Havayolu Birliği AIRE kuruldu

Havayolu Birliği AIRE kuruldu

Airlines International Representation in Europe, kısa adı AIRE, THY'nin de katıldığı etkinlikle Belçika'nın başkenti Brüksel’deki kuruldu.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, dünkü tanıtım toplantısıyla 19 havayolu, yeni bir isim altında güçlerini birleştirdi. Bu kapsamda AIRE, Avrupa kurumlarını havayolları için çok daha uygun maliyetli bir iş ortamı sunmaya çağırıyor. THY, LOT Polish Airlines, Ukraine International Airlines ve International Air Carrier Association'ın (IACA) diğer 16 üyesi, bölgelerinde daha etkin bir temsil, daha efektif bilgi akışı ve ayrıca Avrupa kurumlarına doğrudan, daha sağlıklı erişim sağlamak amacıyla bir araya gelerek oluşturdukları birliğe, Airlines International Representation in Europe (AIRE ) ismi verildi. Tanıtım toplantısında konuşan AIRE Başkanı ve TUI Fly Benelux Genel Müdürü Gunther Hofman, "Birliğimizin odaklandığı öncelikli konular, sektördeki tekelci hizmet sağlayıcılar üzerinde verimli bir ekonomik düzenlemenin uygulanması ve Avrupa'da sağlıklı bir kural koyuculuk sisteminin geliştirilmesi. AIRE'nin alanındaki uzmanlığı, bu yönlü karar alma sürecine de olumlu yansıyacaktır." ifadelerini kullandı.

Güç birliği oluşturuldu

LOT Polish Airlines Üst Yöneticisi (CEO), AIRE Başkan Yardımcısı Rafal Milczarski, tüm üyelerin pazara erişim, operasyonların etkinliği ve havayolları ile tekelci servis sağlayıcıları arasındaki ilişkiyle alakalı aynı vizyonu paylaştıklarını belirtti. Milczarski, Avrupalı tüm havayollarının standart bir oyun alanına sahip olmasını sağlamanın, öncelikli hedefleri olduğunu kaydetti. Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı (Yatırım ve Teknoloji) Ahmet Bolat ise "Maliyet odaklı gündem ve Avrupa Birliği düzeyinde ele alınması gereken konularda yakın temaslı çalışma yaklaşımımızdan hareketle, Avrupa arenasındaki amaca uygun temsilimizi oluşturacağı için biz de AIRE'nin bir parçası olduk." değerlendirmesini yaptı. Ukrayna Uluslararası Havayolları CEO'su Yuri Miroshnikov da en uygun Avrupa işletim ortamından yararlanmak adına aynı meşru menfaati paylaştıklarını, bu ortak platform üzerinden diğer havayollarıyla güç birliğine gitmiş olmaktan mutluluk duyduklarını bildirdi.

Hedef güçlü bir havayolları birliği

AIRE Genel Müdürü Sylviane Lust ise 19 havayolunun güçlü bir havayolu birliği kurma hedefiyle büyük bir takım ruhu oluşturdukları için çok memnun olduklarını, sektörde iş gücü, yolcu, filo ve destinasyonlar gibi önemli konu başlıklarını kapsayan güçlü bir misyonu hep birlikte omuzlayacaklarını ifade etti. Lust, "Bu nedenle, bir araya gelerek güçlenen havayolu birliğimiz, havacılık politikalarında etkinlik ve maliyetlerin daha iyi ele alınmasını sağlamak amacıyla AB karar mercileriyle birlikte çalışma sağlayacaklar." görüşünü dile getirdi. Bu yıl sonunda Hofman'ın görevinin sona ermesiyle boşalacak AIRE başkanlık koltuğuna LOT Polish Airlines CEO'su Rafal Milczarski oturacak.

Kaynak: Vatan

LOJİPORT

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.