katılımcılar için gala yemeği düzenlenecek. İstanbul’daki uluslararası Sempozyumun konuları arasında; tünel tasarımı, tünel yapım yöntemleri, sayısal modelleme teknikleri, laboratuvar ve arazi deneyleri, proje ve risk yönetimi, elektromekanik, kazılarda iş sağlığı ve güvenliği, jeolojik – jeoteknik raporlandırma, çevresel etkiler, zemin iyileştirme ve delme patlatma uygulamaları yer alıyor. Uluslararası konukların da 2 gün boyunca sunumları yapacağı etkinliğin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

tunnel.jpg

LOJİPORT

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.