Habur Sınır Kapısı tek taraflı kapatıldı

Habur Sınır Kapısı tek taraflı kapatıldı

Ankara harekete geçti! Referandum gerçekleşirse Barzani'ye 3'lü kıskaç gelecek. Türkiye'nin dış ticaretine olumsuz yansıması olsa da, Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması ve ihracatın durdurulması benimsendi

Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak'taki referandumla ilgili bu sabah bir açıklama yapmıştı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "IKBY’de bugün düzenlenen referandum, sonuçları bakımından yok hükmündedir. Gerek uluslarası hukuk, gerek Irak anayasası bakımından her türlü hukuki temelden ve meşruiyetten yoksun olan bu girişimi tanımıyoruz" denildi.

HABUR’DAN 2 MİLYON ARAÇ 
Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamlarına göre Türkiye karadan ve havadan Kuzey Irak’a 2016 yılında 2.5 milyar dolar ihracat yapmış. Bu anlamda Habur Sınır Kapısı IKBY için kritik öneme sahip. IKYB’nin dünyaya açılan kapısı konumunda olan Habur’dan yılda ortalama 4 milyon yolcu, 1.4 milyonu tır olmak üzere toplam 2 milyon araca hizmet veriliyor. Eğer her şey yolunda giderse bu rakamın yıl sonunda 3 milyar dolara yaklaşması bekleniyor. Referandumun gerçekleşmesi veya Türkiye’nin muhtemel bir askeri müdahalesi durumunda ise ticaretin durma noktasına gelmesi bekleniyor. Bu da gıdadan giyime kadar bir çok temel ürünlerini Türkiye’den alan Kuzey Irak’ı zor günlerin beklediği anlamına geliyor. Zaten bölge halkı Bağdat Hükümeti’nin bütçeden verdiği yüzde 17’lik payda kesintiye gitmesi ve DAEŞ tehlikesi sebebiyle son bir kaç yıldır ekonomik olarak kötü günler geçiriyor. Ekonomik sıkıntılar sebebiyle bir çok firma da kepenk kapattı. Sadece resmi rakamlara bakıldığında sıkıntıların başladığı 2014 yılında 1500- 1600 olan Kuzey Irak’taki Türk menşeli şirket sayısı bugün 1300’e gerilemiş durumda. Bütün bunlara yeni gerilimlerin eklenmesi en çok da bölge halkına zarar verecek. Bölgede diğer önemli bir aktör olan İran’ın alacağı tavır da çok önemli. Referanduma gidilmesi durumunda yaptırım uygulayacağını açıklayan İran ile Türkiye’nin tavrı Kuzey Irak’ı tamamen izole edebilir. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.