Global Liman’ın %22'si İtalyanlar'ın oldu

Global Liman’ın %22'si İtalyanlar'ın oldu

 Türk turizminin en güçlü ve lider liman operatörü Global Liman İşletmeleri A.Ş.’ye, İtalya’dan güçlü bir yatırım yapıldı. İtalyan Palladio...

 

Türk turizminin en güçlü ve lider liman operatörü Global Liman İşletmeleri A.Ş.’ye, İtalya’dan güçlü bir yatırım yapıldı. İtalyan Palladio Finanziaria Grubu bünyesinde yer alan yatırım şirketi VEI Capital SPA (VEI), Global Liman İşletmeleri A.Ş.’nin (Global Liman) yüzde 22.114’ünü satın aldı. Türkiye’nin en önemli üç limanı olan Port Akdeniz (Antalya), Ege Ports (Kuşadası) ve Bodrum Kruvaziyer Limanı’nın imtiyaz hakkına sahip olan Global Liman, hâlihazırda liman, enerji, emlak ve finansal hizmetler sektörlerinde çeşitli yatırım portföylerine sahip olan Global Yatırım Holding’in (GYH) ‘tamamen sahip olunan bağlı ortaklığı’ konumunda bulunuyor.

VEI yatırımcıları Palladio Finanziaria, Generali Insurance Group ve aralarında Intesa Sanpaolo, Veneto Banca ve Banca Popolare di Vicenza’nın da bulunduğu önemli İtalyan bankalarından oluşuyor. Palladio Finanziaria şirketinin bir başka yatırımı olan ve gemicilik sektöründe uzmanlaşmış VSL-Venice Shipping and Logistics de, işlem dâhilinde yatırımda bulunacak.

Global Liman hisselerinin yüzde 22.114’ünün satın alınması karşılığında ilk yatırım 77.39 milyon Amerikan Doları olacak ve VEI üç yıl sonra hisse oranını yüzde 25’e çıkaracak. VEI ayrıca Generali Assicurazioni, Unicredit ve Venice Shipping and Logistics grupları veya GYH tarafından onaylanmış diğer kurumsal yatırımcılar adına hisse yüzdesini yüzde 10 daha arttırmak üzere 31 Aralık 2011 tarihine kadar bir satın alma opsiyonuna da sahip bulunuyor.

Türkiye benzersiz yatırım fırsatları sunuyor

VEI Genel Müdürü Gianandrea Rizzieri, Global Liman’ın azınlık hisselerine yönelik bu satın alma işleminin 2010 yılı Eylül ayında kurulan VEI Capital için ilk yatırım olduğunu ve Türkiye’nin, Akdeniz Bölgesi’ndeki son derece yüksek büyüme hızıyla benzersiz yatırım fırsatları sunduğunu belirtti. Rizzieri ayrıca Türkiye’nin karayolu ve demiryolu sistemlerinin halen gelişmekte olduğunu ve bu nedenle deniz taşımacılığının sürekli olarak artan hacimlerle ülkenin altyapı sisteminde stratejik bir rol oynadığını da ifade etti.

Ortaklık büyümek için önemli bir adım

Global Liman İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gregory Kiez, şirketin liman sektöründe büyüme planını başarılı bir şekilde uygulayabilmek adına bu ortaklığın büyük bir adım olacağını belirterek, şirketin yerel ve uluslararası, ticari ve kruvaziyer limanlarını etkin bir şekilde yönetmeye yönelik stratejisi açısından, bu gelişmenin çok önemli olduğunu vurguladı. Kiez, yatırımcı konsorsiyumu içinde Venice Shipping and Logistics grubunun yer almasının Global Liman’ın operasyonlarına son derece yüksek bir katkıda bulunacağını da sözlerine ekledi. Özellikle ödül sahibi Ege Ports kruvaziyer limanı ile kruvaziyer limanı yönetiminde üstün bir başarı sergileyen Global Liman, başarısını devam ettirmeyi ve uluslararası alanda başarısını arttırmayı umuyor. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.