İki köprüye isim aranıyor

İki köprüye isim aranıyor

İstanbul'u İzmir'e bağlayacak Gebze- İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli ayağı olan İzmit Körfezi'ne yapılacak köprü için geçtiğimiz günlerde sözleşme...

İstanbul'u İzmir'e bağlayacak Gebze- İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli ayağı olan İzmit Körfezi'ne yapılacak köprü için geçtiğimiz günlerde sözleşme imzalandı. 3 bin metre uzunluğunda ve iki kule arası 1700 metre olacak Körfez Geçiş Köprüsü Türkiye'nin en uzun köprüsü olacak köprüye verilecek isim ise halen belli değil. Ancak isimle ilgili öneriler gelmeye başladı.

Ulaştırma Bakanlığı'nı gelen öneriler arasında Atatürk, Necmettin Erbakan, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Nuri Demirağ öne çıkıyor. Avrasya ve Barış da önerilen isimler arasında. Köprüye verilecek isim, İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprüye verilecek isimle eşgüdümlü olacak.

2 İSİM ARANIYOR

2012 başında İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün de içinde bulunduğu Kuzey Marmara Otoyol Projesi'nin ihalesi yapılacak ve ardından köprü inşaatı başlayacak. Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul'a yapılacak üçüncü köprü için de isim arayışına şimdiden girdi.

ONE MINUTE ÖNERİLDİ

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ismi de öneriler arasında yer alıyor ancak Erdoğan'ın kamu tesislerine isminin verilmesine karşı olduğu biliniyor. Ulaştırma Bakanlığı'na gelen ilginç teklifler de var. Bunların en ilginci 2009'da Davos Zirvesi'nde Başbakan Erdoğan'ın, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres'e söylediği "One Minute" sözü. Köprüye "One Minute" isminin verilmesini isteyenler de olduğu ancak bu önerinin şansının bulunmadığı kaydedildi. Ulaştırma Bakanlığı, köprü isimlerini belirlemek için halkın görüşlerini almayı planlıyor.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.