İhracatçı için olumlu bir gelişme

İhracatçı için olumlu bir gelişme

TİM Başkanı Büyükekşi, TCMB'nin açıkladığı yeni uygulamanın 67 bin ihracatçı için olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. Büyükekşi, Merkez'in önceki iki adımına atıfta bulunarak, "Bir haftada yapılan bu üç açıklama bizler için büyük önem arz ediyor" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) reel sektörün kur riskinin yönetilmesi amacıyla önümüzdeki günlerde Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerini hayata geçirecek. Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi Merkez Bankası tarafından kur riskini azaltmak amacıyla atılan bu adımın 67 bin ihracatçı için olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Son bir haftada Merkez Bankası ve Eximbank tarafından reel sektörün kur riskini yönetmesine yardımcı olmak amacıyla açıklanan önlemlerin sadece ihracatçılar için değil reel sektörün geneli açısından önemli bir destek olduğunu söyledi.

Merkez Bankası'ndan reel sektörün kur riski için yeni araç
Büyükekşi açıklamasında “Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde 1 Şubat 2018 tarihine kadar vadesi dolacak olan reeskont kredilerinin vadesinde ödenmesi halinde döviz kurlarının sabitleneceğine ilişkin bir açıklama yapmıştı. Ardından geçen hafta Eximbank, forward işlemlerine başlayacağını duyurdu. Bugün ise Merkez Bankası tarafından reel sektörün kur riskinin yönetilmesine yönelik yeni bir ürünün hayata geçireceği duyuruldu. Bir haftada yapılan bu üç açıklama bizler için büyük önem arz ediyor" dedi. "Beklenti anketlerimizin tamamında en önemli sorunlardan biri kurlardaki aşırı oynaklık olarak öne çıkıyor" diyen Büyükekşi açıklamasını şöyle sürdürdü: "Alınan bu önlemleri kur riskini hedge etme sürecinde katlanılan yüksek maliyetlerin minimize edilmesi gibi bir sonuç doğuracak. Karşı taraftan firmaların da bu enstrümanlardan faydalanması ve bu konuda istekli olmaları gerekiyor. Böylece, fiyat belirleme sürecinde daha sağlıklı bir işleyişe kavuşacaklar. Biz de TİM olarak firmaları bu uygulamalar hakkında bilgilendirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz."

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.