Gümrüklerde 'tatbikat' yapılacak

Gümrüklerde 'tatbikat' yapılacak

Olayın, gümrüklerde yapılan operasyonların hemen ardından meydana gelmesine dikkat çekiliyor. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, bir daha aynı aksaklığın...

Olayın, gümrüklerde yapılan operasyonların hemen ardından meydana gelmesine dikkat çekiliyor. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, bir daha aynı aksaklığın meydana gelmemesi için 'siber saldırı' tatbikatı yapılacağını söyledi.

Türkiye, geçen salı ve çarşamba günü tarihinin en büyük gümrük sıkıntısını yaşadı. Günlük 1 milyar dolar işlem hacmi olan sınır kapılarından ülkeye giriş çıkışlar kilitlendi. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, olayla ilgili olarak bilgisayar korsanlarınca gerçekleştirilen 'siber saldırı' ihtimali üzerinde durduklarını açıkladı. Olayın çok yönlü soruşturulduğunu belirten Yazıcı, benzer olayların tekrar yaşanmaması için gümrüklerde 'siber saldırı tatbikatı' yapılacağını söyledi.

ABD gümrük sistemini yerinde incelemek üzere Washington'a gelen Bakan Yazıcı, gazetecilere, geçen hafta yaşanan gümrüklerdeki sürpriz kilitlenmeyi değerlendirdi. Yazıcı, bu olayın beş yıl önce Ziraat Bankası'nda yaşanan ve emeklilerin birkaç gün maaş alamadığı olayla birlikte Türkiye'nin bu alanda yaşadığı en büyük kriz olduğuna dikkat çekti. Gümrükleri komaya sokan arızayla ilgili soruşturma başlatılırken, şüpheli görülen bazı noktalara ağırlık veriliyor. Bakan Yazıcı'nın verdiği bilgilere göre olayın gümrüklerde başlayan operasyonların hemen ardından olması, zamanlama açısından dikkat çekici. Arızanın yaşanmasıyla birlikte işlemler mecburen 'manuel (elle)' yapılmak zorunda kalmıştı. Bilgisayar sistemi devreye girmeden yapılan işlemler de mercek altına alınıyor. Yazıcı, "Bu işin arkasında mutlaka kötü maksatlı eylemciler var diyemeyiz ama her türlü ihtimali de düşünmek zorundayız. Sistem durunca gümrüklerimizde şüpheli işlem yapılmış mıdır? Elbette bunları da değerlendiriyoruz. Sistemi neyin kilitlediğini en iyi tayin edecek olan, patent sahibi firmadır. Gerekli talimatları verdim, raporu bekliyorum" dedi.

Yazıcı, 'siber savaş'ın geldiği noktaya işaret ederken, kendisine bir dostu aracılığıyla istenirse Türkiye'deki her kurumun sisteminin kilitlenebileceğinin aktarıldığını söyledi. Bunu söyleyen kişileri dinledikten sonra TÜBİTAK'la görüştüğünü kaydeden Yazıcı, "Siber savaşı birileri yurtiçinden de, dışından da yapabiliyor. Bu konu bana aktarılınca dikkatimi çekti. Gümrük sisteminin güvenliğini test etmek için siber tatbikat yapmayı düşünüyoruz. Buradan edineceğimiz tecrübeler, vardığımız sonuçlar tümüyle devleti de ilgilendireceğinden, bunu ilgili kurullara da sunacağız" bilgisini verdi. Gümrüklerdeki yolsuzluk iddialarına da değinen Bakan Yazıcı, yolsuzluğa, usulsüzlüğe karışanlara taviz verilmeyeceğini kaydetti.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.