• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 4 °C

HOTİAD bayan girişimcileri buluşturdu

HOTİAD bayan girişimcileri buluşturdu
Hollanda'nın dört bir yanından çok sayıda kadın girişimci tanışmak, tecrübelerini paylaşmak ve birlikte ortak projeler üretmek için düzenlenen toplantıya...

Hollanda'nın dört bir yanından çok sayıda kadın girişimci tanışmak, tecrübelerini paylaşmak ve birlikte ortak projeler üretmek için düzenlenen toplantıya ilgi gösterirken bir ilke daha imza atan DEİK ve HOTİAD yönetimi ve üyeleri de böyle bir başlangıcın ilk toplantısında kadın girişimcileri yalnız bırakmadı.

Girişim önderliğini Erdegül Torunoğulları'nın, kadın  girişimciler komisyon başkanlığını  Mehtap Akkaya'nın yaptığı kadın girişimciler toplantısına  Turgut Torunoğulları Hotiad ve DTİK Avrupa komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı DEİK yönetim kurulu üyesi, Şerif Aktürk ve Metin Yılmaz DTİK Avrupa konseyi üyesi,  Mehtap Akkaya Bayan Girişimciler Komisyon Başkanı, Engin Ertekin  T.C. Lahey Büyükelciligi Ticaret  Başmüşaviri, Togan Oral Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu, Manolya Uğur Türkiye'nin Lahey Büyükelçisinin eşi, Türk Hava Yolları  Amsterdam  MüdürüAhmet şahin, yerel politikacılar, işadamları, Türk Sivil Toplum Örgüt Temsilcileri katıldı.

HOTİAD'ın tanıtımını yapan sine vizyon gösterimi ile başlayan toplantı, HOTİAD ve DTİK Avrupa Komitesi Başkanı Turgut Torunoğulları'nın konuşmasıyla devam etti. Torunoğulları konuşmasında  "Arkadaşlar, Hollanda markalaşma konusunda dünyada tanınmış bir ülkedir. Yaşadığımız ülkeye ve de Türkiye'nin kalkınmasına çok katkımız olmuştur. Artık farklı işlere yönelmenin zamanı gelmiştir. Türk kadını cesurdur, dürüsttür, sözüne erkeklerden daha da sadıktır. Hırslıdır ama kadınlarımızın bir çoğu bu özelliklerinin farkında değillerdir. Bizim amacımız sizleri birbirinizle tanıştırmak, tecrübelerimizi sizinle paylaşmak ve sizinle ortak projeler üretmektir. Biz diyoruz ki; biz ne Almancıyız ne de yabancıyız  Biz her iki ülkenin de asıl sahipleriyiz. Biz artık yönetilen sınıfından çıkıp yönlendiren sınıfına geçmişiz. Bu da bize çok büyük mutluluk veriyor 2012 yılını 'Avrupa Türk Girişimcilik Yılı' olarak ilan etmek istiyoruz".

Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral,  Hem kadın, hem eş, hem anne olmak dünyanın en zor ama en kıymetli, en takdire şayan statüsü.

Bütün bu görevlerin üzerine bir de çalışma hayatında yer almak, aynı zamanda kariyer yapmak ise bir anlamda mucize yaratmak gibi. Çünkü, maalesef iş hayatına atılan kadınlarımızın diğer sorumlulukları da aynen devam ediyor. Pek çok eğitimli, nitelikli, girişimci ruha ve beceriye sahip kadınımızı bu alanda göremiyoruz.

Her zaman ve her konuda olduğu gibi eğitim. İyi bir eğitime sahip olunmadığı takdirde, ne kadar akıllı, yetenekli olunursa olunsun, ne kadar özveriyle çalışılırsa çalışılsın, ne iş hayatında, ne de hayatın diğer alanlarında başarılı olmanın, en azından layık olunan seviyede başarıya ulaşmanın imkanı yok.

Bu itibarla, tüm çocuklarımızın eğitimine, özellikle de kız çocuklarımızın eğitimine daha yakından ilgi göstermemiz şart.

Mehtap Akkaya Bayan Girişimciler Komisyon Başkanı, Bugün burada sizlere komisyonumuzu tanıtmak ve bu komisyonun hedeflerini açıklamak amacı ile toplandık.

2009 sayımına göre Hollanda'nın  15-64 yaş aralığındaki nufusu 11 milyon çalışan nufus ise 7,8 milyondur. Çalışan nufusun 44% unu kadınlar oluşturur.

2009 da Türk kadınların iş hayatına katılımları 42% oranındadır. Ayriyeten Türk kadınlarının iş hayatına katılımı 2006- 2009 döneminde %10 oranında artmıştır.

2000-2009 yılları arasında kadın girişimciler oranın %25 den %35 e çıktığı görülüyor. 2000 de 300.000 olan kadın girişimci sayısı 2009 da 350.000 e çıkmıştır. Buna karşılık erkek girişimcilerin sayısı 2009 yılında 739.000 olarak tespit edilmiştir.

Kadın girişimcilerin en az bulundukları  sektor inşaat sektörüdür. Buna karşın sağlık ve eğitim sektörlerinde çok aktifdirler.

Lahey kentinde bulunan Güney Hollanda Eyalet Meclis binasında yaklaşık iki saat süren toplantı, verilen resepsiyonla son buldu.

Yalçın ÇAKIR-HOLLANDA

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096